Як боротися з булінгом в мережі?
Зміст:
Товари із серії "Кібербулінг" >>>>>
У першій половині 1990-х років ніхто навіть не підозрював, що незабаром світ зіткнеться з серйозною проблемою – булінгом в інтернеті. Розвиток цифрових технологій посприяв не тільки загальнодоступності інформації, але й появі кібертравлі, яка представляє собою велику небезпеку. Давайте досконально ознайомимося з цим явищем, дізнаємось як захистити себе, своїх дітей та друзів.
Що таке булінг і кібербулінг?
У перекладі з англійської bullying – залякування (цькування) та cyberbullying – кіберцькування або інтернет-залякування. Подібні явища знайомі кожному з нас, ким би ми не були – постраждалим, агресором чи просто спостерігачем.
Булінг полягає у переслідуванні одного з членів колективу іншим або групою осіб. Така ситуація може виникнути у школі, університеті та на роботі. Усні образи нерідко призводять до фізичного насильства. Іноді це має, без перебільшень, трагічні наслідки.
Якщо цькування переходить із офлайну в онлайн, це вже кібербулінг або кібермобінг. Він має місце у соціальних мережах, спільнотах, на різних форумах і навіть у ЗМІ. У деяких випадках агресор цькує жертву безпосередньо за допомогою повідомлень і коментарів через Facebook, Instagram, Telegram та інші месенджери. Найчастіше під глузування в інтернеті підпадають фотографії і відео підлітків.
Булінг в Україні
За даними ВООЗ Україна займає четверте місце за рівнем підліткової агресії. Вище в цьому рейтингу лише Росія, Албанія і Республіка Білорусь. Ще сумніша статистика від UNICEF Ukraine. За даними дослідження 2017 року жертвами того чи іншого цькування ставали 67% українських школярів і тільки 27% з них наважилися зізнатися в цьому комусь із дорослих.
При цьому, викладачі в українських школах закривають очі на мобінг, називаючи це звичайними підлітковими витівками і непослухом. Хоча насправді, вчитель може досить легко розпізнати щось недобре в колективі. Наприклад, збільшення конфліктних ситуацій, погіршення загального психологічного клімату в класі. Всі ці нюанси особливо помітні під час шкільних свят і виїзних заходів.
Що включає в себе кібербулінг?
- образи;
- погрози;
- глузування;
- нападки;
- розкриття компрометуючої інформації;
- провокації;
- поширення пліток, чуток, тобто завідомо неправдивої інформації;
- залякування;
- повна ізоляція усередині колективу, при чому відбувається демонстративне ігнорування однієї людини;
- приниження гідності і честі;
- нанесення матеріальної і фізичної шкоди.
Агресорів найчастіше називають тролями, моберами або булями. У більшості випадків вони діють анонімно, що викликає ще більше труднощів, оскільки незрозуміло, хто винен, як його покарати і зупинити.
Головні відмінності кібербулінгу від звичайного цькування
- на відміну від офлайн переслідування булінг в інтернеті триває і після шкільних занять, і після закінчення робочого дня. По суті, це цілодобове явище, від якого не сховатися. Найстрашніше, що навіть вдома, ти не захищений від нападок, якщо є доступ в інтернет;
- величезна аудиторія користувачів, між якими розповсюджуєть інформація. Її можна назвати необмеженою;
- неймовірно швидке поширення даних. Тексти, фото і відео легко копіюються з одного сайту на інший;
- анонімність: троль може вести діяльність не з власної сторінки, а з фейкової, тому його досить важко вичислити.
Група ризику
На жаль, об'єктом інтернет-цькування може стати кожен незалежно від віку, фізичних та інтелектуальних здібностей, національності, релігійної приналежності, матеріального становища, сексуальної орієнтації.
Більшість жертв кібербулінгу – діти віком 11-16 років. У цей період з одного боку – дуже жорстокі підлітки, з іншого – максимально чутливі до невдач, чуток та образ. У зоні ризику всі, хто хоч чимось відрізняється від загальноприйнятих у групі норм. Наприклад, однолітки можуть почати цькувати занадто високу, повну, худу дитини, яку виховує один з батьків або прийомна сім'я тощо. Якщо переслідування здійснюється в мережі, швидше за все, воно мало місце і за межами всесвітньої павутини.
Чому діти займаються булінгом?
- Банальна нудьга може змусити дитину написати якийсь негативний коментар, збрехати, обмовити людину і роздути навколо цього цілу історію.
- Особисті неприємності, наприклад, розлучення батьків, погана оцінка, спортивна невдача, можуть спровокувати сплеск гніву, який в підсумку звалиться на сторонню ні в чому не винну особу.
- Страх цькування. Щоб не стати жертвою, дитина може долучитися до групи агресорів: кращий захист – це напад.
- Неможливість прийняття відмінностей у зовнішності, поведінці і культурі своїх однолітків.
- Дитина може проектувати на іншого комплекс своєї власної неповноцінності.
- Бажання завоювати повагу однолітків, домогтися своєї авторитетності і якось виділитися в групі.
- Потреба в демонстрації своєї сили і переваги над іншими.
Ознаки цькування в інтернеті
Розпізнати кібербулінг не так вже й просто. Іноді це вдається зробити дуже пізно, коли психіка дитини серйозно постраждала. Але все ж є певні «симптоми», звернувши увагу на які, вдасться допомогти жертві вчасно:
- різке погіршення здоров'я. Ні з того ні з сього у доньки або сина може боліти голова, живіт. Також під час цькування порушується сон та відзначається загальний пригнічений стан;
- дитина відмовляється йти в школу без явної на те причини;
- підліток стає занадто замкнутим, все частіше грає в комп'ютерні ігри і не хоче повертатися в реальний світ. При цьому спостерігається різке падіння успішності в школі;
- поява синців на тілі;
- пропадають гроші чи дорогі речі.
Інструкція дій для жертв кібербулінгу
- Обов'язково повідомте про цькування батькам та вчителям.
- Якщо ви знаєте, хто займається кібер-цькуванням чи підозрюєте конкретну групу людей, занесіть їх у чорний список на своєму смартфоні та у всіх соціальних мережах. Заблокуйте їм доступ до своєї сторінки.
- Поскаржіться на користувача із зазначенням причин у соцмережі. Модератори та адміністратори сайтів оперативно реагують на такі повідомлення та блокують порушників.
Якщо ви стикаєтеся з кібербулінгом у ВНЗ або на роботі, інструкція дій практично не відрізняється. У такому разі також не можна мовчати, вважаючи, що дорослі мають вирішувати проблеми самостійно. Студенту потрібно звернутися за допомогою до викладачів, а працівникові слід повідомити про цькування в мережі вище керівництво. Подальші кроки – аналогічні.
Як захистити від цькування свою дитину?
На жаль, не всі підлітки розповідають дорослим про те, що зазнають переслідувань в інтернеті. Частіше жертви зносять кібербулінг в надії, що тролям стане нудно або вони переключаться на когось іншого.
Якщо ви виявили, що ваша дитина зазнає переслідування в інтернеті, але не бажає через страх або з якихось інших причин протистояти кривдникам, вжийте наступних заходів:
- поговоріть з вчителями та батьками агресорів;
- допоможіть підлітку правильно соціалізуватися: частіше запрошуйте його друзів та однокласників у гості;
- сприяйте виробленню адекватної самооцінки, щоб дитина не залежала від думки оточуючих;
- сформуйте зі своїм чадом довірливі стосунки, щоб у разі чого підліток міг негайно прийти до вас за порадою та допомогою.
На замітку! За необхідності зверніться до шкільного чи позаштатного психолога. У важких випадках психотерапія – єдиний спосіб допомогти дитині відновитись після емоційної травми та налагодити взаємини з однолітками.
Загальна відповідальність
Пам'ятайте: те, що ми говоримо та постимо у соціальних мережах, має вплив на оточуючих. Дуже важливо фільтрувати інформацію, адже наші коментарі можуть когось образити та викликати хвилю негативу у його бік. Нерідко це спричиняє серйозні психологічні наслідки.
Не думайте: «Це мене не стосується». На жаль, у сучасному суспільстві від буллінгу ніхто не захищений, особливо в мережі. А на місці жертви може опинитися абсолютно кожен.
Зірки і бізнес проти булінгу
Цькування – проблема не тільки дітей і їх батьків. Це проблема кожного з нас, включаючи блогерів, телеведучих, співаків і представників бізнесу. Усвідомлюючи свою відповідальність, Епіцентр спільно з українським виконавцем Alexeev і поп-групою Open kids, беруть участь в акції ДоброPhone, мета якої зупинити кібербулінг.
Ви можете стати учасником цього важливого соціального руху. Все, що потрібно – купити зошит, блокнот чи іншу продукцію із зображеннями українських зірок та їх важливими цитатами щодо інтернет-цькування. Великий вибір оригінальних товарів доступний на epicentrk.ua.
Як зробити свій смартфон ДоброPhone?
Корисні поради від Alexeev і Open kids:
- добрі слова в віртуалі підтримують у реалі;
- коментар можна видалити, емоцію – ні;
- від добрих повідомлень у мене виростають крила;
- якщо жарт болить, це не смішно;
- знімай тільки добрі сторіс;
- твоя самооцінка не повинна залежати від кількості лайків;
- пиши в соцмережі те, що написав би на своїй футболці;
- вір у себе, а не чужим коментарям.
Ці рядки надихають і змушують задуматися над своєю поведінкою в соціальних мережах і в інтернеті в цілому. І це добре, оскільки, говорячи про проблему кібербулінгу, ми впевнено йдемо до її вирішення. Шкільні зошити и блокноти з надихаючими обкладинками особливо актуальні напередодні 1 вересня. Поясніть дитині, чому ця тема настільки важлива і чому її смартфон повинен бути ДоброPhone.
Ви дивилися