Обираємо теплову гармату
Зміст:
Теплова гармата – опалювальний прилад, який створює потужний потік гарячого повітря, продуваючи його через вузол конструкції, що відповідає за нагрівання, за допомогою вентилятора. Це чудова альтернатива традиційним тепловентиляторам, повітряним завісам, конвекторам та іншим видам обігрівачів. Подібні пристрої широко використовують у побуті та для обігріву великих приміщень (виробничих цехів, складів, торгових точок, будмайданчиків, гаражів тощо). Щоб купити підходящу модель для своїх потреб, слід звертати увагу на вид, конструкцію та інші технічні характеристики. Поговоримо про це докладніше.
Вибір теплової гармати за типом живлення
Сучасні пристрої можуть працювати на газі, дизелі та від електромережі. Також популярні багатопаливні та інфрачервоні моделі. Розглянемо особливості кожного різновиду.
Дизельні теплові гармати
В якості палива подібні пристрої використовують дизель. Він подається з паливного бака в камеру згоряння за допомогою насоса або компресора. Прилади на дизпаливі широко використовуються в побуті та промисловості. Це чудова теплова гармата для нагрівання повітря в умовах економії енергоресурсів. Хоча для роботи вентилятора та системи п'єзопідпалу необхідне підключення до електромережі, дизельні агрегати вважаються енергоефективними та не створюють високого навантаження на енергосистему.
Важливо! Зверніть увагу, що дизельні опалювальні прилади виділяють продукти згоряння, які у великих концентраціях небезпечні для людей і тварин. Опалення тепловою гарматою на дизпаливі краще використовувати у приміщеннях з гарною вентиляцією або за наявності системи димоходу.
Дизельна теплова гармата – гарний вибір для гаража, дачі, складу, теплиці, будмайданчика, підсобних та господарських приміщень.
Газові теплові гармати
Працюють на природному газі, бутані і пропані. Підходять газові теплові гармати для обігріву приміщень різного призначення, житлових і нежитлових, особливо виробничих і сільськогосподарських: складів, цехів, гаражів, ангарів, магазинів, теплиць, парників тощо. Подібні опалювальні прилади часто використовують у будівництві для сушіння стін після оздоблення, при монтажі натяжних стель.
Розглянемо, яким чином відбувається, обігрів приміщення тепловою гарматою газовою. Для забезпечення роботи обігрівача потрібно виконати підключення до балона чи газопроводу. За допомогою редуктора газове паливо подається в камеру згоряння, яка оснащена системою механічного або автоматичного п'єзопідпалу. Згоряючи, газ нагріває теплообмінник. Повітря, яке нагнітається вентилятором, проходить вздовж теплообмінника і, контактуючи з його гарячими стінками, теж нагрівається.
На замітку! Необхідність підключення газової теплової гармати до балона або газопроводу істотно знижує її мобільність або перетворює обігрівач на стаціонарну установку. Щоб перенести пристрій, потрібно відключити його від джерела подачі газу. Процес займає 10-15 хвилин і потребує особливої обережності.
Якщо вам потрібен прилад для послідовного обігріву декількох приміщень, газова теплова гармата – не кращий вибір. Доцільніше купити мобільну електричну модель.
За аналогією з дизельними тепловими гарматами газові пристрої також підключаються до електромережі для роботи вентилятора та п'єзопідпалу. Прилади на газі енергоефективні, тому не варто побоюватися великих рахунків за електроенергію.
Теплові гармати на газовому паливі виділяють невелику кількість продуктів згоряння в атмосферу, проте вони спалюють кисень, тому подібні агрегати рекомендовано використовувати у приміщеннях, які добре вентилюються, в тандемі зі зволожувачами повітря.
Електричні теплові гармати
Цей різновид найзручніший і найбезпечніший в експлуатації. Може працювати від електромережі та генератора. Підходить електрична теплова гармата для опалення житлових кімнат, офісів, громадських установ, адміністративних будівель, промислових та господарських приміщень, зокрема складів, теплиць, ферм.
Відзначимо основні переваги електричних теплових гармат:
- швидкий обігрів приміщення: за нагрівання повітря відповідає спіралеподібний або трубчастий нагрівальний елемент (ТЕН), який після включення нагрівається майже миттєво;
- мобільність: електричні теплові гармати не мають паливного бака та не потребують підключення до газового балона або газопроводу, завдяки чому їх легко переміщати в межах однієї кімнати та кількох приміщень;
- ергономічність: для більшої зручності використання подібні агрегати часто оснащуються ручками, стійкими підставками і навіть колесами;
- екологічність та безпека: електрообігрівач не виділяє шкідливих продуктів згоряння, як газова або дизельна гармата. Електричні моделі абсолютно безпечні для людей, навіть маленьких дітей, та тварин.
Чи не єдиним недоліком таких гармат є порівняно високе споживання електроенергії.
Багатопаливні теплові гармати
Працюють за схожим принципом, як і дизельні. Тільки вони можуть використовувати кілька видів рідкого палива, у тому числі дизель, гас і відпрацьоване масло (гідравлічне, моторне тощо). Багатопаливна теплова гармата також оснащена насосом, який відповідає за подачу палива із спеціального бака у чашу згоряння. Тривалість роботи опалювального приладу на одній повній заправці може досягати 10-15 годин, а за наявності термостата та функції автоматичного вмикання/вимикання – навіть цілу добу.
До речі! Найкраще багатопаливні гармати підходять для обігріву промислових об'єктів та приміщень із якісною вентиляцією.
Інфрачервоні гармати
Ключові переваги ІЧ-пристроїв:
- відсутність вентилятора, через що інфрачервоні теплові гармати не створюють повітряні потоки, що зводить до мінімуму циркуляцію в повітрі пилу та різних алергенів;
- пожежна безпека: рідке паливо чи газ спалюється у спеціальній камері за дефлектором, який унеможливлює контакт відкритого полум'я з повітрям, мінімізуючи ризик займання;
- комфортний швидкий нагрів за рахунок ІЧ-випромінювання. Подібні агрегати ідеально підходять для локального обігріву певних зон. Вони безпосередньо нагрівають предмети, які, у свою чергу, віддають тепло повітрю. Це чудова теплова гармата для сушіння меблів, оштукатурених/пофарбований стін, стелі, підлоги;
- універсальне використання: інфрачервоні опалювальні прилади можна встановлювати в приміщеннях різного призначення: в кімнатах житлових будинків/квартир, офісах, кафе, гаражах, ангарах, теплицях, магазинах та на будмайданчиках.
Який спосіб нагріву кращий?
На вибір прямий та непрямий. Розглянемо різницю. В обох випадках вентилятор проганяє повітря через вузол конструкції, де повітряні маси нагріваються та надходять у приміщення.
Теплові гармати непрямого нагріву обладнані спеціальним димарем. Передача енергії у подібних агрегатах здійснюється через теплообмінник. Завдяки цьому продукти згоряння виводяться через димохід і не потрапляють у простір, який нагрівається. У цьому полягає головна перевага таких пристроїв, адже їх можна використовувати в житлових та промислових приміщеннях, а також у громадських та адміністративних будівлях в присутності людей. Проте відзначимо, що регулярне провітрювання для підтримання хорошої якості повітря необхідне.
Простіші теплові гармати прямого нагріву не оснащені системою димоходу і проганяють нагріте повітря через камеру згоряння. Внаслідок чого повітряні маси насичуються газами та викидають у приміщення продукти горіння. Подібні пристрої можна використовувати лише за наявності хорошої вентиляції. В іншому випадку існує ризик отруєння чадним газом.
В якому виконанні вибрати теплову гармату?
Розрізняють наступні варіанти:
- переносні повітряні гармати: мобільні, зручні в транспортуванні, з їхньою допомогою легко опалювати кілька приміщень по черзі, можна регулювати напрямок повітряного потоку, змінюючи розташування приладу. Зустрічаються традиційні підлогові та компактні настільні моделі;
- стаціонарні: нерухомі, встановлюються на підлогу чи стіну. Настінний монтаж дозволяє зекономити вільний простір на підлозі. Це гарний варіант у квартиру з невеликою площею. Підлогова установка вважається більш надійною та ефективною, адже нагріте повітря циркулює знизу вгору, витісняючи холодні повітряні маси вниз. Таким чином, виходить максимально рівномірно прогріти все приміщення.
Вибір форми та габаритів теплової гармати
Традиційно подібні опалювальні прилади бувають циліндричними, квадратними та прямокутними. Найчастіше зустрічаються варіанти у формі циліндра. Вони швидко та ефективно нагрівають приміщення, створюють більш спрямований потік повітря та краще підходять при необхідності локального обігріву. Теплові гармати у вигляді квадрата та прямокутника мають свої переваги: вони ергономічні та зручні у транспортуванні.
Із габаритами все просто. Великогабаритні пристрої потужніші, відповідно, важчі і менш мобільні. Однак вони швидше нагрівають приміщення та справляються з обігрівом великих площ від 100 до 750 кв. м. Подібні прилади використовують переважно на підприємствах, у просторих ангарах, гаражах тощо. Компактні теплові гармати легші та ергономічніші. З їхньою допомогою можна обігріти невеликі кімнати площею до 50-100 кв. м.
Визначаємо підходящу потужність
Від цього показника залежить продуктивність та ефективність обігрівача. У середньому потужність теплової гармати варіюється від 2 до 100 кВт. Зустрічаються і потужніші варіанти.
Розрахувати необхідну потужність теплової гармати можна за допомогою простої формули: Р=k×V×ΔT/860, де:
- Р – потужність приладу (кВт);
- k – коефіцієнт теплопровідності: 0,6-1 – для стін з гарною теплоізоляцією, 1-2 – для дворядної цегляної кладки, 2-3 – для кладки в одну цеглу, 3-4 – для старих споруд із профлиста або дощок без теплоізоляції;
- V – об'єм приміщення (куб. м): площа множиться на висоту стелі;
- dT – різниця температури повітря в приміщенні та на вулиці;
- 860 – кількість кілокалорій 1 кВт.
Проведемо кілька розрахунків.
Перший приклад: гараж площею 50 кв. м з висотою стелі 3 м, зі стінами у дві цеглини. В приміщенні необхідно підтримувати температуру +20°C в зимовий період, коли на вулиці -5°C. Отже, коефіцієнт теплопровідності 2, об'єм 150 куб. м, різниця температури 25. Підставимо відомі дані у формулу: Р=k×V×ΔT/860=2×150×25/860=8,7 кВт. Виграшним рішенням у цьому випадку стане покупка електричної теплової гармати Термія АТ ЕВО 9 кВт 380 В.
Другий приклад: ангар без теплоізоляції площею 86 кв. м з висотою стелі 5 м. Достатня температура всередині +15°C, при показниках на вулиці -5°C. Значить, k дорівнює 3, V – 430 куб. м, dT – 20. Застосуємо формулу: Р=k×V×ΔT/860=3×430×20/860=30 кВт. Відмінним придбанням для обігріву даного ангарного приміщення стане газова теплова гармата Compass BAO-30-2-2 30 кВт 230, яку можна купити за доступною ціною в Епіцентрі.
Щоб полегшити вибір, представляємо таблицю рекомендованих потужностей для різних приміщень:
Потужність теплової гармати (кВт) | Об'єм приміщення з гарною теплоізоляцією (куб. м) | Об'єм приміщення із середньою та поганою теплоізоляцією (куб. м) | Площа скляної теплиці з теплоізоляцією та подвійною фольгою (кв. м) | Площа скляної теплиці без теплоізоляції з однією фольгою (кв. м) |
---|---|---|---|---|
5 |
70-150 |
60-100 |
35 |
18 |
10 |
150-300 |
130-220 |
70 |
37 |
20 |
320-600 |
240-440 |
140 |
74 |
30 |
650-1000 |
460-650 |
210 |
110 |
40 |
1050-1300 |
650–890 |
300 |
150 |
50 |
1350-1600 |
900-1100 |
370 |
180 |
60 |
1650-2000 |
1150-1350 |
440 |
220 |
75 |
2100-2500 |
1400-1650 |
550 |
280 |
100 |
2650-3300 |
1700-2200 |
740 |
370 |
На замітку! Пристрої потужністю від 3 кВт можна підключати до звичайної однофазної електромережі з напругою 220 В. Для потужних промислових агрегатів необхідне приєднання до трифазної мережі 380 В.
Якими функціями повинна володіти теплова гармата?
Сучасні обігрівачі мають розширений функціонал. Теплові гармати можуть оснащуватися наступними додатковими функціями:
- захист від перегріву;
- термостат;
- терморегулятор;
- п'єзопідпал;
- система «Газ-контроль»;
- захист від перекидання;
- попередній підігрів палива;
- ручний перезапуск;
- вентиляція без обігріву;
- повна незалежність від електроживлення тощо.
Виберіть обігрівач, який буде відповідати вашим потребам та вимогам. Для приміщень, де важливо підтримувати постійну статичну температуру, наприклад, для ферм і складів, необхідно купити теплову гармату з термостатом. Відмінний вибір для місцевостей із частими перебоями електропостачання – модель, повністю незалежна від електроживлення. До того ж такий прилад буде корисним для українців в умовах віялових відключень електрики. Щоб використовувати пристрій цілий рік, придивіться до варіанта з вентиляцією без обігріву. Агрегат стане хорошою альтернативою звичайному вентилятору.
Рекомендації щодо використання теплової гармати
- якщо ви вибрали модель з непрямим нагрівом, переконайтеся, що труба димоходу правильно встановлена. Висота димоходу повинна бути не менше 1 м. Виконайте надійне з'єднання, інакше існує ризик, що продукти згоряння надходитимуть в приміщення;
- дотримуйтесь правил пожежної безпеки під час експлуатації дизельної та багатопаливної теплової гармати. Коли не використовуєте обігрівач, обов'язково відключайте його від мережі. Не залишайте дизель або інше рідке паливо у баку непрацюючого приладу;
- електричні моделі не встановлюйте біля басейну, у лазні та сауні. Використовувати такі пристрої слід у приміщенні при температурі в діапазоні від -10 до +35°C та вологості повітря не вище 70%;
- захистіть теплову гармату від попадання пилу, сміття, рідин;
- не накривайте обігрівачі ковдрами, пледами, одягом;
- не спрямовуйте нагріте повітря на легкозаймисті матеріали.
Порада! Якщо пріоритетним завданням є швидкий та рівномірний обігрів приміщення, доцільно встановити в ньому декілька менш потужних агрегатів у зустрічних один до одного напрямках замість однієї гармати високої потужності. Наприклад, модель 60 кВт краще замінити трьома 20-кіловатними приладами, як це показано на малюнку нижче.
Цей метод називають «принципом перехресного покриття». Таким чином, можна не тільки підвищити ефективність обігріву, але й розподілити навантаження на електропроводку, звівши до мінімуму ймовірність перевантаження мережі та ризик відключення.
Якщо вам потрібна якісна теплова гармата для житлових приміщень, офісу, складу, гаража, магазину або іншої цілі, зробіть вибір на epicentrk.ua. В Епіцентрі на вас чекає різноманітний каталог оригінальних обігрівачів Compass, Термія, Ballu, Master, Vitals та інших популярних брендів.
Ви дивилися