Укладання керамічної плитки вдома: частина 2
Зміст:
Припускаємо, Ви вже ознайомилися з першою частиною нашої статті про укладання кахлю. Проте, якщо з певних причин Вам ще не траплялася така нагода, пропонуємо зробити це прямо зараз, у статті "Укладання керамічної плитки вдома: частина 1".
Укладання керамічної плитки на стіни
Починати монтаж кахлю на стіні доцільно з того місця, яке в подальшому буде прикриватись меблями, шторами чи іншими предметами. Підійде для цього також найбільш віддалений від дверей бік, що найбільше впадає в око відвідувача приміщення. Якщо ж уся площина стіни привертає до себе увагу, найкраще проводити укладання плитки, починаючи з центру поверхні. Те саме стосується і випадків, коли, наприклад, потрібно сформувати на стіні певний візерунок за допомогою елементів кахлю різних кольорів.
Пропонуємо ознайомитись із порядком дій при укладанні плитки на стіни.
- Наносимо клей: використовуйте зубчастий шпатель або гребінку, щоб формувати шари клею на фрагментах плитки або ж відразу на стіні. Розмір зубців інструмента має бути співрозмірним із розмірами кахлю.
- Клеїмо плитку: процес фіксації елементів керамічної плитки на стіні слід супроводжувати постукуванням їхньої поверхні киянкою чи руків’ям шпателя.
- За допомогою рівня перевіряємо, чи правильно встановлений кахель.
- Фіксуємо наступний елемент плитки. Не забуваємо при цьому вставляти хрестики між різними елементами кахлю, якщо там заплановані зазори і шви. Вважається, що на кожну плитку необхідно витрачати по 8 хрестиків, аби кладка в результаті вийшла ідеально рівною. Крім того, їхнє встановлення в кутах плитки з метою додаткового вирівнювання також є досить дієвим методом.
- Видаляємо залишки клею з плитки за допомогою губки.
- Завершуємо укладання кахлю рядом цілої плитки та залишаємо місце для обрізаної.
- Перевіряємо, чи відповідає верхня лінія ряду умовам горизонтальності.
- Вимірюємо розміри ділянок, де цілісні фрагменти плитки не можуть бути встановлені, і, з урахуванням зазорів, обрізаємо кахель, після чого укладаємо його в потрібному місці.
- За потреби проводимо монтаж декоративних кутників на крайні вертикальні та горизонтальні ряди. Враховуйте, що встановити їх на облицьовану плиткою стіну вже не вдасться, оскільки ці елементи частково заглиблюються під кераміку та фіксуються клеєм.
- Обережно знімаємо хрестики приблизно через годину після укладання останньої плитки. Для цього можна скористатися ножем.
- Усуваємо залишки клею.
- Демонтуємо планку, встановлену раніше, і наклеюємо нижній ряд плитки. Найкраще виконувати цю процедуру наступного дня після основних робіт.
- Затираємо шви.
Монтаж плитки на підлогу
Переходити до укладання плитки на підлогу слід лише після того, як будуть цілком облицьовані стіни. Така умова пов’язана з високим ризиком деформації горизонтальної поверхні протягом деякого періоду після облицювання. Зрозуміло, відразу ж укладати плитку на стіни услід за підлогою не вдасться, тому доцільно починати увесь робочий процес саме з останніх.
Процедура встановлення плитки на підлозі мало чим відрізняється від настінних робіт. Лише починати потрібно, як уже згадувалось вище, з центру поверхні або з найвіддаленішого від входу кута.
Якщо Ви плануєте установку системи «тепла підлога» під плитку, Вам потрібно буде спершу сформувати стяжку на основі цементно-піщаного розчину або гіпсоволокна. Лише після підсихання стяжки можна буде переходити до основної частини роботи.
Що потрібно знати перед укладанням плитки у ванній
Перед облицюванням поверхонь у ванній кімнаті, передусім, потрібно належним чином провести гідроізоляційні роботи.
Іншим важливим моментом є правильний вибір кахлю. В місцях з підвищеною вогкістю фахівці рекомендують встановлювати плитку, що відповідає I-му або II-му класам вологопоглинання і має маркування a або b.
Як правильно виконувати гідроізоляційні роботи?
Без цього важливого етапу одержати довговічний ремонт ванної кімнати чи іншого приміщення з високим рівнем вологості буде досить складно. Тому про перелік дій під час забезпечення гідроізоляції читайте далі.
- - риберіть підлогу від засмічень і бруду;
- - якщо у ванній вже встановлена застаріла стяжка, її слід перевірити на цілісність і міцність шляхом простукування поверхні. У разі виявлення порожнеч, старе покриття доцільно демонтувати та покрити оновлену поверхню ґрунтовкою;
- - дочекавшись висихання шару ґрунтовки, беріться за виставлення маяків і формування нової стяжки;
- - приблизно за тиждень потрібно нанести ґрунтовку поверх утвореної стяжки, бажано у два шари;
- - після висихання оброблених ділянок можна переходити до нанесення гідроізоляційного матеріалу й самоклейкої стрічки з водонепроникними властивостями на стики стін і підлоги;
- - за допомогою малярного валика чи широкого пензля почніть намазувати гідроізоляцією підлогу та стіни на висоті 30-50 см. Згодом цей процес доцільно повторити ще двічі, дотримуючись інтервалів тривалістю одна доба кожен;
- - після висихання усіх шарів гідроізоляції можна наносити ґрунтовку, бажано з вмістом кварцового піску, який підвищує зчеплення поверхонь;
- - на висоту 1,5 см виставте маяки, сформуйте покриття у техніці «наливна підлога» і зачекайте моменту, поки вона не висохне;
- - проґрунтуйте підлогу наостанок і через деякий час можете розпочинати монтаж плитки.
Заповнення шва між плиткою на стіні та ванною
Обов’язково потрібно загерметизувати усі щілини між ванною та стінами, інакше внаслідок надмірної вологості в тих місцях може утворитися пліснява. Зробити це можна кількома способами:
- - за допомогою спеціального розчину під назвою фуга, але тільки в тому випадку, якщо відстань між стіною та ванною не перевищує 5 мм;
- - скориставшись стрічкою-облямівкою (рішення досить просте, проте не надто надійне, адже з часом смуга цього матеріалу почне відшаровуватись);
- - спеціальними бордюрами з кераміки або пластику, що укладаються на загерметизовані шви і часто фіксуються рідкими цвяхами;
- - за рахунок пластикового кутника чи плінтуса з гумовою прокладкою, які, щоправда, з часом можуть втратити свій естетичний вигляд;
- - шляхом нанесення силіконового герметика (найнадійніший спосіб, який дозволяє швидко заповнити щілини розміром до трьох сантиметрів).
Зверніть увагу: перш ніж починати процес заповнення швів і щілин, не забудьте видалити усі залишки клею на прилеглих зонах. Якщо цього не зробити, фуга лягатиме на поверхню вельми погано і з часом може розтріскатись. Позбутися свіжих слідів клею буде нескладно, тоді як із сухими можуть виникнути проблеми. Допомогти в таких випадках зможе хіба спеціальний ніж для швів, яким їх можна буде розрізати і видалити залишки країв.
Затирання швів керамічної плитки
Цей відповідальний етап слід почати з вибору фуги. Наразі практично всі сучасні матеріали для затирання міжплиткових швів складаються з епоксидної або цементної основи. Перший варіант обумовлює значну в’язкість фуги, тому найкраще підходить для заповнення щілин шириною понад 6 мм. Другий – вважається більш універсальним, проте застосовувати його слід лише з використанням засобів індивідуального захисту.
Наступним кроком буде перевірка поверхні кахлю та швів на наявність забруднень, залишків клею чи інших сторонніх предметів, наприклад, хрестиків. Якщо для інтер’єру обрана глазурована плитка, перед затиранням швів між фрагментами її слід злегка змочити водою, аби вона потім не вбирала в себе вологу з фуги.
А тепер можна впевнено переходити до безпосереднього процесу заповнення швів. Робити це можна одним із двох найпопулярніших способів: за допомогою гумового шпателя або ж з використанням затирального мішка. Обидва засоби мають свої переваги, тому вибір того чи іншого інструмента для роботи залежатиме винятково від Ваших особистих потреб й уподобань.
У будь-якому випадку, починати варто з приготування фуги відповідно до інструкції з упаковки. Формувати великі порції не слід, оскільки цьому матеріалу властива висока швидкість застигання. Набираючи суміш шпателем або теркою для затирання, її потрібно щільно наносити на шов діагональними рухами, під кутом 30° до плитки. Залишки фуги, які потрапили на елементи кахлю, потрібно з нього прибрати за допомогою злегка вологої ганчірки. Робити це слід не відразу, а десь через 5 хвилин після нанесення, щоб матеріал застиг і не розмазувався по кераміці.
Якщо ж необхідно виконати дуже точні роботи з наповнення швів фугою, можна скористатися спеціальним мішком для затирання, що, певним чином, нагадує кондитерський шприц. З його допомогою можна швидко затерти щілини між плитками, уникнувши забруднення самого кахлю, що дуже зручно в тих випадках, коли фуга погано стирається.
Видаляємо залишки фуги
Як швидко та легко очистити плитку від залишків матеріалу для заповнення швів після їхнього оброблення? Це можна зробити кількома способами:
- - за допомогою спеціальної терки з шаром пористої гуми, виконуючи нею обережні рухи в діагональному напрямку до шва;
- - вологою губкою з заокругленими краями, але тільки після того, як фуга в щілинах добре просохне;
- - за рахунок обробки поверхні спеціальними кислотовмісними засобами – лише в тому випадку, якщо попередні способи не допомогли повністю позбутися плям та нальоту.
Заповнення швів герметиком
Після затирання швів фугою і видалення її залишків з плитки не забудьте покрити їх герметиком. Це захистить кахель від появи плям і потрапляння всередину нього вологи. Але пам’ятайте, що обирати такий засіб серед чималого асортименту слід вельми обачно, враховуючи типи плитки та фуги.
Наносити герметик можна як за допомогою валика на всю поверхню з плиткою, так і пензлем лише на самі шви. Якщо Ви надали перевагу останньому варіанту, не забудьте потім очистити кахель від залишків герметика. За потреби процедуру можна повторити навіть через декілька років після проведення ремонту.
Що робити, якщо заповнені шви потріскались?
Причин розтріскування фуги у швах може бути кілька:
- - недотримання інструкції з наповнення міжплиткових щілин (тип матеріалу не відповідає рекомендованій ширині шва);
- - надмірне використання води під час приготування матеріалу для затирання;
- - викривленість поверхні з плиткою;
- - поглинання вологи зі швів плиткою.
Виправити ситуацію можна шляхом зішкрібання зіпсованого шару матеріалу і покриття очищеної поверхні свіжою фугою. Звісно, цей метод буде дієвим лише у випадку швів білого кольору. Якщо ж вони у Вас кольорові, доведеться очищати всю поверхню цілком і заново заповнювати всі щілини, інакше старий і новий матеріал, імовірно, будуть контрастувати між собою.
Ось такими є наші поради з укладання кахлю. Сподіваємось, вони стануть Вам у пригоді під час ремонту і допоможуть зробити дім затишним та охайним. Обрати плитку для інтер’єру чи фасаду серед дійсно вражаючого асортименту Ви можете на нашому сайті.
Ви дивилися