Як вибрати пральну машину?
Зміст:
При виборі пральної машини потрібно враховувати тип техніки та двигуна, спосіб завантаження, місткість, клас енергоспоживання, прання та віджимання, ступінь автоматизації, швидкість обертання барабана, витрату води, рівень шуму, функціонал та вартість. Перш ніж перейти до розгляду критеріїв вибору пралки, дайте відповідь на ряд питань:
- У якому місці плануєте встановити пральну машину? Орієнтуючись на вільний простір у приміщенні, вибирайте розмір техніки.
- Яка пралка за типом завантаження буде вам зручніша у повсякденному використанні?
- Яка максимальна вага завантаження вам потрібна? Врахуйте кількість членів сім'ї, подумайте як часто і якими порціями пратимете.
- Чи потрібен вам режим сушіння чи ви волієте сушити білизну природним шляхом?
- Які витрати на експлуатацію ви готові покривати? Виходячи з цього, визначте підходящий клас енергоефективності та витрату води за цикл.
- Якими програмами та функціями пральної машини ви дійсно користуватиметеся?
- Яка якість прання та віджиму вам потрібна?
- Скільки грошей ви готові витратити на купівлю пралки?
Щоб допомогти вам вибрати пральну машину, яка буде відповідати вашим потребам, поміститься в наявний простір і органічно впишеться в інтер'єр, детальніше розглянемо основні параметри.
Тип машини
На ринку представлені традиційні пральні та комбіновані прально-сушильні машини. Виберіть техніку, яка буде відповідати вашим потребам.
Стандартна пральна машина призначена тільки для прання, після завершення якого зливає воду і віджимає білизну, видаляючи зайву вологу. Класичну пралку без сушки краще вибрати, якщо ви віддаєте перевагу сушінню випраних речей природним шляхом на вулиці, за допомогою сушарки для одягу або бажаєте використовувати окрему сушильну машину.
Прально-сушильна машина поєднує в собі функції пралки і сушарки: після прання та віджимання пристрій переходить до режиму сушіння. Пральна машина з сушкою краще, якщо у вас немає можливості сушити одяг на відкритому повітрі або ви живете в малогабаритній квартирі, де немає місця для розміщення окремої сушильної машини.
Тип завантаження
Розрізняють пралки з фронтальним та вертикальним завантаженням. Щоб вирішити, яку пральну машину вибрати за типом розміщення кришки/дверцят, оцініть наявний простір у місці передбачуваного встановлення техніки та подумайте, який варіант вам буде зручнішим у повсякденному використанні.
Пральні машини з вертикальним завантаженням мають кришку зверху, краще підходять для маленьких приміщень. Така техніка зазвичай компактніша, займає менше місця, проте вимагає запасу вільного простору зверху (в межах 40-50 см), щоб було зручно відкривати кришку. Завантажувати та вивантажувати білизну у пралку з вертикальним завантаженням зручніше, не потрібно присідати і низько нахилятися, що особливо сподобається особам похилого віку і людям із захворюваннями спини та ніг.
Пральні машини з фронтальним завантаженням мають дверцята на передній панелі, підходять для встановлення під раковиною і стільницею, що також корисно в умовах обмеженого простору. Якщо місця у ванній/на кухні достатньо, і немає необхідності вбудовувати техніку, верхню частину пралки можна використовувати в якості полиці, на якій зручно тримати доглядові засоби та косметику, рушники та інше приладдя. Більшість пральних машин з фронтальним завантаженням мають прозорі дверцята, що дозволяє контролювати процес прання. Однак врахуйте, що для завантаження та вивантаження білизни потрібно присідати або низько нахилятися, що не зовсім зручно для людей похилого віку та осіб із захворюваннями спини та ніг.
Двигун
Існує 4 основних типів моторів пральних машин: інверторний (з прямим приводом та з ремінною передачею), колекторний, асинхронний та універсальний. Кожен варіант має свої плюси та мінуси.
Пральні машини з інверторним двигуном володіють найвищими показниками потужності, енергоефективності, швидкості обертання, служать 15-20 років, проте належать до високо-цінового сегменту. Пралки з колекторним мотором дещо поступаються інверторним аналогам за основними параметрами, але вони доступніші за ціною. Асинхронні моделі окрім іншого потребують систематичного обслуговування. Універсальний двигун найбюджетніший, але найменш потужний і досить гучний в роботі.
* Щоб вирішити, яку вибрати пральну машину за типом мотора, читайте нашу статтю «Двигуни пральних машин: який тип краще?».
Вага завантаження
Коливається від 1,5 до 10 кг сухої білизни, яку можна помістити в барабан пралки за один цикл прання. Щоб зробити правильний вибір пральної машини за вагою завантаження, врахуйте кількість членів сім'ї, подумайте, як часто і які речі будете прати.
У таблиці наведено максимальну вагу завантаження білизни в залежності від кількості користувачів з розрахунком на частоту прання 2-3 рази на тиждень:
Кількість людей | Максимальна вага завантаження (кг) |
---|---|
1 | до 3,5 |
2 | 4-6 |
2-4 | 6-8 |
4-6 | 9-10 |
6 і більше | 10 і більше |
Якщо ви віддаєте перевагу пранню білизни невеликими порціями, але частіше, наприклад 4-5 разів на тиждень, доцільно розглянути покупку пральної машини з меншою вагою завантаження. Парі може бути достатньо пралки на 4-5 кг. Родині з 3-4 осіб підійде пральна машина на 5,5-6,9 кг. Для сім'ї з 4-6 осіб оптимальним варіантом стане пралка на 7-8,5 кг.
Щоб прати ковдри, покривала, щільні штори та інші об'ємні речі, краще вибрати пральну машину з більшою місткістю. Для прання одягу та легкого домашнього текстилю достатньо стандартної пралки.
Важливо! Вибір пральної машини з невеликою вагою завантаження означає, що вам доведеться прати менше білизни за один раз, що може вимагати додаткових циклів прання та зайняти більше часу. З іншого боку, вибір пралки з надто великою вагою завантаження може бути неефективним, адже ви можете заповнювати барабан не повністю, що спричинить зайві витрати на енергію та воду.
Клас енергоспоживання
Сучасні пральні машини представлені в класах енергоспоживання від А+++ до G, де A+++ – найбільш енергоефективний клас і, відповідно, найдорожчий, а G – найменш енергоефективний та бюджетний.
Відповімо на запитання, скільки кВт бере пральна машина. Споживання електроенергії може варіюватися від 0,8 до 2,6 кВт і більше за цикл.
У таблиці перерахуємо споживання електроенергії для різних класів енергоспоживання пральних машин:
Клас енергоспоживання | Споживання електроенергії (кВт) |
---|---|
А+++ | 0,8-1 |
А++ | 1-1,2 |
А+ | 1,2-1,4 |
A | 1,4-1,6 |
B | 1,6-1,8 |
C | 1,8-2 |
D | 2-2,2 |
E | 2,2-2,4 |
F | 2,4-2,6 |
G | 2,6 і більше |
* Значення в таблиці орієнтовні, оскільки фактичне споживання електроенергії може відрізнятися залежно від моделі та режиму роботи пралки.
Відповідаючи на запитання, яку пральну машину вибрати за енергоспоживання, відзначимо, що краще купувати модель класу А+++, А++, А+ та А, оскільки вона споживає менше електроенергії, що дозволить вам скоротити витрати на електрику. Також енергоефективна техніка має менший вплив на навколишнє середовище, тому це вибір №1 екологічно свідомих людей.
Клас прання
Вказує на швидкість та якість усунення забруднень із білизни під час прання. Для маркування використовують літери А, В, С, де А – високий клас, В – середній, С – низький. Чим вище клас прання, тим швидше і якісніше пральна машина видаляє забруднення.
Вибір залежить від ваших потреб. Якщо ви часто перете сильно забруднені речі, виберіть клас прання А. Для звичайного прання достатньо моделі класу В або С.
Клас віджимання
Вказує на швидкість та якість видалення вологи з білизни під час віджимання. Для позначення використовують літери А, В, С, де А – високий клас, В – середній, С – низький. Чим вище клас віджимання, тим швидше і якісніше пральна машина видаляє надлишкову вологу з білизни, і тим сухіші речі ви отримаєте.
Щоб після прання отримувати практично суху білизну, вибирайте пралку з класом віджимання А. Якщо в цьому питанні ви не вибагливі, немає сенсу переплачувати за високий клас віджимання.
Корпус та розмір
Пральні машини з фронтальним завантаженням класифікують на повнорозмірні та вузькі. При виборі пралки за типом корпусу та розміром орієнтуйтеся на індивідуальні потреби та наявний простір.
Повнорозмірні пральні машини мають наступні розміри:
- ширина – 60 см;
- глибина – 55-60 см (рідко більше 60 см);
- висота – 80-90 см.
Якщо у вас достатньо вільного місця у ванній або на кухні, пральна машина з повнорозмірним корпусом – гарний вибір.
Вузькі пральні машини мають зменшені розміри:
- ширина – 60 см;
- глибина – від 37 до 45 см;
- висота – 80-90 см.
Пралки з вузьким корпусом значно економлять простір, тому це кращий вибір, якщо мало місця у приміщенні.
Деякі виробники виготовляють компактні пралки та моделі під умивальник, які відмінно поміщаються у маленькій квартирі та студії. А якщо любите кемпінг та туризм, вам сподобається портативна міні пральна машина.
Пралки з вертикальним завантаженням мають стандартні розміри:
- ширина – 40 см;
- глибина – 60 см;
- висота – 80-90 см.
Тип розміщення
На ринку доступні вбудовувані та окремостоячі пральні машини. Вибір залежить від доступного простору та ваших естетичних уподобань.
Вбудовувані пральні машини призначені для встановлення в підготовлене місце в стіні або в меблях. Щоб техніка не кидалася в очі, її можна сховати за дверцятами. Це гарне рішення для мешканців маленьких квартир за необхідності розміщення пралки на кухні або в коридорі.
Окремостоячі пральні машини призначені для встановлення в будь-якому місці і не вимагають підготовки спеціальної ніші. Такі пралки коштують дешевше, зручніші для обслуговування та ремонту.
Ступінь автоматизації
Бувають напівавтоматичні та автоматичні пральні машини. Виберіть пралку, яка відповідатиме вашим вимогам і можливостям.
Пральна машина напівавтомат бюджетна, але вимагає активної участі користувача в процесі прання: вам доведеться самостійно гріти, наливати та зливати воду, додавати миючий засіб, віджимати білизну, якщо не передбачена функція віджимання. Напівавтоматична пралка краща для людей з обмеженим бюджетом і тих, хто живе в територіях, де відсутнє централізоване водопостачання, наприклад, у сільській місцевості.
Автоматична пралка забезпечує високий рівень автоматизації та зручності, вимагає підключення до системи водопостачання та каналізації, коштує, відповідно, дорожче. Весь цикл прання повністю автоматизований. Якщо ви цінуєте свій час, живете в будинку або квартирі з доступом до інженерних комунікацій, готові витратити більшу суму, тоді краще вибрати пральну машину автомат.
Швидкість віджимання
Коливається від 100 до 1600 об/хв. Чим вище значення, тим швидше обертається барабан і ефективніше машина видаляє вологу з білизни. Показник швидкості віджимання залежить від типу двигуна та його потужності.
Швидкість віджимання 100-800 об/хв призначена для делікатних тканин, які потребують дбайливого поводження. Пральні машини 900-1000 об/хв та 1100-1200 об/хв справляються з віджимання більшості типів тканин.
Висока швидкість віджимання 1300-1400 об/хв та 1500-1600 об/хв забезпечує ефективніше видалення вологи з білизни, що значно скорочує час сушіння. Це особливо корисно для важких та щільних тканин.
Витрата води за цикл
Відповідаючи на запитання, скільки води бере пральна машина, зауважимо, що витрата води для пралки коливається від 10 до 80 л за цикл.
У таблиці наведемо приблизну витрату води за цикл прання залежно від ваги завантаження пральної машини:
Максимальна вага завантаження (кг) | Витрата води за цикл (л) |
---|---|
до 3,5 | 10-30 |
4 | 30-40 |
5 | 35-45 |
6 | 40-50 |
7 | 45-55 |
8 | 50-60 |
9 | 55-70 |
10 і більше | 60-80 |
* Вказані значення орієнтовні і можуть змінюватись в залежності від конкретної моделі пральної машини та вибраного режиму прання.
Рівень шуму при пранні та віджиманні
У сучасних пральних машинах рівень шуму під час прання становить приблизно 45-60 дБ, а при віджиманні може сягати 70-85 дБ.
Якщо ви чутливі до шуму або живете в багатоквартирному будинку з тонкими стінами та поганою шумоізоляцією, зверніть увагу на пралки з низьким рівнем шуму, наприклад, в межах 45-55 дБ при пранні та 70-75 дБ при віджиманні, щоб не створювати незручності для членів сім'ї та сусідів. У приватний будинок або квартиру з товстими стінами та гарною шумоізоляцією цілком допустимо вибрати пральну машину з рівнем шуму 55-60 дБ при пранні та 75-85 дБ при віджиманні.
На замітку! Багато сучасних пральних машин мають нижчий рівень шуму за рахунок просунутої системи шумозаглушення і використання спеціальних звукопоглинальних матеріалів.
Режими прання та функції
Кількість програм у пральних машин коливається від 1 до 20 і більше. Найпоширеніші режими та функції пралок: делікатне/швидке/інтенсивне/економне/ручне/експрес/антиалергенне прання, бавовна, синтетика, вовна, дитячі/спортивні речі, очищення пором, полоскання, віджимання, полегшення прасування, відкладений старт, захист від протікання/від дітей.
Пралки низького та середнього цінового діапазону мають стандартний набір функцій. Пральні машини високого та преміального цінового сегмента оснащені широким переліком програм. Чим більше функціональних можливостей підтримує техніка, тим більшу гнучкість вона пропонує користувачеві у виборі підходящого способу обробки тієї чи іншої білизни.
Погодьтеся, немає сенсу переплачувати за функції, які вам не знадобляться.
* Щоб вирішити, які режими та функціональні можливості пралки вам потрібні, а без яких можна обійтися, читайте нашу статтю «Пральні машини: розшифровка функцій і програм».
Технології
Сучасні пральні машини можуть оснащуватися різними технологіями, які покращують їхню ефективність, продуктивність та зручність використання. Найпоширеніші технології:
- Antifoam (антипіна);
- EcoBubble (еко-піна);
- Smart Touch (сенсорне керування);
- AquaProtect (захист від протікання);
- SmartThinQ (смарт-керування через смартфон/планшет);
- Volt control (регулювання напруги живлення).
Виберіть технології пральної машини, які будуть корисні саме для вас.
Колір
Це не головний критерій вибору, але важливий. Виберіть дизайн пральної машини, виходячи з особистих естетичних уподобань. Звичайно, добре, якщо пралка доречно впишеться в загальний інтер'єр, буде гармонійно поєднуватися з меблями і декором у приміщенні. На щастя, сьогодні виробники пропонують велику палітру кольорів. На вибір стандартні білі, сірі та чорні, оригінальні червоні, фіолетові, зелені, блакитні і навіть рожеві пральні машини.
Бренд
Коли вирішуєте, яку марку пральної машини вибрати, орієнтуйтеся на репутацію виробника, гарантію, наявність сервісного обслуговування у вашому регіоні, відгуки покупців, бюджет та особисті уподобання.
Відзначимо деякі з популярних та надійних марок пральних машин:
- Bosch (Бош);
- Samsung (Самсунг);
- LG;
- Indesit (Індезіт);
- Beko;
- Whirlpool (Вірпул);
- Electrolux (Електролюкс).
У кожної марки є свої унікальні характеристики та переваги.
Ще деякі важливі аспекти щодо вибору пральної машини ви дізнаєтеся з наступного відео:
Тепер ви знаєте, як правильно вибрати пральну машину за параметрами, ціною та якістю.
Ви дивилися