Каталог товарів

10 цікавих фактів про вишиванки та їх сучасні поєднання в образах

Незабаром День української вишиванки, тож давайте дізнаємося 10 цікавих фактів про традиційний для нас одяг, який до того ж вважається кодом нації. Також в цій статті розглянемо, з якими речами варто поєднувати вишиті сорочки, щоб це виглядало стильно. Але спочатку згадаємо, коли День вишиванок.


Коли День вишиванки?

День вишиванки 2023 року відзначають 18 травня. Щороку свято припадає на різні дати, але це завжди третій четвер травня. Його було започатковано не так давно – в 2006 році. День вишиванки відзначається аж в 60-ти країнах, де є українська діаспора.

Коли День вишиванки?

До речі, 17 грудня можна вважати професійним святом українських вишивальниць. Якщо серед ваших знайомих такі є, то можна подарувати їм все для вишивки, що буде, звичайно, неймовірно приємно. Що стосується цього дня, то 17 грудня ще відзначають Варвари і саме з цього дня починалися вечорниці, на яких дівчата часто разом вишивали.


10 фактів про українську вишиванку

  1. Для наших пращурів процес створення вишиванки був сакральним. Цим займалися лише жінки. Перед тим, як взяти до рук голку, нитки та полотно, вони притримувались посту, добре мили руки і, звичайно, молилися. Важливо було гарно налаштуватися і не думати про погане.
  2. Етнографи та інші дослідники налічують більше 200 швів на базі 20 технік вишивання. Серед них можна виділити хрестик, гладь, мережку, колосковий шов, шнурочок, козлик, низь, виколювання, вузлики, кручений шов, плетінку та вирізання. І це не дивно, адже для кожного куточку України притаманні унікальні мотиви, техніки та орнаменти. Що тут говорити про регіони держави, якщо навіть окремі села можуть пишатися власними вишиванками з оригінальними візерунками та оздобленням.
  3. Дівчата вишивали своїм обранцям особливі чоловічі сорочки, які до того ж спеціально замовлялися: «якою білою є сорочка на тілі, таким щоб і чоловік до жінки був», себто, щоб коханий був вірним. Вважалося, якщо після прання льняна сорочка пожовтіла, то чоловік зрадив коханій.
  4. Одна з самих оригінальних і цікавих вишиванок – борщівська. Вона густо розшита чорними нитками. Про неї існує легенда, що коли від рук татарів і турків у місті Борщів, що на Тернопільщині, загинули майже всі чоловіки, їх жінки протягом багатьох років носили саме чорні сорочки в знак скорботи.
  5. На противагу цьому існує унікальна вишиванка «білим по білому», яка родом з Полтавщини. Вона виглядає дуже ніжно та тендітно. Такі натільні сорочки та навіть спідню білизну носили лише представники української шляхти та європейської знаті. На створення вишитої білим по білому сорочки йшло більше трьох років, адже потрібно було ткати полотно і відбілити нитки. Оскільки сучасних відбілювачів не існувало, то останнє було найскладнішим. Жінки розкладали нитки на березі річки, коли стояла найбільша спека, щоб вони вигоріли під палючим сонцем до білосніжного відтінку.
  6. Дівчатка вчилися вишивати вже з 5 років. У такому віці вони впевнено тримали голку, вміли заправляти нитки и навіть вишивати найпростіші шви.
  7. Сині вишиванки носили жінки, які не могли чи не хотіли мати дітей. Також в них одягалися дівчатка до 12 років. А ось чорні вишиванки традиційно вважалися чоловічим вбранням.
  8. У Національному реєстрі рекордів України чимало рекордів, які пов’язані з вишиванками. Один з них був поставлений у 2011 році в Рівному на День незалежності, коли в центрі міста зібралося 6570 українців у традиційному вишитому вбранні.
  9. З відомих нам, найдорожча вишиванка коштувала 173 000 грн. Саме за стільки була продана вишита сукня Джамали, в якій вона перемогла на Євробаченні в 2016 році. Вбрання від української дизайнерки Юлії Магдич було виставлено на благодійному аукціоні Catawiki.
  10. У 2015 році про українську вишиту сорочку заговорив модний журнал Vogue. Їй була присвячена ціла стаття. Вишиванка була названа трендом 2016 року. Проте навіть зараз дизайнери світового масштабу використовують традиційні українські орнаменти у своїх колекціях.

З чим носити вишиванку?

А ви знали, що раніше вишиванка була суто святковим одягом? Більше того, часто це було навіть особливе обрядове вбрання. На щодень наші предки віддавали перевагу «буденкам» – простим сорочкам, які нічим не виділялися.

Першим модником, хто поєднав святкову вишиванку з повсякденним одягом, став український письменник і поет Іван Франко, який жив і творив в кінці XIX на початку ХХ сторіччя. Зверніть увагу на 20-гривневу купюру, на якій зображений цей видатний українець. Там він у вишиванці та піджаку, що виглядає дуже гарно. Тож давайте розглянемо інші стильні поєднання вишиванок в повсякденному житті:

  • зі штанами палаццо. Просто заправте вишиту сорочку в штани з завищеною талією і буде мегастильно. Такий аутфіт ідеально підходить для офісних буднів;
  • Вишиванка зі штанами палаццо
  • з джинсами. Вишиванка в поєднанні з денімом – чудовий варіант на щодень;
  • Вишиванка з джинсами
  • з білою футболкою. Просто накиньте вишиту сорочку на ґудзиках поверх білої футболки. Знизу можуть бути штани, шорти чи спідниця. Ґудзики можна не застібати і вийде такий собі розслаблений повсякденний лук;
  • Вишиванка з білою футболкою
  • з велосипедками. Сорочка-вишиванка в поєднанні з велосипедами виглядає дуже стильно;
  • Вишиванка з велосипедками
  • соло. Сукня-вишиванка – це завжди безпрограшний варіант на урочисту подію. Але крім того, ви можете носити такі вишиті сукні і в повсякденних розслаблених образах. В поєднанні з солом'яним капелюхом виглядатиме дуже круто.

Як вишити вишиванку?

Найпростіший варіант – купити заготовки для вишиванки. Це сорочка, на яку вже нанесений малюнок для вишивки. Дуже зручно, що ця фарба не змивається і не линяє під час прання. Використовуючи голку, нитки та бісер, ви можете власноруч створити вишиванку собі чи на подарунок.


Де купити вишиванку?

В інтернет-гіпермаркеті Епіцентр великий вибір вишитих сорочок, блузок та навіть суконь. Тут ви знайдете одяг вишитий хрестиком та бісером. В асортименті є й мегапопулярні вишиванки «білим по білому» та чорні борщівські сорочки.


Вишиванка – це не просто святковий чи повсякденний одяг, а справжній зашифрованный оберіг для кожного українця. І для різних куточків України цей символьний код свій, що неймовірно прекрасно. А що там на болотах, спитаєте ви? Українську вишиванку навіть не хочеться порівнювати з російськими косоворотками. Та й навіщо це? Ми різні. Тому, любі, з Днем вишиванки!



Ви дивилися