Каталог товарів
Київ
Київ, вул. Полярна, 20-Д

Який матеріал обрати для будівництва дому: частина 2

Ви, мабуть, уже переконалися в неперевершених можливостях рядової цегли та газобетонних блоків, ознайомившись із статтею «Який матеріал обрати для будівництва дому: частина 1». Залишилось дізнатися характеристики головних «конкурентів» таких виробів – керамічних блоків та зробити певні висновки. Саме це пропонуємо зробити без зволікань просто зараз.

Керамічні блоки

Керамічними блоками називають окремі елементи будівельного матеріалу на основі глини, які багато у чому нагадують пустотілу цеглу. Головна відмінність між ними полягає у більших габаритних розмірах та дещо іншій сировині для виготовлення.

Останнім часом керамічні блоки широко застосовуються в промисловому та житловому будівництві для зведення міжкімнатних перегородок та несучих стін, мало- й багатоповерхових (до 9 поверхів) споруд. Якщо ж керамічними блоками наповнювати каркасні конструкції, то в таких випадках поверховість будівель практично не обмежується.

Керамічні блоки

Створюють керамічні блоки шляхом додавання дрібної деревної тирси у глину, формування з неї цілісних елементів та подальшого обпалу утворених виробів у печах. У результаті впливу високих температур часточки дерева згорають, а блоки за структурою і властивостями починають більше нагадувати дуже міцний природний камінь з великою кількістю щілинних порожнеч та значно меншою вагою, ніж у звичайної цегли. Матеріал набуває дуже хороших теплоізоляційних властивостей і втрачає іноді до 50% початкового об’єму.

Рівень порожнистості у керамічних блоків знаходиться в межаж 50-72% (для пустотілої цегли цей показник становить 25-40%), у зв'язку з чим середня щільність виробів доволі невелика – всього 650-1000 кг/куб.м.

Розміри окремих елементів кераміки перевищують габарити звичайних цеглин у декілька разів (зазвичай від 2-х до 15-ти). Це робить їх досить зручними у використанні, оскільки трудоємність будівельних робіт значно зменшується.

Розміри окремих елементів кераміки перевищують габарити звичайних цеглин у декілька разів (зазвичай від 2-х до 15-ти).

Існує 14 типорозмірів керамічного каменю, які дозволяють зводити стіни товщиною 250, 380 або 510 мм. Найбільш популярними є наступні параметри ДхШхВ:

  • 2,1НФ – 250x120x140 мм (один керамічний блок замінює 2,1 стандартної цеглини з розмірами 250х120х65 мм);
  • 10,7НФ – 380x250x219 мм;
  • 14,3НФ – 510x250x219 мм.

Граничні відхилення від номінальних розмірів не мають перевищувати ±10 мм по довжині, ±5 мм по ширині і ±4 мм по товщині.

За нормативною теплотехнічною ефективністю та середньою щільністю керамічні блоки класифікуються наступним чином (див.таблицю):

Середня щільність, кг/куб.м Клас середньої щільності виробу Група за теплотехнічними характеристиками Коефіцієнт теплопровідності кладки в сухому стані, Вт/(м·°С)
До 700 0,7 Високої ефективності До 0,2
710-800 0,8 Високої ефективності До 0,2
810-1000 1,0 Підвищеної ефективності 0,20 — 0,24
1010-1200 1,2 Ефективні 0,24 — 0,36

За міцністю керамічний камінь має відповідати маркам від М25 до М175, хоча іноді зустрічається М200 і більше.

Вологопоглинання виробiв не обмежується, але зазвичай становить близько 10-15%.

Керамічні блоки не є морозостійкими матеріалами, тому стіни на їхній основі потребують додаткового утеплення. В будь-якому разі матеріал повинен надійно витримувати не менше 25 циклів замерзання-відтавання (у документації цей показник позначається як F-25 чи більше).

Технологія виготовлення забезпечує низьку теплопровідність керамічних блоків (може сягати від 0,08 до 0,18 Вт/м⋅°С). Ця характеристика матеріалу у поєднанні з великими габаритними розмірами його елементів дає змогу проектувати стіни будівель у вигляді одношарових конструкцій товщиною 25, 38 або 51 см (в 1, 1,5 і 2 цегли) без застосування утеплювача. Висока міцність керамічних блоків (М100-М125) дозволяє використовувати їх у будівництві багатоповерхових споруд, а відносно низьке значення об'ємної ваги (600-800 кг/куб.м) обумовлює зниження навантаження на фундамент, тим самим зменшуючи його вартість.

Особливістю кераміки є наявність системи «паз-гребінь», яка зменшує до мінімуму кількість містків холоду через вертикальні шви кладки і водночас знижує витрати на розчин.

Особливістю кераміки є наявність системи «паз-гребінь», яка зменшує до мінімуму кількість містків холоду через вертикальні шви кладки і водночас знижує витрати на розчин.

Кладка керамічних блоків здійснюється на спеціальний «легкий» теплоізоляційний розчин із достатньо густою консистенцією, аби не затікати у вертикальні отвори виробів. Товщина постільного шва може обиратися відповідно до рекомендацій виробника і часто становить 12 мм. Допускається як традиційна кладка із заповненням вертикальних швів розчином, так і їхня перев'язка у «паз-гребінь».

Через значні відмінності в теплотехнічних властивостях «легкого» та цементно-піщаного або вапняно-цементного розчинів, останні не рекомендується використовувати для кладки керамічних блоків.

Керамічний блок

Переваг керамічні блоки мають чимало:

  • у цього матеріалу високий показник теплової інертності, завдяки чому він легко підтримує температурний та повітряний баланс у приміщенні;
  • низька теплопровідність керамічних блоків забезпечується наявністю у них великої кількості пор та порожнин під замкнутою оплавленою поверхнею;
  • у таких блоків відносно невелика вага, тому вони не обтяжують будівельні конструкції і не створюють надмірного навантаження на фундамент;
  • як уже було згадано, розміри керамічних блоків перевищують габарити цегли, тому будівництво споруд на їхній основі потребує значно меншої кількості зусиль – один блок кераміки легко замінює 15 звичайних цеглин;

Переваг керамічні блоки мають чимало.

  • матеріал цей вирізняється економічністю – технологія виготовлення керамічних блоків не передбачає значних витрат, тому співвідношення ціна/якість знаходиться на досить високому рівні;
  • за рахунок порожнистих камер керамічні блоки наділені дуже хорошими звукоізоляційними властивостями;
  • екологічність та абсолютна негорючість;
  • керамічні блоки – міцніший матеріал за відомі силікатні аналоги (пінобетон та газобетонні блоки).
Блок керамічний ЗБК 38

Блок керамічний ЗБК 38

Та є у цього матеріалу і певні недоліки, на які потрібно зважати, приймаючи рішення про вибір будівельної сировини:

  • через щілинну структуру та тонкі стінки ці блоки досить крихкі, тому в процесі їхнього транспортування слід бути вкрай обережними;
  • оскільки порам всередині кераміки властива здатність вбирати вологу, її слід берегти від впливу ґрунтових вод (в процесі формування стін) і атмосферних опадів під час зберігання;
  • через погану морозостійкість, поверхні з керамічних блоків потрібно захищати за допомогою штукатурки, облицювальної цегли або інших матеріалів;
  • відносно висока вартість, порівняно з тією ж цеглою чи іншими, більш простими матеріалами;
  • необхідність використання спеціалізованих кріплень (як і у випадку з газобетоном);
  • за міцністю порожнисті блоки з кераміки все ж поступаються цеглі.

Підіб'ємо підсумки

Як бачите, кожен з описаних виробів має свої переваги та недоліки, тому остаточний вибір будівельної основи залежатиме від багатьох нюансів: місцевості та клімату, де планується зведення споруди, наявності вільного часу, необхідності забезпечення додаткової тепло- й звукоізоляції та багато чого іншого. Аби зробити цей важливий вибір було легше, пропонуємо Вашій увазі наочну порівняльну таблицю основних характеристик рядової цегли, газобетонних та керамічних блоків.

Назва матеріалу Рядова цегла Газобетонні блоки Керамічні блоки
Марка М-75, М-100, М-125, М-150, D-300, D-400, D-500, D-600 М-100, М-150
Коефіцієнт теплопровідності, Вт/(м·°С) 0,65-0,7 0,14 0,21-0,29
Водопоглинання, % 12-18 до 25 12-17
Морозостійкість F-15-25 F-25 F-50

Можна зробити висновок, що стіни з газобетонних блоків, попри значний рівень вологопоглинання, найкраще зберігають тепло, тож якщо потрібно заощадити на теплоізоляції – це ідеальний варіант.

Натомість керамічні блоки наділені високою морозостійкість і мають низький рівень поглинання вологи, хоча коштують найбільше серед усіх трьох представлених матеріалів.

Рядова цегла поступається газобетонним блокам і керамічному каменю показниками морозостійкості та теплопровідності, але має найбільш доступні ціни та багатовікову історію експлуатації, тому вважається особливо надійним та перевіреним матеріалом для будівництва.

Рядова цегла поступається газобетонним блокам і керамічному каменю показниками морозостійкості та теплопровідності, але має найбільш доступні ціни та багатовікову історію експлуатації.

Обирайте рядову цеглу, газобетонні або керамічні блоки, а також інші будівельні матеріали на нашому сайті і залишайтеся впевненими у тому, що одержаний продукт відповідатиме світовим стандартам якості і вірно прослужить Вам не одне десятиліття!