Каталог товарів
Київ
Київ, вул. Полярна, 20-Д
29.10.2019 11:31:54

Види опалювальних котлів: який вибрати?

Зміст:

Котел – це серце всієї опалювальної системи в будинку, квартирі або на підприємстві. Він забезпечує нагрів теплоносія, наприклад, води. Котли опалення діляться на види залежно від типу палива, яке використовується для отримання теплової енергії. У цій статті розглянемо основні з них (газові, електричні, рідиннопаливні, твердопаливні та комбіновані) і постараємося розібратися, який краще.

Газові котли

Газові котли вважаються одними з найнадійніших і працюють за принципом спалювання газу. Отримана енергія переходить до теплоносія, а потім поширюється в приміщенні через теплодроти, радіатори, батареї.

Kotly otopleniya photo 

Види газових котлів за типом розміщення:

1. Настінні котли часто називають міні-котельнями в зв'язку з їх широким функціоналом. Корпус пристрою всередині зазвичай складається з теплообмінника, пальники, системи керування і безпеки, термометра, розширювального бака і циркуляційного насоса. Широко використовуються в приватних будинках і багатоповерхових будівлях з метою обігріву окремих квартир, що дозволяє не залежати від термінів опалювального сезону. Сучасні забудовники найчастіше оснащують квартири саме такими незалежними котлами. Потужність більшості настінних моделей в межах 12-42 кВт, чого цілком достатньо для обігріву приміщень площею від 50 до 400 м².

Kotel gazovyy Bosch WBN 6000 18 C RN photo

Котел газовий Bosch WBN 6000 18 C RN

За способом виведення продуктів згоряння, настінні газові котли можуть мати систему природної (відкрита камера згорання) і примусової (закрита камера згорання) тяги. Перша працює за рахунок наявності в будинку традиційного димоходу, через який виводяться назовні небажані продукти розпаду. Системи примусової тяги дозволяють позбутися перероблених газів за допомогою вбудованого вентилятора. Це відбувається шляхом їх виведення через так званий коаксіальний димар, для якого в стіні формується спеціальний отвір.

Настінні пристрої можуть бути обладнані модуляційним пальником, який на відміну від звичайного здатний забезпечити економію палива в умовах автоматизованої роботи з підтримкою бажаного рівня температури. Системи безпеки, які використовуються в багатьох настінних конструкціях, обладнані сенсорами наявності вогню, блокуючими термостатами і різними допоміжними пристроями. Вони гарантують своєчасне припинення роботи у разі відключення електроенергії, перевищенні допустимих рівнів температури приладу або інших непередбачених ситуацій.

2. Підлогові котли мають класичну конструкцію, яка протягом десятиліть залишається незмінною. Теплообмінники підлогових конструкцій зазвичай виготовляють зі сталі або чавуну. Останні значно важче, а це підвищує ризик утворення мікротріщин при транспортуванні пристрою. Чавунні теплообмінники використовуються в котлах великої потужності. Сталеві значно легше, проте в умовах неправильної експлуатації існує ризик утворення іржі.

Kotel gazovyy TermoBar KS-G-24 DS photo

Котел газовий ТермоБар КС-Г-24 ДS

Теплообмінники газових котлів діляться на два типи:

1. Конструкція бітермічної моделі являє собою одну трубу всередині іншої. Зовнішня труба відповідає за підігрів води для системи опалення, внутрішня – за забезпечення гарячого водопостачання. Перевагою бітермічного теплообмінника є його порівняно невисока вартість за рахунок простоти конструкції: для повноцінної роботи пристрою не потрібен трьохходовий клапан і вторинний теплообмінник. Головний недолік – часті поломки через жорстку воду, тому виникає необхідність використання спеціальної очищеної рідини.

Kotel gazovyy Hi-Therm Optimus 24 photo

Котел газовий Hi-Therm Optimus 24

2. Система з монотермічним (роздільним) теплообмінником має додаткові елементи: трьохходовий клапан і набірний теплообмінник гарячого водопостачання. Вона здатна стабільно працювати в умовах високої жорсткості води завдяки зменшеним температурним режимам підводу води.

Види газових котлів за кількістю контурів:

1. Одноконтурні відповідають лише за опалення приміщення. Для реалізації режиму гарячого водопостачання необхідно доповнювати їх спеціальними бойлерами непрямого нагрівання.

Kotel gazovyy TermoBar KS-GS-16 DS photo

Котел газовий ТермоБар КС-ГС-16 ДS

2. Двоконтурні моделі служать як для опалення будинку, так і для нагріву води, оскільки оснащені додатковим теплообмінником. Котел автоматично вмикає режим нагріву води відразу ж після відкриття крана з гарячою водою. Хоча двоконтурні котли коштують менше, ніж одноконтурні в поєднанні з бойлерами, все ж варто пам'ятати, що перші не зможуть забезпечити достатньою кількістю гарячої води понад трьох членів сім'ї, що особливо актуально під час ранкових водних процедур.

Також двоконтурні прилади мають схильність до утворення накипу на поверхні теплообмінника. Це призводить до поступового зниження продуктивності водонагрівача і витрачання більшої кількості палива. Відповідно до способу виведення продуктів згоряння, двоконтурні котли можуть бути димохідними або турбованими (використовується димар з вентилятором).

Kotel gazovyy Bosch ZWA 24-2 K photo

Котел газовий Bosch ZWA 24-2 K

Переваги газових котлів:

 • ефективно опалюють великі за площею приміщення (в тому числі комерційні та промислові);
 • мають високий ККД;
 • прості у використанні, оскільки працюють на основі автоматизованих систем (наприклад, в котлі з електричним розпалом при випадковому загасанні вогню повторне включення відбувається автоматично);
 • існує великий вибір моделей за призначенням і функціями, тому можна вибрати оптимальний варіант для будь-якого приміщення;
 • простий монтаж;
 • довговічні та надійні.

Недоліки газових котлів:

 • вимагають установки систем автоматичного контролю за витоком газу.
Preimushchestva i nedostatki gazovykh kotlov photo

Електрокотли

Електричні котли – це пристрої опалення, робота яких повністю залежить від електромережі. Складаються вони зазвичай з теплообмінника, в який входять нагрівальний елемент і спеціальний бак, а також з блоку керування і регулятора температури. Деякі моделі додатково обладнують циркуляційними насосами, фільтрами, запобіжними клапанами і розширювальними баками.

Kotel elektricheskiy Aston Waterway KEO-M 45_220V photo

Котел електричний Aston Waterway КЕО М 4,5/220В (н)

Підключення котла до електромережі може бути однофазним і трифазним. Вибираючи для будинку опалювальну установку, ці особливості слід обов'язково враховувати, оскільки в залежності від типу підключення, можуть знадобитися спеціальні розрахунки і дозвіл від державних органів.

За конструкцією електричні котли діляться на два види:

 1. У ТЕНових моделях для збільшення температури теплоносія використовуються нагрівальні елементи (ТЕНи), яких в одному пристрої може бути кілька. Потужність котла складається із загальної потужності всіх ТЕНів.
 2. Електродні (іонні) котли нагрівають воду шляхом пропускання через неї електричного струму. В якості теплоносія в системах опалення з такими агрегатами використовується вода з певною електропровідністю. Іонні моделі більш компактні в порівнянні з класичними, але для їх ефективної роботи потрібна якісна вода.
Vidy elektricheskikh kotlov photo

Переваги електрокотлів:

 • простота установки;
 • екологічність, обумовлена ​​відсутністю продуктів згоряння;
 • практично безшумна робота;
 • безпека використання: відсутній ризик отруєння газом або вибуху;
 • високий ККД, може досягати 98%;
 • компактні розміри.

Недоліки електрокотлів:

 • необхідність окремої електропроводки;
 • для опалення великого будинку одного пристрою може виявитися недостатньо;
 • споживають багато енергії;
 • обігрів житла завжди залежить від наявності електрики, тому в місцевості, де вона регулярно вимикається, використовувати його недоцільно.

Універсальні (рідиннопаливні) котли

Котли, що працюють на рідкому паливі (солярці або мазуті), отримали чималу популярність завдяки своїй автономності. За принципами роботи вони нагадують підлогові газові котли. Дані пристрої мають відкриту камеру згоряння, можуть бути одно- або двоконтурними.

Universalnyye kotly photo

Оскільки самі рідиннопаливні котли, їх монтаж і опалювальний матеріал досить дорогі, найбільш доцільно встановлювати їх у великих будинках, які не мають доступу до газопроводу, а використання інших типів котлів невигідне або неможливе з якихось причин.

Zhidkotoplivnyy kotly photo

Твердопаливні котли

Сьогодні твердопаливні котли одні з найпопулярніших на ринку, що зовсім не дивно, адже ці пристрої здатні ефективно обігрівати великі за площею будинки, працюючи на основі доступного палива: дров, вугілля, кам'яновугільного коксу, різного типу пресованих відходів, паливних гранул та ін. Цей спосіб опалення особливо актуальний для місцевості, де немає газопроводу або є часті перебої з електрикою.

Tverdotoplivnyye kotly photo

Створюють такі пристрої з чавуну чи сталі, а працюють вони, виділяючи тепло в результаті горіння того чи іншого типу твердого палива. Багато сучасних моделей обладнані електронними системами автоматизації (наприклад, захистом від перегріву, різними сенсорами, регуляторами температури, вентиляторами). Це робить їх неймовірно зручними в експлуатації, оскільки необхідність регулярного контролю внутрішніх процесів котла під час горіння відсутня. Але наявність в системі опалення таких автоматизованих блоків робить її залежною від електроенергії.

Спрощені моделі твердопаливних котлів можуть бути незалежними за рахунок механічних систем керування. Хоча налаштовувати кожен параметр роботи такого пристрою доводиться вручну, його безперечними перевагами залишаються висока надійність і можливість автономного функціонування навіть при вимкненій електриці.

Vidy tverdotoplivnykh kotlov photo

Види твердопаливних котлів:

1. Котли з ручним завантаженням палива поділяються на три додаткові підгрупи: класичні, піролізні і тривалого горіння.

Класичні твердопаливні котли за своєю формою і конструкцією вже багато років залишаються практично незмінними. Принципом дії вони нагадують звичайну піч, до якої приєднують контур циркуляції теплоносія (зазвичай води). В топку пристрою, яка знаходиться внизу, завантажується паливо, і всередині неї постійно відбувається процес горіння. Це місце регулярно піддається впливу високих температур. Тому, щоб запобігти передчасному руйнуванню котла, його найчастіше виготовляють з надійного, хоча і крихкого, чавуну або жаростійкої сталі.

Головний недолік традиційних моделей – необхідність їх частого обслуговування. Для забезпечення безперервного горіння завантажувати паливо доводиться від 4 до 8 разів на добу, а також принаймні раз в день потрібно очищати зольник.

Kotel tverdotoplivnyy Buran-mini 14 photo

Котел твердопаливний Буран-міні 14

Такі агрегати володіють малим діапазоном регулювання потужності, що призводить до надмірних витрат палива, навіть якщо в певний момент потреба в теплі незначна. А ось серед переваг варто згадати те, що вони мають невисоку ціну і дозволяють створити в будинку незалежну систему опалення. Саме тому традиційні моделі завоювали велику популярність серед власників приватних будинків.

Піролізні котли являють собою модифіковані пристрої, що працюють за рахунок спалювання не тільки деревини, а й деревного газу, який виділяється під впливом високої температури. Такий принцип роботи дозволяє значно зменшити кількість утвореного попелу і сажі. ККД таких пристроїв досягає 85%, а тривалість горіння після одного завантаження палива – 5-12 годин. Недоліками таких приладів залишаються їх висока вартість і постійна необхідність підтримувати деревину для горіння сухою (інакше робота котла буде неефективною або він не буде працювати взагалі).

Piroliznyye kotly photo

Котли тривалого горіння працюють з використанням дров, брикетів спресованої тирси, вугілля, торфу та інших видів палива. Топки в цих пристроях побудовані таким чином, щоб процес горіння відбувався зверху вниз, що істотно збільшує його тривалість (опалювальний матеріал постійно тліє, а не палає, як в інших варіантах). Період горіння дров може становити від 12 годин до 2 діб, а вугілля – до 7 днів.

На тлі очевидних переваг такі пристрої мають певні недоліки. До них можна віднести їх вартість і те, що повторно завантажувати паливо рекомендується тільки після того, як повністю догорить попередня партія дров або вугілля. Відзначимо, що пристрої такого типу є незалежними, однак для функціонування опалювальної системи на їх базі може знадобитися циркуляційний насос, який працює від електрики.

Kotel tverdotoplivnyy Altep Alfa 25 kVt photo

Котел твердопаливний Altep Alfa 25 кВт

2. Котли з автоматичною подачею палива або пелетні котли працюють за рахунок спалювання спеціальних гранул (пресованої тирси та інших відходів деревообробної промисловості). Вони засипаються в відповідний бункер, а звідти при необхідності порціями подаються в котел. Такі агрегати демонструють високий ККД в межах 91-95% завдяки ефективному процесу теплообміну газоповітряної суміші, новітнім методам подачі палива і повітря, конструктивним особливостям пальника і сучасній системі автоматизації приладу.

Крім того, є ряд і інших переваг – великий термін служби (більше 25 років), екологічність і відсутність необхідності частого втручання (до таких котлів можна не підходити протягом тижнів). Але незважаючи на очевидні плюси, в Україні пелетні котли поки не отримали великої популярності у зв'язку з високою вартістю як самих установок, так і палива для них.

Переваги твердопаливних котлів:

 • доступність і відносно невисока вартість палива;
 • автономність моделей з механічними системами керування;
 • тривалий цикл роботи при одноразовому завантаженні палива і високий ККД деяких моделей;
 • простота конструкції і обслуговування.

Недоліки твердопаливних котлів:

 • на поворотному патрубку необхідно постійно підтримувати температуру теплоносія на рівні не нижче 55 °C (інакше будуть утворюватися сажа і нагар, які здатні зменшити ККД агрегату); для реалізації потрібно встановлювати додаткові змішувальні вузли, що істотно підвищує вартість обв'язки котла;
 • необхідність підготовки і періодичного завантаження палива (за винятком пелетних котлів з функцією автоматичної подачі палива);
 • потреба регулярної ручної очистки грубки з зольником;
 • висока інерційність, що зумовлює складність керування режимами роботи і впливає на ймовірність перегріву пристрою.
 • менший ККД у порівнянні з газовими котлами;
 • нетривалий період горіння палива при одноразовому завантаженні топки в класичних котлах;
 • періодична необхідність контактувати з вогнем і гарячими частинами пристрою.
Preimushchestva i nedostatki tverdotoplivnykh kotlov photo

Комбіновані моделі

Кращим способом забезпечити будинок альтернативними джерелами обігріву на випадок незапланованого відключення електроенергії або газопостачання є використання відразу декількох видів енергії. З цією метою в будинку можна встановити кілька різних котлів опалення і в певний момент вмикати той, робота якого буде найбільш вигідною та доступною.

Kombinirovannyye kotly photo

Однак для реалізації таких рішень необхідно виділити велику кількість зайвого простору і часу на монтажні роботи. У подібних випадках передбачливих домовласників виручають комбіновані моделі котлів з відділеннями, в яких можна використовувати відразу кілька видів палива. Зазвичай одне відділення призначається для дров або вугілля, а інше – для газоподібного або рідкого палива. Також можливе поєднання в одному агрегаті згаданих вище джерел тепла з електричним обігрівом.

Незалежних теплообмінників в пристроях цього типу також може бути кілька. Такий варіант дозволяє індивідуально підключати до комбінованих котлів певну кількість контурів з різними температурами теплоносія.

Kotly s nezavisimymi teploobmennikami photo

Наприклад, один може обслуговувати батареї, а інший – теплу підлогу. Таким же чином буде зручно розподіляти інтенсивність опалення на декількох поверхах.

При виборі комбінованого котла слід пам'ятати, що потужність під час його роботи (як і умови використання) на одному виді палива буде відрізнятися від цього ж показника з іншим джерелом тепла. Тому необхідно визначити, яке паливо буде для Вас основним, а яке – додатковим.

Поєднання декількох видів палива насамперед дозволяє стабільно обігрівати будинок і не залежати від мінливих умов поставки газу або електрики. Крім того, комбіновані котли – це ефективний спосіб заощадити, тому такий варіант цілком доцільний для будинку.

Preimushchestva kombinirovannykh kotlov photo

Переваги комбінованих котлів:

 • універсальність;
 • простота експлуатації;
 • можливість замінити кілька котельних установок однією, що дозволяє значно заощадити час і простір;
 • економія енергоресурсів в умовах раціонального розподілу тепла та доступу до дешевого, хоча і не завжди зручного у використанні, палива;
 • система опалення з одним комбінованим котлом значно простіше, ніж з декількома окремими;
 • автономність: при відсутності газу або електрики зможе продовжити роботу за рахунок дров, вугілля або дизельного палива.

Недоліки комбінованих котлів:

 • необхідність виділення окремого приміщення і запасів палива;
 • велика вага, обумовлена використанням чавуну в якості основного матеріалу (з цієї ж причини можлива установка тільки на підлогу);
 • досить складна конструкція і висока вартість в порівнянні з традиційними котлами;
 • потужність електричної складової опалення в гібридних котлах типу «дрова/електрика» обмежується потужністю камери для дров, що не дозволяє використовувати весь потенціал електроопалення як такого.
Nedostatki kombinirovannykh kotlov photo

Ми дуже детально розібралися в тому, які бувають опалювальні прилади на ринку. Тепер Ви знаєте, на що звертати увагу при виборі котла. Ваше остаточне рішення залежить від площі житла, типу палива, яке Ви готові використовувати, та інших потреб, про які ми згадували вище. З нашими підказками обов'язково вдасться зробити оптимальний вибір.

Коментарі

Відгуки на сайті проходять модерацію згідно з вказаними правилами.

Вас також може зацікавити

Ви дивилися