Каталог товарів
Київ
Київ, вул. Полярна, 20-Д

Вибір та підключення реле напруги

Різкі стрибки напруги в домашній електромережі можуть призвести до поломки сучасної побутової техніки, наприклад, холодильників чи кондиціонерів на компресорах, телевізорів та мікрохвильових печей. Повністю вберегтися від таких явищ, на жаль, неможливо, а от захистити чутливі прилади від поломок – цілком реально. Для цього Вам знадобиться один чи декілька пристроїв під назвою реле напруги. Саме про особливості їхнього вибору та способи підключення ми розповімо Вам далі.

Вибір та підключення реле напруги

Як працює реле?

Згідно з Держстандартом напруга в однофазній мережі має знаходитися в межах 230 В, в трифазній – на рівні 400 В (з допустимою похибкою до 10% в обох випадках). Однак пікові сплески та різкі провали напруги можуть виникати в результаті нестабільної роботи застарілої проводки, так званого «обриву нуля», аварій на лініях електропередач, несправностей в схемах самої техніки та впливу багатьох інших факторів. Якщо напруга опускається надто низько – потужність увімкнених пристроїв падає, а освітлювальні лампи стають тьмяними, що вельми негативно впливає на термін служби та продуктивність. Надто висока напруга часто виводить з ладу дорогу техніку.

Як працює реле?

Для запобігання таким ситуаціям можна використати стабілізатор або реле напруги. Перший пристрій забезпечує «вирівнювання» параметрів електрики до оптимальних значень та безперервну роботу техніки. Другий – миттєво знеструмлює прилади щоразу, коли значення напруги виходить за допустимі межі, та автоматично вмикає їх у момент її стабілізації. Перевага реле у тому, що спрацьовує воно значно швидше (впродовж наносекунд), аніж стабілізатор, а це може відігравати вирішальну роль для особливо чутливої техніки. Та й габарити у них, як правило, менші, тож і в експлуатації вони зручніші.

На більшості реле можна самостійно змінювати як поріг спрацьовування (тобто швидкість реакції на небажані зміни в електромережі), так і поріг чутливості (максимальні та мінімальні значення допустимої напруги). Це забезпечує повну адаптацію роботи пристрою до технічних характеристик техніки, що обслуговується ним.

На більшості реле можна самостійно змінювати як поріг спрацьовування (тобто швидкість реакції на небажані зміни в електромережі), так і поріг чутливості (максимальні та мінімальні значення допустимої напруги).

На корпусах більшість моделей реле містять цифрові індикатори напруги, які дозволяють стежити за її показниками в реальному часі, інші ж обладнуються системами світлової індикації стану електромережі.

Типи конструкції реле напруги (способи підключення)

Наразі серед великого асортименту реле напруги, представлених на ринку, можна знайти моделі трьох різних видів. Це прилади типів «вилка/розетка», «подовжувач» та «DIN-рейка». В чому ж різниця між ними?

Реле «вилка/розетка» – це невеликий пристрій, який з одного боку містить вилку для підключення до звичайної розетки, а з іншого – роз'єм для штекера техніки, яку необхідно вберегти від перепадів напруги. До одного такого пристрою можна підключити лише один побутовий прилад.

Реле напруги Volt Control 16 А РН-101М

Реле напруги Volt Control 16 А РН-101М

Реле-подовжувач відрізняється від попереднього типу наявністю довгого кабелю і кількох роз'ємів, що забезпечує захист відразу кількох різних приладів на певній відстані від звичайної домашньої розетки.

Реле напруги з проводом ZUBR 16 А 2 метри R216y

Реле напруги з проводом ZUBR 16 А 2 метри R216y

Реле для встановлення на DIN-рейку – це спеціальний модуль для розподільного щита, здатний захистити від стрибків напруги увесь будинок. Додатково може виконувати функції реле часу – пристрою, що забезпечує необхідну часову затримку тих чи інших процесів.алити до моменту повного засихання, інакше потім позбутися їх буде вкрай важко.

Реле контролю напруги ETI HRN-43 230V (3F, 2x16A_AC1)

Реле контролю напруги ETI HRN-43 230V (3F, 2x16A_AC1)

Кількість фаз і номінальний струм

Реле напруги бувають одно- та трифазними. Останні застосовуються лише в мережах з напругою 380 В для захисту трифазних двигунів та іншого високопотужного обладнання. В усіх інших побутових випадках цілком вистачає однофазних реле.

Різні моделі реле напруги мають власні обмеження роботи за певними параметрами – мінімальною та максимальною вхідною напругою, струмом, потужністю тощо. При виборі такого пристрою особливу увагу слід звертати на значення номінального струму, враховуючи майбутні умови експлуатації. Для цього потрібно спершу визначити загальну споживану потужність приладів, що будуть підключені до реле, та дібрати до одержаного значення номінал струму. Допоможе у цьому таблиця, наведена нижче.

Споживана потужність пристроїв у однофазній мережі 220 В, кВт Споживана потужність у трифазній мережі 380 В, кВт Номінальний струм реле напруги, А
0,2 0,5 1
0,4 1,1 2
0,7 1,6 3
0,9 2,1 4
1,1 2,6 5
1,3 3,2 6
1,7 5,1 8
2,2 5,3 10
3,5 8,4 16
4,4 10,5 20
5,5 13,2 25
7 16,8 32
8,8 21,1 40
11 26,3 50
13,9 33,2 63
17,6 52,5 80
22 65,7 100

Наступний крок – до підібраного з таблиці значення номінального струму потрібно додати 20-30%. Відповідно до одержаного результату й потрібно буде обрати ту чи іншу модель реле напруги. Наприклад, якщо Ви шукаєте реле для кондиціонера з номінальним струмом 5 А, Вам підійде пристрій на 10 А.

Якщо ж Ви плануєте встановити реле напруги на всю проводку в домі – обирайте в якості орієнтира номінал струму автоматичного вимикача. На автомат з номіналом, скажімо, 25 А доцільно ставити реле на 32 А або 40 А; якщо ж вимикач на 32 А – реле напруги має бути щонайменше на 40-50 А.

Якщо ж Ви плануєте встановити реле напруги на всю проводку в домі – обирайте в якості орієнтира номінал струму автоматичного вимикача.

Як підключити однофазне реле до DIN-рейки в розподільному щиті?

Якщо з найпростішими реле напруги типу «вилка/розетка» чи «подовжувач» все зрозуміло, то як тоді підключити інший різновид цього пристрою до DIN-рейки? Насправді, все максимально просто:

  • Вимкніть енергопостачання на розподільчому щиті.
  • Встановіть реле напруги на DIN-рейку, щоб воно стояло якомога ближче до ввідного автомата після лічильника.
  • За допомогою спеціальної індикаторної викрутки визначте, де на автоматі стоїть «фаза», а де «нуль».
  • Фазний дріт (що йде від автомата в дім) розріжте посередині так, щоб обидва його кінці можна було підключити до реле.
  • Обрізаний провід від автомата підключіть до клеми на реле напруги з позначкою «In».
  • Інший, ще невикористаний дріт прикріпіть до клеми «Out».
  • Скористайтеся невеликим шматком дроту для з'єднання нульової шини зі щита з клемою «N» у реле. Перед цим обов'язково перевірте, чи дозволить переріз цього провода виконати з'єднання.

Узагальнена схема підключення виглядатиме так, як це показано на малюнку нижче.

Узагальнена схема підключення реле до DIN-рейки в розподільному щиті

Узагальнена схема підключення реле до DIN-рейки в розподільному щиті

Ось і все, нічого складного у таких маніпуляціях немає. Якісне устаткування для захисту електромереж можна придбати в інтернет-магазині «Епіцентр», де на Вас чекає величезний асортимент товарів від перевірених виробників.


Коментарі (1)


  • Виктория

    Сгорел холодильник дома. Купила в Эпицентре реле напряжения Илеком очень довольна, уже год никаких проблем. Спасибо