Як вибрати секатор для саду та обрізання дерев?
Зміст:
Досвідчені садівники та флористи знають, що доглядати сад і клумби просто неможливо без якісного секатора. Здавалося б, що може бути простіше, ніж купити садові ножиці для обрізки дерев, чагарників та квітів. Однак, щоб знайти справді хороший інструмент, потрібно врахувати деякі важливі критерії. Епіцентр розповідає, що представляє собою знаряддям і як вибрати секатор або гілкоріз, який буде відповідати вашим вимогам.
Що таке секатор?
Це корисний ріжучий інструмент для обрізки дерев, чагарників та квітів. Перший секатор для гілок з'явився у 1815 році у Франції. Знаряддя модифікували з кривого садового ножа, який спочатку використовували для зрізання виноградних грон.
Сьогодні садовий секатор має широке використання. Інструмент використовують для сезонного обрізання тонких гілок і молодих пагонів для омолодження і пробудження бічних бруньок, для проріджування і формування крони, збору врожаю.
Сучасний стандартний секатор нагадує ножиці та мають нескладну конструкцію. Коротко опишемо конструктивні частини знаряддя:
- робоче лезо: робить якісний зріз рослинної тканини;
- болт і гайка – скріплюючий механізм;
- буфер (амортизатор): обмежує хід ручок при використанні знаряддя. Без цієї деталі віддача в долоню і пензель при змиканні створювала відчутний дискомфорт;
- пружина для секатора: забезпечує плавний хід та повернення рукоятки у вихідне положення;
- замок: фіксує знаряддя у закритому положенні, завдяки чому його можна безпечно транспортувати в ящику та сумці для інструментів;
- рукоятки: потрібні для зручного тримання у руці, в ідеалі мають гумове покриття та анатомічний силует з виїмками для пальців, що попереджає натирання шкіри та появу мозолів.
Як правильно вибрати садовий секатор?
Незважаючи на схожу конструкцію, інструменти ріжуть по-різному. Щоб зробити правильний вибір, потрібно визначитися з цілями та потребами. Далі ми розповімо, який секатор вибрати для обрізки дерев на висоті, який для чагарників, який для орхідей, а який для щеплення рослин.
Який вибрати садовий секатор?
Важливу роль відіграє конструкція та призначення інструменту. Щоб ви могли підібрати знаряддя для своїх потреб, у таблиці розглянемо основні види секаторів:
Тип інструменту | Особливості | Призначення |
---|---|---|
Стандартний площинний (обвідний) секатор для саду | має два заточені леза. Знаряддя робить акуратний зріз, не травмуючи рослини | обрізка сирої деревини, молодих пагонів та зелених гілок |
Контактний секатор з ковадлом | оснащений одним заточеним лезом та опорною пластиною. Опора може мати ребристу поверхню, фіксує та утримує гілку під час обрізки, деякі наковаленки оснащуються жолобком, куди стікає сік, запобігаючи залипанню | обрізка сухих та грубих гілок діаметром 1-3 см. Навіть хороший контактний секатор для дерев не призначений для обрізання зелених стебел, замість гладкого зрізу він залишить рвані рани |
Секатор із храповим механізмом | працює за особливим принципом. Якщо з першого разу не виходить розрізати гілку, пружина поверне рукоятку у вихідне положення, при цьому лезо залишається нерухомим. При другому натисканні секатор продовжить різати. Залежно від товщини гілки можна робити 2, 3, 4 натискання та більше. Наявність храпового дотиску мінімізує навантаження на кисть | обрізка живих та сухих гілок діаметром до 3 см |
Секатор-ножиці для обрізки дерев | має два однаково заточені леза, які рухаються назустріч один одному в одній площині | стрижка живоплоту, трави, обрізка молодих пагонів і стебел діаметром до 1,5 см |
Щеплювальний секатор | робить дзеркальний зріз на щепі та підщепі, завдяки чому можливе зрощування частин рослин, які з'єднуються один з одним немов пазл | щеплення рослин: плодових дерев, ягід, квітів. Щеплювальний секатор незамінний для винограду, яблуні, вишні, троянди та ін. |
Гілкоріз | має вигнуті посилені леза та подовжені ручки довжиною від 30 до 90 см. Інструмент призначений для роботи двома руками | обрізка товстих зелених та сухих гілок діаметром від 2 до 4 см |
Кущовий секатор (кущоріз) | являє собою секатор з довгими ручками та прямими лезами на кшталт ножиць. Зброю потрібно утримувати двома руками | стрижка чагарників, обрізка зелених гілок |
Висотний секатор для обрізки дерев на висоті | оснащений довгим або телескопічним утримувачем, на якому закріплений ріжучий механізм. Висоторіз усуває необхідність використання драбини та драбини | обрізка пагонів та товстих гілок, розташованих високо над землею |
До речі! На особливу увагу заслуговують лівосторонні секатори з дзеркальним заточуванням, що максимально зручно для лівші, і моделі з поворотною ручкою, яку можна повертати, щоб не натирати мозолі під час тривалого використання інструменту.
Який секатор краще: ручний чи акумуляторний?
Може здатися, що вибір очевидний. Однак, це не так. Адже обидва варіанти мають свої переваги та недоліки.
Стандартний ручний секатор для дачі відрізняється легкою вагою та компактними розмірами. Інструмент зручний у використанні, повністю автономний, проте при необхідності обрізати товсті гілки можуть знадобитися чималі фізичні зусилля.
Хороший секатор для обрізки дерев з акумулятором важчий і має великі габарити. Батарея потребує систематичної підзарядки. Акумуляторний садовий інструмент працює швидше, не потребує зусиль з боку оператора та робить ідеальний рівний зріз. Звичайно, електричний секатор коштує дорожче.
Який купити секатор за матеріалом виготовлення?
Робочу частину садового інструменту роблять в основному із загартованої, нержавіючої, кованої, вуглецевої та хромованої сталі. Метали міцні, стійкі до окислення, іржі, не деформуються і не залипають від соку рослин. Сталеві леза чудово справляються з обрізанням твердих сухих та зелених гілок. Якщо думаєте, який професійний секатор вибрати для квітів та обрізки молодих пагонів, придивіться до моделей з титану. Матеріал володіє корозійною стійкістю, легкістю і міцністю. Також є металеві інструменти з тефлоновим покриттям.
Говорячи про рукоятку, відзначимо, що варто віддавати перевагу моделям з гумовими, поролоновими, поліамідними або нейлоновими накладками. Вони не натирають мозолів і зручніші у використанні.
Як вибрати секатор за діаметром зрізу?
У середньому показник коливається від 8 до 40 мм. Цей критерій безпосередньо впливає на можливості знаряддя. Якщо потрібен інструмент для обрізки квітів, кущів і плодових дерев, зокрема троянди, чорниці, винограду, яблуні, вишні, краще вибрати секатор для саду з максимальним діаметром зрізу 2,5-4 см. Довжина леза в такому випадку становить приблизно 4-7 см. Найчастіше подібні знаряддя мають посилені ножі та ручки, завдяки чому легко справляються з товстими та твердими гілками.
Для догляду за клумбами та чагарниками, наприклад, смородиною, малиною, ожиною, цілком достатньо секатора з максимальним діаметром зрізу до 1,5-2 см.
Як доглядати за секатором?
Інструмент буде служити багато років, якщо забезпечити йому належний догляд.
Як чистити секатор?
Очищати інструмент слід після кожної експлуатації. Дотримуйтесь наступної нескладної інструкції:
- Помийте секатор у теплому мильному розчині.
- Щоб очистити леза та всі важкодоступні місця від соку рослин, використовуйте зубну щітку.
- Витріть знаряддя насухо паперовим рушником або ганчіркою.
- Змастіть ножі невеликою кількістю моторного мастила. Це підвищить ефективність роботи ріжучого органу та плавність ходу.
На замітку! Щоб секатор не закушував рослинні тканини та не розхитувався, потрібно періодично підтягувати з'єднувальний болт.
Як часто точити секатор?
Леза інструменту мають властивість тупитися, тому їх потрібно заточувати. Частота заточування залежить від інтенсивності використання секатора. Якщо стригти живопліт і обрізати зелені гілки довше 4 годин на тиждень, точити ножі потрібно 1 раз на 1-1,5 місяці. Знаряддя, яким користуються 1-3 години на тиждень, достатньо загострити 1 раз на сезон.
Як заточити секатор?
Інструкція із заточування інструменту:
- Для більшої зручності, по можливості, розберіть секатор. Викруткою відкрутіть з'єднувальний гвинт, акуратно роз'єднайте леза і пружину. Це не обов'язково. Заточити знаряддя можна й у зібраному вигляді.
- Помийте деталі. Якщо на металі є іржа, позбудьтеся від неї за допомогою ганчірки і розчинника.
- Заточіть леза спеціальним точильним каменем. Шліфувальний брусок потрібно розміщувати під кутом скосу ріжучої кромки.
- Спочатку зробіть 15-20 рухів крупнозернистою частиною, потім стільки ж – дрібнозернистою.
- Протріть леза сухою ганчіркою.
- Зберіть інструмент.
- Обробіть ріжучий орган моторним мастилом.
Чи можливий ремонт секатора?
Все залежить від типу поломки. Найчастіше виходить із ладу пружина. Якщо вона розтягнулася, краще її замінити. Для цього потрібно розібрати знаряддя, зняти стару деталь та встановити нову. Головне, підібрати підходящий за розміром та жорсткістю елемент.
Також легко відремонтувати прогумовані ручки, які потріскалися. Гладку поверхню можна відновити за допомогою звичайного клею-герметика, рідкого пластику, каніфолі або розм'якшеної гуми.
У разі появи сильної іржі та корозії металу з подальшим руйнуванням лез інструмент не підлягає ремонту.
Тепер ви зможете вирішити, який секатор краще купити для саду. До слова, в каталозі Епіцентра представлені оригінальні товари від таких популярних брендів, як Samurai (Самурай), Fiskars (Фіскарс), Gardena (Гардена), UP! (Underprice), Felco (Фелко), Gartner, Truper, Cellfast тощо. На epicentrk.ua можна купити не тільки секатор, але й інші корисні садові інструменти з доставкою по Україні.
Ви дивилися