Як правильно обрати сокиру?
Зміст:
У чому різниця між сокирою та колуном? Які види цих інструментів бувають? Які з них краще підійдуть для успішного виконання тих або інших завдань? Дізнайтеся відповіді на ці та інші питання, ознайомившись із нашою статтею!

Найпоширеніші види сокир
Сокира – поняття, що охоплює чимало різних підвидів інструментів, серед яких колуни, туристичні сокири, моделі столярно-будівельного призначення, мисливські, бойові знаряддя та багато інших. Про найпопулярніші варіанти серед перерахованих і поговоримо.
Туристичні сокири – просто незамінні помічники для прихильників рибалки, полювання та різних мандрівок і походів. Характеризуються вони невеликою вагою (зазвичай не більше 1,5 кг) і компактними розмірами. З їхньою допомогою можна і хмиз для багаття швидко заготувати, і найпростіші теслярські роботи без проблем виконати.

Столярно-будівельні сокири – це універсальні знаряддя праці, які можна побачити практично на кожній дачній ділянці чи приватній садибі. Призначені вони для виконання різноманітних господарських робіт – заготівлі дров і хмизу, зрубування невеликих дерев, затісування полін тощо. Їхня вага може бути абсолютно різною – від 0,5 до 2 кг і більше.
Назва сокири-колуна говорить сама за себе – вона створена для розколювання великих полін на дрова. Через характерну клиноподібну форму леза для виконання інших видів робіт із деревом ці інструменти непридатні, зате своєму безпосередньому призначенню відповідають на всі 100%.

Сокира Fiskars колун A-19 122260
Звичайна сокира та колун: головні відмінності
Сокира – це, передусім, інструмент для зрубування дерев і виконання різних будівельних робіт. У той же час колун є підвидом сокири. Призначений він для розколювання колод на дрібніші частини – дрова. Між двома описаними знаряддями праці існує суттєва різниця, тому питання вибору може виявитись не таким легким, як здається на перший погляд.
Держак у сокири, як правило, відносно короткий, у колуна – довгий і прямий, аби з його допомогою було легко наносити потужні удари. Цей елемент відіграє далеко не останню роль для комфортного процесу заготівлі дров, від нього залежить швидкість робочого процесу та рівень навантаження на руки виконавця. З урахуванням цього факту, світові виробники сокир постійно вдосконалюють технології виготовлення власних виробів, застосовуючи різні матеріали та геометричні форми для створення якісних держаків.

Що стосується леза, то в колуна воно заточене під кутом 40-60° і має форму трикутної призми. Саме завдяки чималій ширині леза в умовах достатніх зусиль, прикладених з боку дроворуба, відбувається практично миттєве розколювання полін.
Лезо універсальної сокири тонке, ним легко зрубувати дерева та кущі, затісувати фрагменти матеріалу та зчищати кору. Якщо ж звичайною сокирою спробувати розколоти поліно, інструмент, швидше за все, впорається з таким завданням, проте існує ще й велика ймовірність, що він просто застрягне всередині матеріалу.

Сокира Berger кована 1,25 кг 5450
Основні критерії вибору сокири
Перед тим, як вирушити за покупкою новенької сокири, не завадить дізнатися, які характеристики мають бути в цього інструмента, аби він служив довго та надійно.
1. Матеріал держака безпосередньо впливає на термін служби сокири та зручність її експлуатації. В наш час топорища виготовляють не тільки з традиційного дерева, але й з гуми, пластику, сталі та скловолокна.
Якщо Ви прихильник старих добрих держаків із дерева – найкраще віддати перевагу ясену або березі, які вважаються найбільш довговічними матеріалами для застосування в таких сферах. Загалом, дерев’яні топорища наділені хорошою міцністю та вібропоглинальними властивостями. Крім того, ціна у них цілком доступна.

Сталеві держаки, безсумнівно, перевершують в плані міцності дерево, проте вага у них доволі висока, а це може сильно знижувати працездатність робітника. До того ж вібрації від ударів вони практично не гасять, що, знову ж таки впливає на самопочуття дроворуба.
Пластикові держаки (особливо прогумовані) зручні в експлуатації, як правило, добре збалансовані, надійно «сидять» в руках і непогано поглинають удари. Сокири з такого матеріалу легко зберігати, оскільки він, на відміну від дерева чи металу, не піддається згубному впливу вологи та корозії. Але є в нього і певні недоліки: порівняно невисока міцність і практично повна непридатність для ремонту після поломок.

Сокира Fiskars універсальна X5 XXS 121123
Скловолокно – це ударостійка речовина, який характеризується високою міцністю та зносостійкістю. Вона впевнено витримує навантаження, при яких звичайне дерево руйнується, хоча важить при цьому менше. Проте у зв’язку з хорошими експлуатаційними показниками ціни скловолоконних держаків також далеко не найнижчі.
2. Правильно підібрана довжина топорища здатна забезпечити виконавця тих або інших робіт із деревом хорошою важільною силою та підвищити ефективність виробничих процесів у цілому. Для розколювання полін або здійснення іншої грубої роботи доцільно користуватися сокирою з довгим держаком. Якщо ж потрібно зайнятися більш точними теслярськими роботами, для цього найкраще підійде знаряддя з коротким топорищем, яке дозволить досягти максимальної точності під час нанесення ударів.

3. Загальна вага виробу – ще один важливий для роботи параметр. Чим важча сокира, тим потужнішим буде удар з її допомогою і тим менше часу Ви зможете працювати без перерв. І навпаки: занадто легкий інструмент хоча й буде зручно тримати в одній руці, проте зрубувати ним ціле дерево доведеться досить довго.
Оптимальним рішенням буде запастися відразу кількома сокирами з різною вагою, щоб ними можна було користуватися по черзі, залежно від потреб. Інший варіант: придбати знаряддя з середньою вагою (приблизно 1-1,2 кг), яке можна буде впевнено використовувати як для розколювання дров, так і для більш тонких робіт. У будь-якому разі перед покупкою сокири обов’язково спершу беріть її до рук, аби мати змогу оцінити вагу інструмента на практичному рівні.

4. Якість металу, з якого створена сокира, можна перевірити, підвісивши її за допомогою мотузки та провівши по лезу твердим предметом. Чим дзвінкішим і тривалішим буде звук – тим кращим виявиться матеріал самого інструменту.
5. Збалансованість сокири: в ідеалі центр ваги хорошого знаряддя праці має знаходитись якомога ближче до його основної робочої частини зі сталі.
На що звернути увагу під час вибору колуна?
Оскільки саме колун є тим інструментом, без якого швидко нарубати дров для розпалювання багаття чи роботи печі (а саме з такою потребою ми найчастіше стикаємося, наприклад, на дачі) не вдасться, про головні ази його вибору ми Вам розповімо далі.

1. Лезо в колуна може бути прямим і заокругленим, залежно від властивостей дерева, яке необхідно розколоти.
Заокруглене лезо довше і гостріше, ніж пряме, тому ідеально підходить для ефективного обробітку сирих і смолистих полін. Колуни з прямими лезами створені для робіт із колодами великого діаметру (15-20 см).

2. Кут заточування леза в колуна – досить важливий параметр, який підбирається відповідно до особливостей майбутніх робіт. Найпоширенішим варіантом є заточка під кутом 40°, яка забезпечує легке проникнення леза вглиб дерева та швидке розрубування. Пам’ятайте: чим менший кут заточування леза, тим швидше воно затупиться у результаті інтенсивних робіт.
3. Довжина держака: для розколювання сухих колод, діаметр яких знаходиться в межах 8-10 см або менше, цілком вистачить інструмента з довжиною топорища близько 40-60 см. Для обробляння товстої деревини знадобиться модель із більшою довжиною держака – приблизно 100 см.

Ось такі наші поради з вибору сокири. Сподіваємось, вони допоможуть без проблем обрати хорошого помічника для виконання побутових робіт! А придбати якісні сокири і колуни Ви можете прямо на нашому сайті! Приємних покупок!
Категорії товарів, які шукають користувачі: iPhone 16, iPhone 16 Plus, iPhone 16 Pro, iPhone 16 Pro Max, Apple Watch Ultra 2, Apple Watch Series 10, Apple Air Pods 4, телевізори, ноутбуки, пральний порошок, шафи-купе, смартфони, електросамокати, мікрохвильові печі, конструктори LEGO, настільні плити, електрочайники, вентилятори, електричні печі, кухонні машини, кавомашини, мідний купорос, цибулини квітів , засоби від комарів , прилади для укладання волосся , очищувачі повітря , зубны щітки,гербіциди, засоби від кліщів, палатки, надувні матраци, м'які іграшки Minecraft, москітні сітки, сухой душ для военных .