Генератор вдома: правила безпечної експлуатації
Зміст:
Обстріл критичної інфраструктури України триває. Майже щотижня ворог атакує наші теплоелектростанції, підстанції та інші важливі об'єкти. Мільйони українців, у тому числі діти та люди похилого віку, живуть без електроенергії годинами, а то й цілодобово. Деякі з них також позбавлені опалення та водопостачання. З огляду на складність ситуації багато хто вирішив купити генератор додому, щоб хоч якось підтримувати комфорт. Але деякі домовласники не врахували, що це складний агрегат, експлуатація якого потребує дотримання низки правил. Тому, щоб уникнути нещасних випадків та інших неприємних ситуацій, давайте дізнаємося, як безпечно використовувати генератор.
Де встановити генератор?
Незалежно від того, дизельний чи бензиновий генератор, його в жодному разі не можна розміщувати в будинку чи будь-якому іншому житловому приміщенні. Житлове приміщення, у цьому випадку, – це там, де перебувають люди. Пристрій, який працює на паливі, потрібно встановлювати на відкритому повітрі або з постійним його припливом. Відстань між генератором та, наприклад, вікнами та дверима будинку чи гаражем, має бути не менше 6 метрів. Проміжок між стінами та приладом має бути більше метра. Встановлювати генератор на балконі чи в гаражі – погана ідея. Найкращий варіант розміщення – це навіс або спеціальна прибудова на вулиці.
Місце для зберігання генератора
Загалом до нього не дуже багато вимог. Приміщення для зберігання та роботи генератора має бути сухим і добре провітрюваним. Підвищена вологість може згубно позначитися на двигуні. Під час роботи прилад може досить сильно нагріватися, йому періодично потрібно охолоджуватись, тому нічого страшного, якщо для генератора буде просто навіс, а не окреме повноцінне приміщення. А ось, наприклад, генератор з кожухом цілком може стояти просто неба, так як він вже частково захищений.
До речі, про зберігання палива для генератора також варто подумати. Так, не рекомендується залишати запаси бензину чи дизеля поруч із самим агрегатом, який сильно нагрівається під час роботи.
Пожежна безпека
Біля ємностей з бензином та дизелем, а також кого генератора завжди повинні бути справні вогнегасники. Крім того, добре б мати ящик із піском. Не завадить і полотно з азбесту чи повсті, які вважаються вогнестійкими. При будь-яких маніпуляціях із генератором забороняється палити. Що стосується проводки та кабелів, то всі вони мають бути ізольовані.
Купуйте товари зі статті
До речі, дизельні генератори вважаються більш безпечними, ніж бензинові. Справа в тому, що дизель не займається самозайманням, тому немає загрози вибуху.
Індивідуальний захист
При роботі з генератором ви повинні бути в сухому та бажано бавовняному одязі. Ідеально використовувати спецодяг. Якщо ви в кофті або куртці на блискавці, застебніть її. Не забудьте головний убір, який сховає волосся і водночас не обмежить огляд. Крім того, не нехтуйте прогумованими рукавичками. Дуже важливо, щоб шкіра була ретельно прикрита, щоб уникнути попадання палива, електроліту, охолоджуючої рідини або мастила. Якщо це все ж таки трапилося, ретельно промийте ділянки проточною водою.
Також варто подумати про захист від надмірного шуму, який властивий працюючому агрегату. Для захисту слуху можна використовувати беруші або навушники.
Купуйте товари зі статті
Як підключити генератор?
В одній із попередніх статей ми вже розповідали, як підключити генератор до будинку. Ще раз наголосимо, що це краще довірити досвідченому фахівцю, так буде найбезпечніше. Але якщо все ж таки вирішили зайнятися цим самостійно, акцентуємо, що спочатку потрібно ознайомитися з інструкцією з встановлення.
Робіть все на відкритому просторі, що добре провітрюється, де буде сухо і немає того, що може легко спалахнути (балонів, аерозолів, лакофарбових матеріалів). Не забудьте перевірити рівень масла у двигуні. Подбайте про заземлення.
Як правильно заправляти генератор?
Звичайно, суворо забороняється палити. Також потрібно прибрати всі джерела вогню або іскор та легкозаймисті предмети. Для будь-яких маніпуляцій потрібно відключити генератор і дочекатися його повного охолодження. Для цього може знадобитись близько 5 хв. Прилад повинен стояти на рівній поверхні без нахилу. Акуратно залийте якісне та призначене саме для цієї моделі паливо за допомогою спеціальної лійки, не допускаючи його потрапляння на шкіру та одяг.
Купуйте товари зі статті
Що стосується бензину, то краще, щоб він був свіжим і не зберігався у вас вдома понад 6 місяців. Старе паливо може призвести до осідання кіптяви на двигуні, а значить, його швидшому зносу. Крім того, агрегат сильно димітиме, що теж не бажано.
Генератор потрібно заправляти не тільки бензином, а й маслом, про що багато хто забуває. Рівень мастильних матеріалів потребує регулярного контролю. Недостатня кількість масла може призвести до зносу деталей двигуна та його передчасній поломці.
Як не отруїтися чадним газом під час роботи генератора:
- не встановлюйте пристрій усередині будинку;
- подбайте про справну вентиляцію там, де працює генератор;
- встановіть датчик (детектор) чадного газу.
Зверніть увагу! В Україні вже був випадок отруєння чадним газом, який вивільняється під час роботи генератора, тому варто суворо дотримуватись правил безпеки, щоб зберегти життя собі та близьким.
Ще кілька порад щодо правильної експлуатації генераторів:
- завжди читайте інструкцію з експлуатації – «метод наукового тику» в даному випадку може призвести до сумних наслідків;
- не об'єднуйте генератори в ланцюжок, особливо самостійно;
- не торкайтеся генератора під час роботи, оскільки він гарячий і ви можете обпектися;
- не відкривайте кришку бензобака при працюючому двигуні;
- не торкайтеся до оголених дротів;
- якщо помітили пошкодження електрокабелю, негайно його ізолюйте або замініть;
- не підключайте бензиновий генератор безпосередньо до розетки;
- від'єднайте провід свічки запалювання, щоб запобігти випадковому включенню двигуна під час заправки або ремонту;
- також слідкуйте за зносом свічок запалювання, паливних та повітряних фільтрів.
Діти та тварини
Звичайно, дітям та тваринам доступ до генератора суворо забороняється. Оскільки зараз в Україні абсолютно всі встановлюють генератори, у тому числі й садочки, й школи, техніка безпеки є надзвичайно важливою. Встановлювати пристрій потрібно так, щоб навіть випадково дитина не могла до нього дістатися. Можливо, навіть варто закрити приміщення, де стоїть агрегат, на замок. З тваринами ситуація ще непередбачуваніша. Друзі наші менші всім дуже цікавляться і не проґавлять можливості понюхати щось нове, що з'явилося на подвір’ї. Тому будьте обережні та передбачте всі ризики. Ймовірно, потрібно буде спорудити невелику огорожу, якщо прилад знаходиться просто неба.
Перевірка генератора на оригінальність
Як і будь-які інші товари, генератори теж підробляють. На ринку багато контрафактної продукції. Тому перед покупкою обов'язково потрібно перевіряти ліцензію та оригінальність. Віддавайте перевагу лише офіційним постачальникам в Україні або купуйте у виробника на пряму. Також на всі 100% можна довіряти перевіреним десятиліттями рітейлерам, наприклад, Епіцентру, де можна купити генератор з офіційною гарантією від виробника.
Тривале зберігання та транспортування
Після закінчення війни та нормалізації енергопостачання, швидше за все, ви перестанете користуватися генератором. Але тут виникає інше питання, як його правильно зберігати? Якщо намічається простій більше трьох місяців, для початку злийте паливо. Висушіть бак і замініть масло. Закрийте впускні та випускні клапани. Те ж саме стосується і транспортування – перевозьте пристрій без рідин усередині. Зберігайте прилад у сухому та добре провітрюваному місці.
Сподіваємося, ви дотримуватиметеся правил експлуатації, обслуговування та зберігання, адже вони можуть вберегти від проблем та зберегти життя. Якщо ви ще не купили одне із джерел альтернативної енергії, читайте нашу статтю: «Який генератор вибрати для дому: бензиновий чи дизельний». Можливо, саме вона буде вам дуже корисною зараз.
Ви дивилися