Каталог товарів
20.01.2023 15:37:51

Як обрати світлодіодні лампи?

Останнім часом кількість світлодіодних ламп у будинках, на виробництвах, в офісах чи магазинах стрімко зростає. Оскільки звичайні лампи розжарювання – це вже застарілі варіанти, які не зовсім відповідають вимогам користувачів, стосовно освітлення сьогодні. Спочатку їх почали витісняти люмінесцентні, а згодом і LED-лампи, котрі зараз є найпопулярнішими у своїй категорії. Пов’язано це, насамперед, з високою енергоефективністю та тривалим терміном служби світлодіодних ламп – понад 20 000 годин. Проте, це далеко не єдині переваги, тут варто загадати ще й про доступну ціну, широкий асортимент товарів у різних розмірах та звичайно технічні характеристики, котрі щоразу удосконалюються. У даній статті ми підготували для вас корисну інформацію, озброївшись якою, ви зможете правильно підібрати світлодіодні лампи для побутових потреб і не тільки.

лед лампа фото

Потужність і світловий потік

Як уже було згадано вище, світлодіодні лампи дуже економні. Це означає, що, порівняно зі звичайними лампами розжарювання, вони споживають до десяти разів менше енергії та виробляють при цьому ту саму кількість світла. За допомогою таблиці, наведеної нижче, можна порівняти ці параметри у різних типів ламп.

Лампа розжарювання Люмінесцентна лампа Світлодіодна лампа Світловий потік, характерний для ламп різних видів і потужностей, Лм
Споживана потужність, Вт 20 5-7 2-3 200
40 10-13 4-5 400
60 15-16 8-10 700
75 18-20 10-12 900
100 25-30 12-15 1 200
150 40-50 18-20 1 800
200 60-80 25-30 2 500

Як бачите, для вироблення 1200 Лм світлового потоку знадобиться лампа розжарювання на 100 Вт, люмінесцентна на 25-30 Вт або світлодіодна всього лише на 12-15 Вт. Різниця тут очевидна, адже з останнім варіантом можна легко заощаджувати до 90% коштів на освітленні, замінивши всі старі моделі в домі на LED.

Зверніть увагу, матові колби ламп зменшують реальний світловий потік на 15-30%. Тому зважайте на зовнішній вигляд вподобаної лампи та враховуйте її майбутнє призначення, плануючи покупку.

Потужність і світловий потік ламп

Температура і коефіцієнт передачі кольору

Від такого параметру лампи, як температура кольору (позначається CCT, а вимірюється в градусах Кельвіна – К), безпосередньо залежить комфорт перебування в приміщенні зі штучним освітленням. Чим вищою є колірна температура лампи, тим холодніше світло вона випромінює. Важливо розуміти, що холодне денне світло ідеально підходить для офісів, кабінетів, майстерень і виробничих приміщень, де важливо сконцентруватися над певною роботою. Тепле світлове випромінювання найкраще сприймається в житлових кімнатах, призначених, головним чином, для відпочинку.

Колірна температура фото

Стандартні лампи розжарювання демонструють температуру кольору до 2700 К, що відповідає теплому білому світлу. У світлодіодних моделей діапазон колірних температур значно ширший. Це дозволяє підібрати оптимальне світло для будь-якого приміщення. Фактор вибору колірної температури також важливий під час вибору освітлення для прилавків та вітрин магазинів. До прикладу, продуктові столики чи прилавки здебільшого підсвічують теплим кольором, а магазини з парфумами, косметикою чи ювелірними прикрасами – холодним. Існує припущення, що світлодіодні лампи синього спектра можуть завдати шкоди незрілим кришталикам очей. Саме тому такі лампочки не рекомендують встановлювати в дитячих кімнатах.

Іншим важливим показником роботи ламп є коефіцієнт передачі кольору (CRI), який вказує на достовірність відображення відтінків предметів під тим чи іншим джерелом світла та обмежується діапазоном від 0 до 100. Якщо лампа демонструє значення 100, значить, усі речі приміщення будуть представлені в реальних, природних тонах для конкретної колірної температури.

лампочка фото
Лампа світлодіодна Expert Light 10,5 Вт A60 матова E27 265 В 4100 К EXH-A60-10,5W-E27-4100K

Вважається, що лампи, які демонструють значення CRI, більші за 80, цілком підходять для забезпечення комфортного освітлення у звичайних житлових кімнатах. Але для приміщень, де часто виконуються творчі роботи (малювання картин, нанесення макіяжу, приготування їжі) та чистота й чіткість кольорів відіграють важливу роль, бажано обирати лампи з коефіцієнтом передачі кольору понад 90.

Скористайтеся таблицею, щоб дізнатися якими характеристиками мають бути наділені світлодіодні лампи для максимально комфортного перебування у різних приміщеннях.

Тип приміщення Колірна температура CCT, K Коефіцієнт передачі кольору CRI
Тепле світло Денне світло Холодне світло 80-90 >90
2700-3300 3300-5300 5300-6500
Житлові приміщення + +
Офіси, кабінети, майстерні, ділянки кухонь над робочими поверхнями + + +
Лабораторії, медичні кабінети, перукарні, гримерні, ванні кімнати + + +

Сумісність з індикаторними вимикачами

Швидко знаходити місця розташування певних видів вимикачів у темну пору доби допомагають вбудовані індикаторні лампи чи світлодіоди. Далеко не всі LED-лампи здатні нормально функціонувати у поєднанні з такими вимикачами. Проблема полягає у тому, що лампа починає мерехтіти або тьмяно світити після її вимкнення за допомогою індикаторного вимикача. Щоб уникнути цього небажаного ефекту, обов'язково читайте інструкцію до виробу або уточнюйте інформацію у консультантів перед покупкою.

Сумісність з індикаторними вимикачами

Робота з димером

Димер, або світлорегулятор – це спеціальний пристрій, який дозволяє плавно або покроково змінювати яскравість освітлення. Якщо для Вас важливо, аби в домі можна було користуватися такою функцією, перевіряйте, чи підтримує обрана світлодіодна лампа можливість роботи з димером.

Деякі LED-моделі є цілком сумісними зі звичайними світлорегуляторами, призначеними для ламп розжарювання. Єдиною проблемою є те, що мінімальний рівень яскравості у світлодіодних моделей достатньо високий (близько 20% від найбільшого можливого значення). Це означає, що встановити меншу силу світла за допомогою описаної комбінації пристроїв неможливо. Уникнути такого ефекту можна, скориставшись спеціальним димером для світлодіодних ламп.

Світлорегулятор фото

Пульсація світла

Деякі світлодіодні лампи можуть випромінювати низькочастотне пульсуюче світло під час роботи. Хоча такі пульсації для людського ока здебільшого непомітні, вони справляють вельми негативний вплив на організм – втомлюють і викликають нервове напруження. Якщо робоча частота лампи нижча 300 Гц – таке освітлення буде не надто якісним і зможе впливати на самопочуття присутніх.

Щоб перевірити, чи проявляється в лампи ефект мерехтіння, потрібно її увімкнути, взяти звичайний олівець чи схожий предмет і почати швидко рухати ним в різні боки. Якщо перед очима з'являться контури кількох олівців (так званий стробоскопічний ефект) – лампа неякісна.

лед-лампа фото

Інший спосіб перевірки – наведення камери смартфона на увімкнену лампу. Якщо в цей момент на екрані помітні смуги – пристрій випромінює пульсуюче світло.

Тип лампи і кут освітлення

Корпуси більшості світлодіодних ламп мають так звані непрозорі ковпаки, які суттєво зменшують максимальний кут падіння світла. Через це поверхня, розташована позаду цоколя, майже не освітлюється, що буває доволі незручно.

освітлення фото

На щастя, дедалі частіше виробники випускають LED-моделі з прозорими ковпаками, які не загороджують світло. Крім того, існують спеціальні філаментні світлодіодні лампи з прозорими колбами, які за формою, конструкцією, кутом і якістю освітлення багато в чому нагадують лампи розжарювання. Основна відмінність – наявність ниткоподібних керамічних або металевих пластин із рядами невеликих світлодіодів. Такі прилади освітлення вирізняються підвищеною ефективністю роботи, порівняно зі звичайними LED-лампами. Головний недолік – відносно короткий термін служби.

Декоративна лампа з димеруванням фото
Лампа світлодіодна Osram FIL Globe Globe 7 Вт E27 2500 К 220 В прозора

Купуйте світлодіодні лампи на сайті epicentrk.uaі почніть по-справжньому заощаджувати на електроенергії. В нашому інтернет-магазині представлений великий асортимент товарів для освітлення за дійсно привабливими цінами. Одержати замовлення можна у центрах обслуговування в більше, ніж 50 містах по всій Україні, а також за допомогою послуги доставки.

Як вибирати енергозберігаючі лампочки

← Підпишись на канал


Ви дивилися