Каталог товарів

Як наносити рідкі шпалери?

Рідкі шпалери стали популярним матеріалом для оздоблення стін завдяки простоті у застосуванні та можливості створювати різнокольорові текстури. До того ж вони мають натуральний склад та є екологічно чистими. Перед тим, як приступити до оздоблення поверхонь рідкими шпалерами, потрібно розуміти їх особливості та техніку нанесення. У цій статті ми і розглянемо всі ці нюанси.

Що таке рідкі шпалери?

Рідкі шпалери – це фінішне декоративне покриття для стін та стель. Простими словами, вони є сухою сумішшю, переважно з натуральних компонентів, яка після змішування з водою утворює пастоподібну масу. Вона наноситься на стіни та після висихання формує декоративне покриття.


Рідкі шпалери бувають:

  • целюлозні – найдешевші зі списку, але, на жаль, і найбільш неякісні;
  • бавовняні – приємні на дотик;
  • шовкові – виглядають дуже красиво, але «бояться» прямих сонячних променів і сильно вигоряють, що потрібно враховувати під час вибору саме цього варіанта;
  • шовково-целюлозні – комбінований варіант, який має ідеальне співвідношення ціни та якості.
Що таке рідкі шпалери?

Рідкі шпалери: плюси та мінуси

Плюси рідких шпалер:

  • не потрібно підбирати малюнок і піклуватися про ідеальний стик швів, як це буває зі звичайними шпалерами;
  • просте та швидке нанесення;
  • це екологічно чистий матеріал, який є безпечним для здоров'я;
  • можливість створювати різні текстури та візерунки (заввишки 1-2 мм), по суті це дешева заміна фактурної штукатурки;
  • можуть стати додатковою звукоізоляцією у вашому будинку;
  • на рідких шпалерах майже не осідає пил і вони не сильно брудняться;
  • висока стійкість до механічних пошкоджень;
  • стійкість до ультрафіолетового випромінювання (крім рідких шпалер з шовку та металізованої нитки);
  • низька теплопровідність;
  • мають хорошу паропроникність, відповідно стіни «дихають», не утворюючи ефекту термоса;
  • легко робити ремонт окремих ділянок: просто зачистіть пошкоджену поверхню і нанесіть рідкі шпалери по-новому;
  • відмінно підходять для неідеальних стін, адже чудово ховають усі нерівності;
  • мають хорошу еластичність, тому не бояться тріщин, які з'являються з усадкою будинку;
  • їх можна розписувати, утворюючи панно;
  • при нанесенні рідких шпалер немає відходів, що часто буває зі звичайними.

Мінуси рідких шпалер:

  • довго висихають після нанесення на поверхню (залежно від виробника близько 10 год);
  • дуже вбирають воду, тому рідкими шпалерами не потрібно оздоблювати приміщення з підвищеною вологістю;
  • складно доглядати, їх не можна мити (неможливість використання побутової хімії).
Рідкі шпалери: плюси та мінуси

Як клеїти рідкі шпалери?

Підготовка стін

Для нанесення рідких шпалер потрібно спочатку провести підготовчі роботи. Стіни повинні бути гладкими, сухими та чистими. Якщо є якісь плями, просто зафарбуйте їх білою фарбою. При необхідності стіни потрібно вирівняти, зашпаклювати та зашкурити. Також на підготовку поверхонь під нанесення рідких шпалер впливає тип стін:

  • як захисний шар на цементно-піщану штукатурку або бетонні стіни потрібно нанести ґрунтовку, потім стартову шпаклівку без подальшого зачищення (рідкі шпалери «люблять» невеликі шорсткості), а потім знову ґрунтовку;
  • гіпсокартонні стіни готуються так само, як і оштукатурені. Єдине, що шпаклювати потрібно всю гіпсокартонну поверхню, а не лише стики, щоб їх не було видно після висихання;
  • на фанерні, дерев'яні, металеві стіни або поверхні з OSB-плити спочатку потрібно нанести алкіду емаль, а краще емаль ПФ-115. Це дозволить домогтися водонепроникності між основою стіни та рідкими шпалерами;
  • на стіни з побілкою, що зустрічається в старих сільських будиночках та на дачах, рідкі шпалери не наносяться. Спочатку вам доведеться змити побілку, проґрунтувати стіни, нанести стартову шпаклівку і знову ґрунтовку.

Приготування рідких шпалер

Змішайте рідкі шпалери з водою відповідно до інструкції на упаковці. Зазвичай, це 1:4 (одна частина сухої суміші на чотири частини води). При змішуванні головне не пошкодити ніжні целюлозні волокна, тому деякі фахівці радять робити це руками, а не будівельним міксером. Щоб нікого це не бентежило, варто відразу зазначити, що рідкі шпалери абсолютно безпечні для людини, як у сухому, так і в розведеному вигляді.

Отже, висипте суху суміш у якусь ємність, перемішайте її руками. Додайте теплу воду температурою 50-60 °C. Знову повільно та ретельно перемішайте все руками. Переконайтеся, що не залишилося грудочок. На приготування суміші піде близько 15 хв. Накрийте ємність плівкою, можна харчовою, щоб уникнути випаровування вологи. Дайте суміші настоятися близько 8 год. Точний час завжди вказано на упаковці. Перед використанням добре б знову перемішати суміш, щоб підняти з дна всі компоненти, що осіли.


Нанесення рідких шпалер

Для цього вам знадобиться гладилка. Тримайте її під кутом 20° від стіни. Починайте оздоблення з кута, наносячи суміш зліва направо. Виконуйте розгладжуючі прямолінійно-поступальні рухи. А от кругових рухів краще уникати. Наприкінці ходу гладилка має повністю відірватись від стіни. Ось ще деякі рекомендації щодо нанесення рідких шпалер:

  • враховуйте, що після висихання суміші, товщина шару зменшується приблизно на 30%, тому з самого спочатку наносьте близько 1,5 мм;
  • важливо, що одна стіна від кута до кута повинна бути оздоблена рідкими шпалерами з того самого замісу, щоб вийшло рівномірне безшовне покриття;
  • всі розриви і нерівності краще відразу ж закладати, поки суміш не висохла;
  • після закінчення оздоблення стін, відкрийте вікна, щоб прискорити випаровування вологи і відповідно висихання суміші.

Проблеми з рідкими шпалерами

Незважаючи на високу міцність та стійкість, у процесі експлуатації можуть виникати деякі проблеми. Однією з найпоширеніших є відшарування покриття від стіни. Це може статися, якщо поверхня була підготовлена погано або суміш рідких шпалер була неправильно приготована.

Ще однією проблемою може бути поява тріщин на поверхні покриття. Таке буває через слабку підготовку стіни або неправильне нанесення самого покриття. Також на поверхні рідких шпалер іноді можуть проступати плями. Це відбувається, якщо на стіні були бруд або жирні плями. Але з рідкими шпалерами все це не так страшно, адже можна зробити швидкий точковий ремонт.

Проблеми з рідкими шпалерами

Як зняти рідкі шпалери з наступним ремонтом?

Якщо вам потрібно замінити якусь ділянку з рідкими шпалерами, просто розмочіть старе покриття водою за допомогою пульверизатора. Зачекайте близько 15 хв. і перевірте, чи можна зняти покриття. Якщо все ще ні, просто розпорошіть воду ще раз. Далі старі рідкі шпалери можна зняти кельмою або шпателем. Краї покриття потрібно добре намочити водою, щоб не було стиків у майбутньому. Ну і нарешті нанесіть нову суміш рідких шпалер гладилкою.

До речі, рідкі шпалери підлягають повторному використанню. Якщо у знятому шарі покриття немає бруду та інших зайвих частинок, просто розмочіть його водою та знову нанесіть шпалери на стіну.


Чи можна фарбувати рідкі шпалери?

Фарбування рідких шпалер може змінити їхню текстуру та відтінок. Найчастіше вони втрачають свою паропроникність і перестають «дихати». Крім того, стіни стають менш м'якими. Але найнеприємніше, що після фарбування зняти шпалери для ремонту просто побризкавши їх водою вже не вийде. Незважаючи на всі нюанси, їх все ж таки можна фарбувати:

  • силіконовою фарбою, що підходить для рідких шпалер найбільше. Фахівці стверджують, що покриття все одно буде паропроникним, вологостійким і незалежним від температурних перепадів. До того ж, можна не боятися появи цвілі;
  • водно-дисперсійною акриловою фарбою, яка дуже легко наноситься та швидко висихає. Вона не стирається та не боїться перепадів температури. Шпалери, пофарбовані водно-дисперсійною акриловою фарбою, можна мити за допомогою побутової хімії;
  • латексною фарбою, яка робить рідкі шпалери ще міцнішими і вологостійкішими. Вона економічно витрачається і порівняно швидко висихає. Також така фарба екологічно чиста. Але є два основних недоліки: латексна фарба є благодатним ґрунтом для розмноження грибкової мікрофлори та погано переносить температурні коливання;
  • водоемульсійною фарбою, яка добре всім знайома, тому що найчастіше застосовується для фарбування стель. Вона швидко висихає та досить дешева.

Тепер ви знаєте, як клеїти рідкі шпалери та практично всю необхідну інформацію про них. Це досить дешевий та простий варіант для оздоблення стін. Якщо ви думаєте про ремонт або вже його робите, пропонуємо ознайомитися з іншою нашою статтею: «Які фотошпалери поклеїти в квартирі-студії?». А ще нещодавно в нашому блозі вийшов інший цікавий матеріал на тему: «Дизайн інтер'єру 2030: штучний інтелект показав, як виглядатимуть квартири та будинки. Фото».



Ви дивилися