Все про кондиціонери: види та принципи роботи
Зміст:
Кондиціонер для житлового будинку, квартири, офісу чи торгового приміщення – просто незамінний пристрій, адже із приходом літа здатен подарувати справжню прохолоду та забезпечити максимальний комфорт усім, хто знаходиться всередині.
Як обрати кондиціонер з-поміж безлічі представлених виробниками моделей, розповімо у нашій статті.
За рахунок чого функціонує кондиціонер?
Робота кондиціонера базується на здатності рідин поглинати тепло в результаті випаровування та виділяти його внаслідок переходу з газоподібного стану назад до рідкого. Роль такої рідини відіграє холодоагент фреон, який змінює свій агрегатний стан залежно від коливань температури й тиску в закритій системі.
Кондиціонер здійснює перенесення тепла із приміщення назовні – до місця розташування конденсатора. Рух холодоагента по контуру забезпечується роботою компресора.
Споживана потужність кондиціонера
Число кіловатів, які споживає кондиціонер, складає приблизно третину від потужності охолодження чи обігріву. Це означає, що на кожен кіловат витраченої пристроєм електроенергії припадає 2,5-3 кВт виділюваних холоду або тепла. При цьому вона витрачається не на охолодження чи нагрів повітря, а на перенесення холоду/тепла в кімнату з вулиці. Саме тому побутовий кондиціонер із потужністю охолодження 2 кВт споживає не більш ніж 650-700 Вт і його можна вмикати у звичайну розетку.
Види кондиціонерів
Відповідно до типу конструкції побутові кондиціонери класифікуються на групи: моноблокові та спліт-системи. Останні за типами внутрішніх блоків поділяються на настінні, підлогово-стельові, колонні, касетні й канальні.
Моноблокові моделі бувають віконними та мобільними.
Віконні моделі
Віконні кондиціонери встановлюються в отвори на вікнах чи тонких стінах так, щоб задні частини корпусів виходили на вулицю. Це, своєю чергою, зменшує засклену площу приміщення. Порівняно із класичними спліт-системами, вони мають вищий рівень робочого шуму, хоча характеризуються відносно низькими цінами, простотою монтажних робіт і зменшеною кількістю фреону в системах. Завдяки всьому цьому віконні кондиціонери досі користуються попитом серед споживачів.
Переносні кондиціонери
Мобільні кондиціонери легко встановлюються і без проблем переміщуються всередині приміщень, чим кардинально відрізняються від інших видів схожої техніки. Гаряче повітря виводиться назовні за допомогою гнучких повітропроводів, які заздалегідь монтуються у вікнах чи кватирках. Деякі моделі можуть додатково очищати повітря від пилу за рахунок вбудованих фільтрів та іонізаторів.
Переваги таких кондиціонерів наступні:
- мобільність (можна взяти із собою на дачу чи в інше місце відпочинку);
- простота монтажу та використання;
- можуть як охолоджувати, так і нагрівати повітря (окремі моделі).
Вибір мобільного кондиціонера
Обираючи переносний кондиціонер, беріть до уваги, що його ефективність буде дещо нижчою, ніж у спліт-системи такої ж потужності.
Двокіловатній спліт-системі (7000 BTU) відповідатиме мобільна модель потужністю 9000 BTU в умовах стандартного приміщення: площа в межах 20 кв.м, висота стелі – до 3 м, наявне одне вікно і за день спостерігається середня сонячна інсоляція.
Спліт-системи
Спліт-системи є найбільш популярними серед користувачів. Назву свою вони отримали від англійського слова split, що у перекладі означає «поділений». Складаються всі спліт-системи із двох блоків – внутрішнього, що встановлюється у приміщенні, та зовнішнього, який монтують на вулиці. Саме внутрішній забезпечує охолодження (або обігрів у випадку інверторних кондиціонерів) всередині споруди, при цьому зовнішнє повітря всередину не потрапляє. Блоки з’єднуються між собою за допомогою мідних труб, по яких циркулює фреон.
Такі кондиціонери можуть не лише змінювати температуру в приміщенні чи регулювати вологість Вони ще й очищують повітря від пилу, сторонніх запахів і бактерій за рахунок вбудованих у внутрішні блоки фільтрів.
Оскільки компресор, як найбільш «гучний» вузол спліт-системи, розташовується всередині зовнішнього блока, шум від кондиціонера цього типу значно нижчий, ніж у будь-якій віконній чи мобільній моделі.
Спліт-системи настінного типу
Настінна спліт-система складається із внутрішнього (випаровувального) і зовнішнього (компресорно-конденсаторного) блоків. Останній може встановлюватися на зовнішніх стінах споруд за допомогою спеціальних кріплень, а також у підвалах, на горищах, у підсобних приміщеннях.
Для перекачування фреону блоки настінних кондиціонерів з'єднуються між собою тонкими мідними трубами, покритими теплоізоляційним матеріалом. Вони можуть ховатися в різних конструктивних елементах оздоблення приміщення, наприклад підвісних стелях, або ж просто закриватися в декоративних коробах із пластику, які мають переріз у межах 40-70 мм.
Продуктивність таких пристроїв, як правило, знаходиться в діапазоні від 1,5 до 10 кВт.
Основні переваги:
- демонструють низький рівень шуму під час роботи;
- не займають багато простору в приміщенні.
Недоліки:
- монтаж таких систем можуть виконувати лише спеціалісти;
- необхідність здійснення періодичного технічного обслуговування.
Підлогово-стельові спліт-системи
Підлогово-стельові спліт-системи відрізняються від настінних лише будовою внутрішнього блока. Останній має дещо інший вигляд корпусу і може встановлюватись на підлозі або під стелею приміщення. Панелі керування таких пристроїв знаходяться на внутрішніх блоках або ж дистанційних пультах.
Тепло- та холодопродуктивність підлогово-стельових моделей зазвичай становить від 3 до 12 кВт.
Спліт-системи колонного типу
Колонні спліт-системи – потужні великогабаритні машини, які мають колоноподібну конструкцію внутрішніх блоків. Розташовуються вони на підлозі у великих приміщеннях, де необхідно забезпечувати швидке й результативне охолодження повітря: у ресторанах, готелях, конференц-залах тощо.
Керування роботою колонних моделей може здійснюватись за допомогою дистанційних пультів або спеціальних вбудованих панелей.
Касетні спліт-системи
Спліт-системи касетного типу призначені для роботи в середніх або великих за розмірами приміщеннях із підвісними стелями, за якими монтуються внутрішні блоки. Цим касетні моделі нагадують настінні. Основна їхня відмінність полягає в тому, що конструкція внутрішніх вузлів передбачає рівномірне охолодження/обігрів одразу в чотирьох напрямках. Шляхи повітряним потокам задають жалюзі, які за допомогою дистанційного пульта встановлюються під певним кутом нахилу.
Канальні спліт-системи
Внутрішні блоки спліт-систем канального типу монтуються і тим самим приховуються від людського ока за підвісними стелями. В цьому ж міжстельовому просторі розміщується і система теплоізольованих повітропроводів, які розподіляють охолоджене повітря у приміщенні. Завдяки такій конструкції канальні кондиціонери здатні створювати ефект прохолоди одночасно в кількох кімнатах, а за потреби навіть постачати до них свіже повітря з вулиці.
З метою збереження корисних кубометрів в умовах квартир внутрішні блоки канальних кондиціонерів монтують там, де наявність високої стелі не відіграє важливої ролі, приміром у туалетах чи коридорах. У таких кімнатах підвісні стелі «поглинуть» від 25 до 40 см. Натомість в усіх інших приміщеннях вони опустяться не більше ніж на 10-15 см – цього вистачить, аби заховати повітропроводи. Якщо ж встановити повітряні решітки над дверима, що знаходяться між кімнатами і коридорами, можна взагалі обійтися без підвісних стель.
Щоправда, монтаж канальних кондиціонерів потребує виконання проектувальних робіт і точного підрахунку перерізів повітропроводів. Це пов'язано з тим, що бажану температуру можна встановити лише в тому приміщенні, де розміщений внутрішній блок, а у всіх інших вона регулюватиметься опосередковано. Якщо діаметри повітропроводів підібрати неправильно, то контролювати мікроклімат в усіх приміщеннях досить складно. На допомогу можуть прийти сучасні автоматизовані системи керування, які, хоча й коштують чимало, забезпечують точність встановлення потрібної температури в усіх кімнатах помешкання.
Мультиспліт-системи
До кожного зовнішнього блока мультиспліт-систем можуть під’єднуватися декілька внутрішніх (від 2 до 5 шт.). Останні відрізняються між собою за типами та потужністю. В цьому й полягає основна відмінність таких кондиціонерів від традиційних. Використання систем мультиспліт дозволяє заощаджувати місце на фасадах споруд і не псувати їхній вигляд великою кількістю зайвих елементів.
Основні недоліки цих систем кондиціонування – чимала вартість і трудоємність монтажу, пов'язані з необхідністю розведення великої кількості комунікацій.
Цікавим варіантом є системи типу «конструктор», в яких до одного зовнішнього блока можна під'єднувати довільну комбінацію внутрішніх, підібраних відповідно до розмірів усіх кімнат житла. Такі моделі дозволять неабияк заощаджувати на електроенергії за умови, що більшість окремих приміщень у споруді невеликих об'ємів. Адже для охолодження 10 кв.м площі цілком вистачить кіловата потужності кондиціонера. Із мультиспліт-системами встановити модель саме такої продуктивності – не проблема, тоді як мінімальна потужність моносплітів становить 1,8-2,2 кВт, чого явно забагато.
Ось такими бувають кондиціонери. Ми переконані, що тепер Ви неодмінно підберете ідеальну модель для дому чи офісу і більше не потерпатимете від спеки. Купуйте кондиціонери на сайті epicentrk.uaза кращими цінами! Вдалого шопінгу!
Щоб дізнатися, в яких режимах можуть працювати сучасні кондиціонери і як підібрати потужність пристрою для власної оселі, прочитайте статтю «Рятуємося від літньої спеки, або як обрати кондиціонер».
Ви дивилися