Каталог товарів
Київ
Київ, вул. Полярна, 20-Д

Що таке мінеральна вата та де її використовують?

Найпершими зразками мінеральної вати вважаються бризки розплавленого шлаку, які під час виверження вулкану підносились вітром і перетворювались на тонкі нитки. Помітивши такі волокна, англійський промисловець Едвард Перрі зробив висновок, що вони можуть стати ідеальним утеплювачем, і в 1840 році відтворив процес формування ниток з доменного шлаку. Відкрите виробництво шлакової вати призвело до вдихання робітниками волокон, що вільно розліталися по цеху. В результаті кілька людей постраждало, а сам Перрі відмовився від ідеї виробництва мінеральної вати.

Що таке мінеральна вата та де її використовують?

Через 30 років на металургійному заводі німецького містечка Георгсмаріенхютте було запущено промислове виробництво мінеральної вати вже з урахуванням помилок англійця.

Характеристики мінеральної вати

Мінеральна вата – це волокнистий теплоізоляційний матеріал, який виготовляють з розплавів гірських порід, металургійних шлаків чи їхніх сумішей зі щільністю від 10 до 400 кг/куб.м залежно від середовища призначення.

Підвидами мінеральної є скляна та кам'яна вата. Ці матеріали відрізняються між собою довжиною та товщиною волокон, термостійкістю, опором до динамічних навантажень, гігроскопічністю та коефіцієнтом теплопровідності.

Підвидами мінеральної є скляна та кам'яна вата.

Будь-який теплоізоляційний матеріал на основі мінеральної вати має високий рівень звукопоглинання – у базальтового супертонкого волокна (БСТВ) цей показник наближається до абсолютного.

Всі види мінеральної вати, за винятком БСТВ, містять від 2,5 до 10% в’яжучих речовин на основі, як правило, фенол-формальдегідних смол. Чим менший відсоток цих смол знаходиться у ваті, тим нижча вірогідність випаровування фенолу (щоправда, високий вміст смол дає кращу стійкість до впливу вологи).

Мінеральна вата не підтримує горіння – якщо температура перевищує допустимий поріг для того чи іншого виду матеріалу, його волокна щонайбільше починають плавитись, але не горіти.

Мінеральна вата не підтримує горіння – якщо температура перевищує допустимий поріг для того чи іншого виду матеріалу, його волокна щонайбільше починають плавитись, але не горіти.

Чому мінеральна вата – ефективний тепло- та звукоізолятор?

Хороші теплоізоляційні характеристики мінеральної вати обумовлені тим, що малий діаметр її волокон і хаотична внутрішня структура не дозволяють накопичувати тепло всередині та сприяють утворенню безлічі повітряних пазух, які перешкоджають вільному розповсюдженню променевого тепла.

Стійкість цього матеріалу до динамічних навантажень безпосередньо залежить від кількості вертикальних волокон у ній. Через це виробники мінеральної вати в плитах змушені постійно шукати баланс між теплопровідністю і стійкістю до стискання.

Стійкість цього матеріалу до динамічних навантажень безпосередньо залежить від кількості вертикальних волокон у ній.

Інша перевага мінеральної вати – повітряно-пориста внутрішня структура, що не дає стоячим звуковим хвилям і акустичним шумам поширюватися всередині матеріалу.

Важливою характеристикою мінеральної вати є її вогнестійкість. Волокна, виготовлені з натуральних гірських порід, при температурі 1000 °C починають плавитися тільки через 2 години. Крім того, мінеральна вата стійка до впливу більшості хімічних речовин.

Важливою характеристикою мінеральної вати є її вогнестійкість.

Класифікація та сфера застосування

Мінеральна вата поділяється на такі види:

  • легка – призначена для утеплення та звукоізоляції каркасних конструкцій з невисоким рівнем навантаження, випускається у вигляді рулонів та плит, може мати щільність від 10 до 90 кг/куб.м;
  • жорстка – застосовується для теплоізоляції контурів конструкцій, легко витримує помірні навантаження, зазвичай виготовляється у вигляді плит зі щільністю від 90 кг/куб.м;
  • технічна – використовується для утеплення димоходів, вентиляційних каналів, саун, лазень та промислового обладнання з температурою поверхні від 180 до +700 °С, випускається у формі рулонів чи плит, які з одного боку мають фольговане покриття.
Мінеральна вата з фольгою ISOVER Сауна 50 мм, 15 кв. м

Мінеральна вата з фольгою ISOVER Сауна 50 мм, 15 кв. м

Мінеральна вата широко використовується в промисловому та приватному будівництві для наступних цілей:

  • забезпечення тепло- і звукоізоляції поверхонь, що зазнають впливу високих температур (до 700 °C);
  • виготовлення м'яких плит для ізоляції перекриттів горищ, обладнання на промислових підприємствах, трубопроводів у магістральних комунікаціях;
  • створення будівельних елементів типу «сендвіч» та напівжорстких плит, що використовуються для утеплення перегородок стін, дахів і мансардних надбудов;
  • виготовлення плит підвищеної жорсткості для теплоізоляції фасадів легких і важких штукатурних систем, покрівель у поєднанні з іншими будівельними матеріалами, а також підлог під цементними стяжками.
Мінеральна вата широко використовується в промисловому та приватному будівництві.

Скловата

Скловата – це підвид мінеральної вати, що складається з великої кількості сплутаних між собою волокон. Ці волокна зазвичай формуються на основі розплавленого піску, соди, вапняку, бури, доломіту, скла або його відходів. Завдяки хорошим експлуатаційним властивостям, здатності затримувати між волокнами нерухоме повітря і тим самим забезпечувати відмінну тепло- та звукоізоляцію, скляна вата вже багато років залишається одним із найбільш поширених та недорогих матеріалів для утеплення та звукоізоляції.

Скловата

Вироби зі скляної вати мають підвищену міцність, пружність та вібростійкість, порівняно з продукцією на основі інших видів мінеральної вати. Такі характеристики обумовлені тим, що волокна матеріалу мають більшу довжину та товщину, аніж у звичайного утеплювача з подібною структурою та властивостями. Те саме можна стверджувати про здатність скловати витримувати впливи як екстремально низьких, так і дуже високих температур – від -200 °C до +450 °C. Це означає, що матеріал зі скловолокна не горить, не тліє, не псується на морозі і зберігає свою цілісність навіть в умовах сильних вібрацій чи різких струсів. У той же час скловата ніколи не виділяє шкідливих речовин у навколишнє середовище під дією вогню чи інших несприятливих факторів.

Вироби зі скляної вати мають підвищену міцність, пружність та вібростійкість, порівняно з продукцією на основі інших видів мінеральної вати.

Що стосується традиційних форм випуску скловати, то і тут є певна класифікація: вона може мати форму плит або рулонів. Перші краще підходять для облицювання поверхонь у невеликих приміщеннях, а другі – для великих за площею споруд.

Пам’ятайте: попри те, що скловата сучасного зразка є м’якшою та безпечнішою, порівняно з тією, яка випускалась декілька десятиліть тому, її волокна все ж можуть ламатися і при потраплянні на шкіру або всередину внутрішніх органів людини викликати подразнення. Часточки цього матеріалу виводяться з організму досить повільно, тому працювати з ним потрібно вкрай обережно – лише у щільному спецодязі, брезентових рукавицях, респіраторі та захисних окулярах.

Часточки цього матеріалу виводяться з організму досить повільно, тому працювати з ним потрібно вкрай обережно – лише у щільному спецодязі, брезентових рукавицях, респіраторі та захисних окулярах.

Кам'яна вата

Кам'яна вата – це різновид мінеральної вати, що виготовляється переважно з розплавів вивержених гірських порід.

Теплопровідність матеріалу знаходиться в межах 0,077-0,12 Вт/куб.м, гранично допустима температура нагріву – 600 °С.

Волокна кам’яної вати не колючі, тому з нею значно простіше працювати, ніж зі скловатою або шлаковою ватою.

Базальтова вата BauGut ФАСАД 135 1,2 кв.м 1000x600x100 мм

Базальтова вата BauGut ФАСАД 135 1,2 кв.м 1000x600x100 мм

Ще кращі показники термостійкості демонструє базальтова вата, що виробляється практично з того ж матеріалу, що й кам'яна. Різниця полягає лише в тому, що у вихідний матеріал для кам'яної вати (діабаз або габро) виробники додають мінерали (вапняк, доломіт і глину, шихту або доменні шлаки), що збільшує швидкість розплавлення. Таким чином частка мінеральних та інших домішків у кам'яній ваті може становити до 35 %. До речі, на будівельних ринках мінеральною ватою називають саме кам'яну.

У свою чергу базальтове волокно не містить будь-яких домішків або сполучних компонентів, тому витримує дуже високі температури нагрівання (до 1000 °С) і охолодження (до -190 °С). Відсутність у складі в’яжучих елементів не дозволяє сформувати з базальтового волокна плити або рулони, тому цей теплоізоляційний матеріал використовують в насипному вигляді або набивають ним мати.

Утеплення зовнішньої стіни з використанням кам'яної вати

Утеплення зовнішньої стіни з використанням кам'яної вати

Робимо висновки

Ознайомившись із основними характеристиками скляної і кам'яної вати, можна зробити висновки, що вони є незамінними тепло- й звукоізоляторами в будівництві, адже жоден інший матеріал не демонструє настільки високі показники якості поряд із доступною ціною.

Для того, аби вибір між цими матеріалами легше було здійснити, пропонуємо Вашій увазі наочну порівняльну таблицю.

Різновид мінеральної вати Переваги Недоліки
Скловата 1. Ціна скловати нижча, ніж у інших видів мінеральної вати; 1. Схильність до усадки;
2. Висока пружність і міцність; 2. Робота зі скловатою без використання засобів захисту може бути небезпечною для здоров'я.
3. Відмінні теплоізоляційні показники.
Кам’яна вата 1. Можливість застосування при високих температурах; 1. Має вищу вартість, ніж у скловати.
2. Добре зберігає тепло;
3. Робота з мінеральною ватою безпечна для здоров'я;
4. Матеріал не дає усадки.

Як бачите, мінеральне волокно – неперевершений засіб для утеплення та звукоізоляції житла. Купуйте скловату, базальтову й мінеральну вату та інші будівельні матеріали в нашому інтернет-магазині за доступними цінами. Нехай кожен етап ремонту приносить Вам лише творчий азарт і плідні результати!