Кухонні плити: особливості вибору
Зміст:
Кухонна плита – це серце кухні, адже вона знаходиться в щоденній експлуатації абсолютно в кожному будинку. Така побутова техніка перетворює рутинні процеси приготування їжі на зручне, практичне та захоплююче заняття. Сучасні виробники побутової техніки намагаються щоразу здивувати користувачів інноваційними функціями та новими інтерфейсами керування. Тому асортимент кухонних плит щороку розширюється новими моделями. Найголовніша відмінність між усіма кухонними плитами – це спосіб їх підключення, адже кожен різновид має свої сильні та слабкі сторони і заслуговує уваги. У даній статті ми розглянемо найчастіші запитання стосовно вибору, щоб ви могли обрати найкращий варіант для своєї оселі.
Спосіб установки
За способом монтажу і, відповідно, місцем розташування кухонні плити поділяються на такі види:
- вбудовані(варильні поверхні, що доповнюються духовими шафами). Такі моделі досить гармонійно вписуються в загальний інтер’єр кухні;
- окремостоячі – компакктні, зручні та практичні у побуті. Оскільки вони легкі у монтажі та транспортуванні.
Типи плит
Як відомо, живлення кухонних плит може здійснюватись за рахунок газу або електрики. Оскільки, останнім часом в Україні, відбуваються відключення електроенергії, то власники електричних плит надзвичайно заздрять тим, у кого газова плита. Проте, ми усі знаємо і віримо, що війна скоро закінчиться і українці знову будуть заклопотані ремонтом та звичайними рутинними справами.
Відповідно до живлення, виробники пропонують наступні комбінації та різновиди приладів:
- плити з духовками, що повністю працюють від газу;
- моделі, у яких духовка і конфорки працюють від електрики;
- газові плити з електричними духовками;
- комбіновані (духові шафи, що зазвичай працюють від електрики та варильні поверхні, які можуть одночасно містити і електричні, і газові конфорки).
Варильні поверхні у електричних плитах бувають:
- з чавунними нагрівальними елементами;
- з відкритими спіралями (ТЕНами);
- склокерамічними;
- індукційними.
Такі прилади можуть мати різні види нагрівальних елементів:
- спіральні – нагріваються за 15 секунд;
- стрічкові (пружиноподібні стрічки, що нагріваються упродовж 8 секунд);
- галогенові – трубки, заповнені інертним газом, що містять нагрівачі, які досягають максимальної потужності через 3 секунди після ввімкнення;
- індукційні – створюють потужне магнітне поле високої частоти, що розігріває дно посуду.
Зручно мати в домі комбіновану плиту, яка дозволяє продовжити готування на газу в разі вимкнення електрики або навпаки. Та далеко не у всіх будинках є можливість підключення обох джерел живлення: одні не мають проведеної системи газопостачання, інші – обладнані застарілою проводкою, чутливою до навантаження високопотужними побутовими приладами. У зв'язку з цим часто доводиться обирати щось одне – газ чи електрику.
Проте навіть якщо доступність джерел живлення не є для Вас проблемою, кожен з існуючих різновидів плит має власні переваги й недоліки, які можуть суттєво вплинути на вибір оптимальної моделі.
Газові плити
Газові кухонні плити можуть працювати за рахунок природного або зрідженого газу (у спеціальних балонах) та мати 2 конфорки чи більше. Робочі поверхні та деталі приладів виготовляються з нержавіючої сталі і додатково покриваються шарами емалі.
Останнім часом все більше газових плит обладнують системою «газ-контроль», яка автоматично припиняє подачу газу, якщо полум'я погасло. Функція може бути як у варильної поверхні, так і в духової шафи. Для останньої наявність такої системи безпеки є особливо важливою, оскільки не завжди можна побачити, чи горить всередині полум'я.
Також все частіше сучасні газові плити мають систему автоматичного розпалу, яка дозволяє без сірників і запальничок вмикати конфорку або духовку.
Духові шафи в газових плитах можуть бути газовими або електричними. За функціональністю газова духовка значно поступається електричній і може мати лише два режими роботи: «нижній нагрів» (працює від газу) і «гриль» (буває як газовим, так і електричним). Головним недоліком таких духовок є відсутність конвекції, яка абсолютно несумісна з газовим полум'ям. Натомість електричні духовки мають велику кількість режимів роботи і автоматизованих програм, які суттєво спрощують процес приготування улюблених страв і дозволяють проводити кулінарні експерименти на професійному рівні. Гриль, конвекція, верхній та нижній нагрів, підсвітка, таймер, система звукових сповіщень та індикації – далеко не весь перелік функцій, які можуть бути в сучасній електричній духовці. До того ж, такі прилади не створюють кіптяви і є значно безпечнішими в експлуатації, ніж газові варіанти.
Духова шафа Samsung NV68R2340RB/WT
Переваги газових плит:
- висока швидкість нагрівання та готування, обумовлена тим, що відкрите полум'я має більшу температуру, ніж електричний ТЕН;
- сумісність з усіма видами посуду для приготування їжі;
- менша ціна порівняно з електричними моделями;
- газ – більш економний ресурс, ніж електрика;
- простота регулювання температури.
Недоліки:
- неправильна експлуатація газової плити може призвести до витоку газу і вибуху;
- низька точність регулювання температури в духових шафах;
- прилади виділяють вуглекислий газ під час горіння;
- продукти та посуд поблизу горілок сильно коптяться через різноманітні речовини, що виділяються в результаті спалювання газу.
Електричні плити
Електричні кухонні плити бувають класичними (з чавунними нагрівальними елементами) і склокерамічними. Духовки у них можуть бути лише електричними. Класичні електроплити готують їжу довше, ніж газові, оскільки конфоркам потрібен певний час для нагрівання.
Плита електрична Gorenje GEC5C41SG
Електроплити здебільшого мають цілий набір конфорок, що відрізняються розмірами, формою та потужністю. Для максимально ефективного нагріву діаметр дна посуду має збігатися з розміром конфорки і бути абсолютно рівним.
Загалом класичні плити коштують недорого, але конфорки у них складаються з матеріалу з низькою провідністю, що сильно впливає на швидкість їх нагріву, а отже і на тривалість приготування страв.
Склокерамічні плити – більш сучасні прилади з кращою теплопровідністю. Бувають вони електричними (Highlight) та індукційними. Перші мають ТЕНи в якості джерел нагріву і працюють за тим же принципом, що й звичайні плити з чавунними нагрівальними елементами, лише відчутно швидше. Для таких зон нагріву підходить будь-який посуд.
Кухонні плити з індукційною склокерамічною поверхнею значно дорожчі, ніж інші види цих приладів. Вони забезпечують швидке нагрівання самих страв, а не посуду, завдяки чому процес приготування їжі стає легким та безпечним.
Варильна поверхня Beko HIC64403T
Склокерамічні плити мають більш високу теплопровідність і точність регулювання температури, ніж традиційні аналоги. Швидкість приготування їжі у них майже така сама, що й у газових плит (розігріваються до потрібної температури за 10-12 секунд).
Склокераміка під час роботи плити сильно нагрівається і потім остигає упродовж достатньо тривалого періоду. Саме тому такі поверхні обладнуються системами індикації залишкового тепла, які сигналізують про те, що скло ще гаряче і не потрібно до нього торкатися.
Переваги електричних плит:
- мають зручні духовки з різновидом додаткових функцій, що полегшують процес готування;
- при правильній установці є цілком безпечними в роботі;
- не утворюють нагар і кіптяву.
Недоліки:
- коштують дорожче, ніж газові плити;
- повністю залежать від справності систем електропостачання.
Індукційні плити
Індукційна плита працює за рахунок вихрових струмів, які створюються магнітними полями частотою 20-100 кГц.
Особливістю цих плит є те, що поверхня навколо зон нагріву у них завжди залишається холодною, що мінімізує ймовірність отримання опіків в процесі готування їжі.
Варильна поверхня Bosch PUE611BB5E індукційна
Переваги індукційних плит:
- дуже швидко нагрівають страви (2 літри рідини закипає за 2-3 хвилини);
- мають коефіцієнт корисної дії на рівні 90% (порівняно з 60-70% у електричних плит та 30-60% у газових);
- конфорки у них починають працювати тільки тоді, коли на їхніх поверхнях стоїть спеціалізований посуд;
- після зняття посуду такі плити відразу ж автоматично вимикаються, що зменшує витрати електрики;
- є безпечними у використанні;
- точно підтримують встановлену температуру, на відміну від газових чи ТЕНових аналогів;
- не залежать від рівня напруги в мережі (на відміну від класичних електроплит);
- мають велику кількість додаткових спеціалізованих функцій;
- рівні та гладкі поверхні у них легко чистяться від бруду;
- мають стильний та сучасний дизайн, що гармонійно поєднується з будь-яким кухонним інтер'єром.
Недоліки:
- сумісні лише з посудом із чавуну, емальованої нержавіючої сталі та алюмінію зі спеціальним магнітним покриттям, в той час як ємності з міді, звичайного алюмінію, скла, кераміки, латуні не підходять для цього типу плит;
- всі конфорки у них не можуть працювати одночасно на повну потужність;
- миються спеціальними засобами, які потрібно щоразу купувати окремо;
- поверхні легко дряпаються, через що втрачають свої властивості;
- склокераміка чутлива до точкових ударів гострими предметами, потрапляння бризок води на нагріту поверхню;
- мають вищу ціну, ніж у інших електричних плит.
Комбіновані кухонні плити
Комбінована плита поєднує газову та електричну варильну поверхню і має електричну або газову духовку. З нею Ви точно встигнете приготувати страви до приходу гостей, навіть якщо перед цим вимкнули газопостачання або електроенергію.
Варильні панелі таких плит можуть мати 2-3 газові конфорки та 1-2 електричні. Деякі моделі обладнуються таймерами і електронними дисплеями (для духових шаф).
Варильна поверхня Gorenje GCE 691 BSC
Обирайте для себе надійного помічника на кухні серед широкого асортименту кухонних плит та іншої побутової техніки на сайті epicentrk.ua. У нашому інтернет-магазині на Вас завжди чекають приємні ціни та якісний сервіс!
Коментарі (1)
-
Mykola
Просто все шикарно розжували ;)
Ви дивилися