Електрична та водяна тепла підлога у ванній кімнаті
Зміст:
Види теплої підлоги:
- електрична: стала популярною через просте встановлення, яке можна провести самостійно. Система опалення складається з нагрівальних електрокабелів та терморегулятора;
- водяна – найбільш економічний варіант. Проста в експлуатації, але підходить не всім. В якості теплоносія, який циркулює по трубах, виступає вода або інша рідина. Звідси й назва.
Електрична тепла підлога
Характеризується енергоефективністю та надійністю. Електрична тепла підлога у ванну – відмінне рішення. Вона ідеально лягає під кахель та інші види вологостійкого покриття для підлоги.
Переваги:
- мінімальне скрадання висоти у ванній: порівняно з трубами водяної теплої підлоги діаметр нагрівального електрокабелю набагато менший. Сьогодні існують навіть надтонкі кабелі завтовшки 3 мм;
- відсутність ризику протікання: з електричною теплою підлогою ви не затопите сусідів знизу;
- просте керування.
Принцип роботи
Системи електричної теплої підлоги різняться між собою будовою складових елементів та способом їхньої взаємодії. Незважаючи на відмінності, подібні установки працюють за аналогічним принципом: електрокабель при підключенні до електричної мережі виробляє енергію. В результаті підлога стає теплою.
Конструкція
Якщо говорити коротко, основа електричної теплої підлоги – гріючий електрокабель, мат або плівковий інфрачервоний випромінювач.
Нагрівальний кабель буває двох видів:
- одножильний: у сучасних системах опалення використовується рідко. В основі його «скелета» знаходиться одна ізольована металева жила. Підключається до мережі за допомогою двох муфт та двох кінців дроту, які не нагріваються. Основна перевага цього різновиду – дешевизна;
- двожильний – покращений варіант. Складається з двох жил: нагрівальної та струмопровідної.
Кабель укладають на підлогу змійкою з певним кроком. Зазвичай відстань між проводами коливається від 6 до 15 см.
На замітку! Щоб дізнатися оптимальний крок теплої підлоги у ванній для нагрівального кабелю, потрібно розділити площу обігріву на довжину дроту.
Нагрівальний мат представляє собою сітчасте полотно, на якому змійкою розміщений гріючий кабель з фіксованим кроком, в чому і полягає одна з ключових переваг матеріалу. Випускається в рулоні шириною 48-50 см. Часто на один бік сітки нанесений клей, що в рази полегшує монтаж. Полотно легко кріпиться на чорнову стяжку.
Плівкова інфрачервона тепла підлога діє зовсім по-іншому. Плівка складається з паралельних смуг із карбоновою пастою, з'єднаних мідними шинами. При проходженні струму поверхня рівномірно нагрівається і випромінює ІЧ-промені далекого спектру, схожі на сонячне тепло. Для захисту від механічних пошкоджень та водонепроникності полотно з двох сторін має спеціальне ламінування.
Розрахунок
Здавалося б, всього на всього потрібно вибрати електричну теплу підлогу для ванної кімнати по площі обігріву. Але це не все. Ще потрібно враховувати, що нагрівальні кабелі не можна монтувати під раковиною, ванною, пральною машиною, низько стоячими меблями тощо.
Проведемо орієнтовний розрахунок для ванної кімнати 12 кв. м. Виключимо площу сантехнічного обладнання та меблів, наприклад: ванна 1,5×0,7 м (1,05 кв. м), тумба з умивальником 0,8×0,5 м (0,4 кв. м), душова кабіна 0,9×0,9 м (0,81 кв. м), унітаз 0,35×0,65 м (0,23 кв. м), пральна машина 0,85×0,65 м (0,55 кв.м). У сумі – 3,04 кв. м.
Розрахуємо: 12 кв. м – 3,04 кв. м = 8,6 кв. м.
Наприклад, якщо ви зупините свій вибір на нагрівальному маті UP! (Underprice) СТНКМ-150-1,0, площа обігріву якого складає 1 кв. м, доведеться купити 9 екземплярів. Ще буде запас у розмірі 0,4 кв. м. Якщо вибрати, наприклад, кабель Evro-Termo 15, 1,0 – 1,6 кв. м, краще замовити 6 рулонів завдовжки по 13 м. Загалом у вас буде 78 м дроту, який потрібно укладати змійкою з кроком приблизно 10 см.
Встановлення
Монтаж електричної підлоги можливий у ванній під плитку, під лінолеум та в цементну стяжку. Великий плюс, що вам необов'язково звертатися по допомогу до фахівців.
Щоб встановити теплу підлогу у ванній кімнаті, виконайте наступні кроки:
- Виберіть тип нагрівального елемента (кабель, мат, плівка) та розрахуйте необхідну кількість.
- Проведіть теплоізоляцію підлоги з використанням пінополістиролу чи пінопласту, які у великій кількості представлені в каталозі Епіцентру в категорії «Утеплювач та звукоізоляція». Це обов'язковий захід для мешканців приватних будинків та квартир, розташованих на перших поверхах або над неопалюваними приміщеннями. Щоб підсилити теплоізоляційні властивості утеплювача, накрийте його тепловідбивним екраном, або зробіть тонкий шар стяжки.
- Підготуйте основу під укладання теплої підлоги. Очистіть поверхню від бруду та пилу.
- Встановіть на підлогу санвузла кабелі змійкою з рекомендованим кроком. Для фіксації використовуйте дрібнокомірчасту фасадну або армуючу склосітку та хомути (стяжки). Головне, не сильно затягуйте їх, щоб не пошкодити електричні дроти. Нагрівальні мати і плівкову теплу підлогу простіше укладати. Потрібно розстелити рулон та приклеїти до основи.
- Встановіть датчики температури.
- Знайдіть підходяще місце для терморегулятора: оберіть відкриту ділянку стіни на висоті 1-1,5 м від підлоги.
- Виконайте необхідні електричні з'єднання.
- Перевірте нагрівальні секції на відсутність пошкоджень.
- Зробіть цементно-піщану стяжку завтовшки 3-5 см.
- Проведіть фінішне оздоблення підлоги у ванній керамічною плиткою або лінолеумом.
Важливо! Включати систему опалення можна тільки після повного висихання стяжки, приблизно через 20-30 днів.
Чи безпечна електрична тепла підлога у ванній?
Цілком виправдане побоювання. Як би ви не намагалися, все одно підлога у ванній кімнаті часто піддається впливу вологи. При правильному встановленні система опалення підлоги абсолютно безпечна навіть у приміщеннях з високою вологістю. До того ж, нагрівальні кабелі виготовляють із якісних матеріалів із надійною ізоляцією.
Щоб не перевантажувати основну магістраль електропостачання можна підключати електропідігрів через автономну електричну лінію. Також варто переконатись у наявності заземлення. І на завершення рекомендуємо вибрати теплу підлогу у ванну з пристроєм захисного відключення (ПЗВ). У разі витоку струму з ланцюга система опалення автоматично вимкнеться.
Якщо ви побоюєтеся електромагнітного випромінювання, поспішаємо запевнити вас, що для цього немає причин. Даний показник для теплої підлоги з двожильним кабелем не перевищує 0,2 мкТл, одножильний провід створює магнітне поле в межах 1,3 мкТл, тоді як телевізор випромінює в середньому 4 мкТл, а пральна машина – 2 мкТл.
Водяна тепла підлога
Вбудована опалювальна система на основі труб з циркулюючою рідиною досить ефективна і довговічна. Водяний підігрів – це чудове рішення для квартир та приватних будинків з індивідуальним газовим опаленням. Адже краще та економніше підключити теплу підлогу до котла, ніж додатково витрачати електроенергію на обігрів приміщення.
Принцип дії
Робота водяної теплої підлоги у ванній буде дещо відрізнятися залежно від площі. Якщо приміщення 5 кв. м і більше, знадобиться розподільна гребінка (колектор) – пристрій для підключення всіх труб до основної. Пояснимо: водяна підлога поділена на фрагменти, наповнення яких залежить від колектора, а він у свою чергу живиться від циркуляційного насоса.
Подаюча і зворотна труби заводяться в колекторну шафу. Одна заповнюється гарячою водою та наповнює всю систему. Інша повертає воду, яка охолонула, назад у водонагріваюче джерело. Циркуляційний насос забезпечує постійний тиск.
Увага! Колектор обов'язково повинен бути оснащений зливним відводом та повітровідвідним клапаном. Кількість відводів у колекторі має відповідати кількості контурів. Також добре, якщо є клапани регулювання подачі води.
Укладка водяної теплої підлоги в сучасному санвузлі в хрущовці площею 2-3 кв. м вимагає наявності відсікаючих кранів і терморегулятора. В цьому випадку можна обійтися без колектора.
Навіщо потрібен терморегулятор?
За допомогою приладу легко керувати підлоговою системою опалення у ванній кімнаті. Терморегулятор для водяної теплої підлоги обробляє інформацію та передає сигнали реагування на сервоприводи, які встановлюються на кожен контур. Пристрій може контролювати наступні параметри:
- температуру теплої підлоги: для цього датчики підлоги монтуються близько до труб з теплоносіїв. Вони вимірюють ступінь нагрівання системи та передають результат на терморегулятор;
- температуру повітря: використовуються повітряні термодатчики, які встановлюються безпосередньо у корпус терморегулятора;
- температуру теплої підлоги та повітря: комбінований варіант передбачає наявність датчиків біля труб з водою та всередині корпусу приладу. За бажанням можна користуватися інформацією лише з однієї групи термодатчиків.
Сьогодні існує велике різноманіття терморегуляторів, які відрізняються конструкцією, функціоналом та дизайном. Найпростіші – механічні. Також дуже популярні електронні, цифрові, програмовані моделі, з вбудованим таймером, з бездротовим керуванням, з функцією Wi-Fi. Якщо хочете користуватися водяною теплою підлогою з максимальним комфортом, обирайте свій варіант у каталозі Епіцентру.
Вибір труб
Щоб продовжити термін служби теплої підлоги та уникнути аварійних ситуацій, потрібно грамотно вибирати комплектуючі. Особливу увагу приділіть трубам. На вибір наступні варіанти, які також доступні на epicentrk.ua:
- мідні: довговічні та надійні. Матеріал добре витримує високі/низькі температури, не розтріскується. Вартість монтажу досить висока, до того ж тут не обійтися без спецобладнання та професійної допомоги;
- поліпропіленові – протилежність мідним за ціною. Труби із ПП не дають достатньої теплової потужності для обігріву великої площі;
- поліпропіленові зшиті: відрізняються складом та способом виготовлення. Матеріал має більше молекулярних зв'язків, тому набагато міцніший. Якщо трубу зігнути, а потім прогріти, вона відновить колишню форму. З огляду на це потрібна жорстка фіксація фітингами або спеціальна підкладка;
- металопластикові: користуються високим попитом через хороший симбіоз металу та полімеру. Виріб представляє собою алюмінієву трубу з внутрішнім та зовнішнім полімерним шаром, на клейовій основі. Витримує температуру до +130°C, тоді як теплоносій у системі теплої підлоги нагрівається лише до +50…+55°C.
Цікаво! Труби теплої підлоги зазвичай мають діаметр від 16 до 20 мм. Чим більше ⌀, тим вище теплова потужність та об'єм циркулюючої рідини в системі.
Розрахунок
Щоб у процесі монтажу не довелося докуповувати матеріали, краще спочатку все правильно розрахувати.
Для розрахунку використовуйте просту формулу: L = S / N × 1,1, де:
- L – довжина труби;
- S – площа приміщення чи контуру, для якого розраховується довжина труби;
- N – крок укладки;
- 1,1 – запас труби на повороти.
Крок укладки в середньому варіюється від 10 до 25 см. Для крайових зон показник становить 10-12 см. Подалі від зовнішніх стін, вікон та вхідних дверей труби можна укладати менш щільно. Допустимий крок – від 15 до 25 см, але не більше 30 см, інакше буде помітна різниця в нагріванні різних ділянок підлоги.
Розрахуємо на прикладі ванної площею 8 кв. м та труби Water House EVOH/PE-RT D 16x2.0 mm OXYGEN BARRIER, для якої достатньо кроку 15 см. Підставимо відомі дані у формулу: S / N × 1,1 = 8 кв. м / 0,15 м × 1,1 = 58,66 м. Виходить, потрібно купити 59 погонних метрів. Також до отриманого результату не забудьте додати довжину труби від колектора до теплої підлоги.
Для правильної роботи опалювальної системи у ванній не можна перевищувати допустиму загальну довжину труби: 90 м для металопластикової труби діаметром 16 мм, 120 м – для екземплярів ⌀20 мм та 110 м для поліетиленових виробів ⌀18 мм.
Встановлення
Розглянемо докладніше, як зробити водяну теплу підлогу у ванній кімнаті. Її краще встановлювати на початковій стадії, коли опалення лише проектується, тобто на етапі будівництва чи капітального ремонту будинку/квартири.
До вашої уваги короткий огляд послідовності дій при монтажі водяної теплої підлоги:
- Підготуйте поверхню під укладку труб. Зачистіть чорнову стяжку від бруду та пилу.
- Проведіть гідроізоляцію. Вона мінімізує ризик появи грибка і руйнування підлоги через конденсат і у разі протікання. Використовуйте якісні гідроізоляційні матеріали для підлоги. Це може бути мембрана, паста, суміш, мастика.
- По периметру підлоги закріпіть демпферну стрічку за допомогою шурупів, саморізів або клею.
- Виконайте теплоізоляцію, щоб надалі запобігти тепловтратам. Використовуйте полістирол або пінопласт для підлоги. Краще, щоб його щільність була вищою 35 кг/куб.м, а товщина – від 3 до 12 см. Для квартир актуальний принцип: чим нижчий поверх, тим товщий потрібен утеплювач.
- Шар пінопласту накрийте тепловідбивним екраном.
- Виконайте укладку труб змійкою або равликом (спіраллю).
- Підключіть труби фітингами до колектора, а його до системи.
- Проведіть опресування (гідравлічне випробування), увімкнувши воду під великим тиском. Тестуйте систему протягом доби. Якщо немає протікання, переходьте до наступного етапу. При виявленні дефектів, слід виконати ремонт або замінити пошкоджену ділянку.
- Встановіть армуючу сітку. До речі, її можна розмістити під низ труб.
- Проведіть чистову стяжку. Товщина шару – мінімум 5 см. Для більшої надійності підлогового покриття в цементно-піщаний розчин можна додавати пластифікатори або спеціальні добавки в бетон для теплої підлоги.
- Виконайте фінішне оздоблення.
Увага! Вмикати опалення слід лише після повного висихання стяжки. Інакше у бетоні можуть з'явитися тріщини.
Врахуйте, що водяний спосіб утеплення піднімає рівень підлоги на 7-15 см. Тому це не найкращий вибір для квартир з низькими стелями.
Ще кілька слів про способи укладки труб. Проведемо невелике порівняння за допомогою таблиці:
Спосіб укладки | Змійкою | Равликом (спіраллю) |
---|---|---|
Нагрів підлоги | Нерівномірний: через велику кількість крутих поворотів труб. На вході температура вища, ніж на виході | Рівномірний: за рахунок плавної циркуляції теплоносія по трубах/td> |
Витрата матеріалів | Економна витрата труб | Вимагає на 20% більше труб |
Призначення | Найкраще підходить для прямокутних приміщень з маленькою площею | Це ідеальний вибір для великої ванної кімнати, яка за формою близька до квадрату. |
А що, коли у квартирі немає ні котла, ні бойлера? Відповідно до законодавства України втручання у систему центрального теплопостачання заборонено. Встановлення теплої водяної підлоги можливе за умови автономного опалення.
Фінішне оздоблення
Найчастіше у ванній встановлюють теплу підлогу під плитку та під лінолеум.
Трохи про укладку кахлю. Обходьте стороною плитку, виготовлену на основі мармурової крихти, адже вона має високі теплоізоляційні властивості, відповідно має низьку теплопровідність і не сумісна з теплою підлогою.
Також уважно вибирайте клей. Він має бути стійким до дії високих температур. Неправильно вибраний матеріал може розтріскуватися. Чудово, що сьогодні виробники будматеріалів пропонують спеціальний клей для плитки під теплу підлогу, який характеризується термостійкістю, витримує вплив вологи та навантажень.
Підіб'ємо підсумки: водяні та електричні підлоги ефективно утеплюють кімнати, зокрема ванні. Щоб легко та економно підтримувати комфортну температуру в квартирі чи будинку, вже сьогодні подумайте про таку популярну систему опалення, до того ж, все необхідне для монтажу можна купити в Епіцентрі.
Коментарі (2)
-
Вадим
Благодарю за информацию
-
Віктор
Гарні поради
Ви дивилися