Каталог товарів
29.05.2023 17:17:39

Як захистити деревину від несприятливих факторів?

Дерево – один з найпопулярніших будівельних матеріалів природного походження. Незважаючи на екологічність, практичність і привабливий зовнішній вигляд, деревина ще й досить вразлива до вологи, плісняви, комах, ультрафіолетових променів та вогню. На щастя, цілком реально захистити дерев'яні споруди (огорожі, альтанки, меблі, стіни тощо) від впливу несприятливих факторів, тим самим збільшити їх термін служби. Головне, вчасно використовувати захисні засоби для деревини.

945

Як захистити деревину від вологи?

Дерево має помірну гігроскопічність. Тому навіть добре просушені дерев'яні дошки з часом починають вбирати вологу, гниють і поступово руйнуються. Поділимося секретом, чим захистити деревину від гниття.

Фахівці рекомендують використовувати гідрофобізатори – спеціальні засоби захисту деревини від вологи. Їх умовно можна поділити на дві групи:

  • плівкоутворювальні речовини: створюють захисну водовідштовхувальну плівку на поверхні. Однак вони мають обмежений термін дії, після якого потрібна повторна обробка;
  • проникні препарати: проникають у пори деревини та підвищують бар'єрні водовідштовхувальні властивості дерева. Це ефективний захист дерева на вулиці та в приміщенні з високою вологістю, наприклад у лазні, сауні.

Асортимент гідрофобізаторів поєднує в собі різні за складом, консистенцією та способами нанесення препарати: пасти, масляні просочення тощо.

Нанесення деревозахисного засобу

Як захистити дерево від вологи за допомогою гідрофобізаторів? Це легко зробити своїми руками. Дотримуйтеся наступної інструкції:

  1. Очистіть поверхню від бруду, пилу, масляних та жирових плям.
  2. Висушіть деревину.
  3. Нанесіть деревозахисний засіб за допомогою валика, пензлика або розпилювача. Обробіть гідрофобізатором всю поверхню, уникаючи пропусків. Також не варто робити надто товсті шари.
945

Проникні засоби наносьте поетапно, просушуючи кожен шар протягом від півгодини до 3 годин, залежно від температури навколишнього середовища. Іноді оброблювані матеріали ненадовго занурюють у ємності із захисними засобами для глибшого проникнення в структуру.

Виконуйте роботу при температурі від +5…+30°C. Зовнішній вигляд оброблених матеріалів не змінюється. Крім того, такі засоби збільшують морозостійкість дерев'яних конструкцій, запобігаючи появі тріщин на виробах у зимовий період.

Зверніть увагу! Ефект деревозахисних засобів проявляється через 15-30 годин після нанесення. До цього моменту бажано обмежити вплив вологи, вітру та прямих сонячних променів на оброблені вироби.

Як захистити дерево від вогню?

Хіба це можливо? Справді, на 100% захистити дерево від вогню не вдасться. Однак за допомогою засобів вогнезахисту для деревини на основі антипіренів реально підвищити стійкість дерев'яних виробів до займання та горіння.

Види засобів вогнезахисту для дерева:

  • порошкоподібні суміші;
  • обмазки у вигляді пасти;
  • кольорові емалі та фарби з декоративним ефектом, які лягають на оброблювані поверхні тонкими шарами;
  • лаки, що утворюють прозору плівку для збереження дерев'яної фактури;
  • просочення – водні розчини солей, які використовуються для глибокого проникнення в дерево (вважаються одними з найефективніших препаратів для захисту деревини від вогню).

Розрізняють засоби глибокого проникнення (використовуються для підвищення стійкості дерева до впливу агресивного середовища – парів, газів) і атмосферостійкі препарати для поверхневої обробки.

Вогнезахисні засоби за принципом дії бувають:

  • активними: містять водні розчини солей, які внаслідок займання виділяють негорючі гази та перешкоджають вільному доступу кисню до поверхні, тим самим зменшуючи швидкість розповсюдження полум'я;
  • пасивними: утворюють захисний шар із пористою структурою та захищають деревину від руйнування вогнем.
945

Пам'ятайте: Вогнезахисні засоби слід обов'язково використовувати в житлових приміщеннях для обробки дерев'яних вікон, дверей, стін та перегородок.

Антипірени істотно не впливають на зовнішній вигляд дерева, але деякі засоби створюють ефект легкого тонування. Це дозволяє ідентифікувати вже оброблені ділянки та не пропустити фрагменти під час подальшого нанесення. Деревину поверх вогнезахисного розчину можна покривати практично будь-якими іншими речовинами – фарбами, грунтовками, фактурною штукатуркою, лаками тощо.

Як правило, антипірени наносяться на поверхню рівномірно за допомогою пензликів або валиків методом «мокре по мокрому», іноді для цього використовуються розпилювачі. Якщо вироби мають невеликі розміри, їх можна обробляти, занурюючи в ємності з вогнезахисними розчинами на 30-60 хвилин. Потрібно при цьому стежити, щоб рідина повністю покривала дерево. Особлива увага приділяється місцям з'єднання деталей.

945

Перед нанесенням вогнезахисного препарату слід очистити поверхню від бруду, пилу та інших речовин, які можуть заважати розчину проникати у структуру деревини. Для кращого зчеплення антипірену з деревом розчин можна підігріти. Оптимальна температура навколишнього середовища – +5 ... +30° C, а вологість повітря – не нижче 70%.

Погано просушені матеріали рекомендується обробляти водорозчинними антипіренами. Вони краще проникають всередину матеріалу. Вологість виробів, які підлягають обробці, має перевищувати 15%.

Увага! Обробку дерева препаратами вогнезахисту краще проводити на вулиці. Якщо це робити в закритому просторі, потрібно використовувати засоби індивідуального захисту (респіратор або захисну маску). Після завершення процесу приміщення слід провітрити.

Щоб підвищити ефективність вогнезахисту, рекомендовано проводити обробку кожні 2-3 роки.

Захист деревини від УФ-випромінювання

Тепер розглянемо чим обробляти дерево на вулиці, щоб захистити його від впливу сонячних променів. Якщо нічим не обробити дерев'яні споруди, які знаходяться просто неба, згодом вони починають чорніти і руйнуватися. Щоб запобігти такому результату, потрібно використовувати засоби захисту від УФ-променів. Вони містять спеціальні добавки та пігменти, що абсорбують згубне ультрафіолетове випромінювання.

Оброблена поверхня в середньому прослужить 8-10 років. Після закінчення цього терміну захисний засіб доведеться нанести повторно. Безбарвні покриття потрібно оновлювати дещо частіше, ніж кольорові. Рекомендований інтервал між обробками – приблизно 2-3 роки.

945

Чим захистити деревину від жуків, грибка та плісняви?

Опади та температурні перепади можуть негативно впливати на структуру дерева, призводити до появи гнилі, плісняви ​​та грибків. Щоб уникнути таких неприємностей, слід проводити профілактичну обробку за допомогою антисептиків або засобів біозахисту для деревини. За допомогою таких препаратів можна «вилікувати» вже уражені хвороботворними мікроорганізмами та комахами дерев'яні конструкції. Однак, якщо ділянки поразки надто великі, найімовірніше, врятувати виріб від біологічного руйнування вже не вийде.

945

Антисептики добре захищають дерево від мікроорганізмів та комах, які можуть швидко зіпсувати будь-які дерев'яні вироби в будинку та на вулиці. Врахуйте, що антисептичні засоби для деревини не знищують паразитів. Обробку уражених матеріалів слід проводити після використання спеціальних препаратів. Захист деревини від паразитів можливий за допомогою інсектицидів, для знищення грибів потрібні фунгіциди.

Колоди та дошки вимагають захисту на всіх етапах використання, тому їх покривають антисептиками ще до транспортування до місця будівництва, особливо якщо передбачається тривале зберігання. Повторно вироби обробляються вже після монтажу та фінальної зачистки. Зверху антисептичних засобів можна наносити різні лакофарбові матеріали.

Обробка антисептиками проводиться в сонячний день при температурі від +5°C. Наносити розчин на поверхню слід поступово в декілька шарів, зверху вниз.

945

Антисептики можуть поглинатися деревиною з різною швидкістю: у сире дерево препарати вбираються менш інтенсивніше, ніж в сухе. До того ж слід враховувати породу дерева. Наприклад, соснові дошки стійкіші до впливу мікроорганізмів і комах, тому не вимагають великої кількості засобу біозахисту та обробляються досить швидко. Кількість циклів нанесення препарату залежить від рівня ураження.

ТОП-3 засоби захисту деревини

Крім вищезгаданих препаратів існує велике різноманіття просочень для дерева, які відрізняються призначенням і складом. Розкажемо, чим покрити дерево на вулиці, відзначимо популярні та ефективні засоби.

Вогнебіозахист для деревини

Засоби чудово поєднують у собі властивості антипіренів та антисептиків. Таким чином усувається необхідність купувати два окремі препарати та проводити подвійну обробку. Засоби для вогнебіозахисту практично без запаху, не псують зовнішній вигляд дерева легко наносяться без використання спецобладнання.

Лазурі

Це найкращий вибір, якщо вас цікавить захист від атмосферного впливу. Лазур – різновид декоративного засобу для деревини. Поєднує в собі властивості лаку та просочення. Розчин напівпрозорий завдяки чому не перекриває текстуру дерева. З такою обробкою дерев'яні вироби виглядають ще фактурними та красивими.

Подібні засоби паропроникні, гіпоалергенні, екологічні, безпечні для здоров'я людей та домашніх тварин. Вони часто використовуються в якості фасадного фінішного покриття для різних дерев'яних поверхонь, які піддаються атмосферним навантаженням, надійно захищаючи їх від впливу ультрафіолету, комах, вологи і плісняви.

945

З урахуванням товщини шару, який наноситься, розрізняють наступні види:

  • тонкошарові – рідкі засоби, які глибоко проникають у структуру дерева, не утворюють плівки на поверхні і найкраще підходять для обшивок, огорож та інших елементів, схильних до деформацій;
  • засоби середньої товщини покриття: відмінно підходять для лиштви або каркасів будівель;
  • товстошарові – густі пастоподібні засоби, що лягають на поверхню більш товстою плівкою. Служать довше, ніж два інші різновиди. Використовуються для обробки вікон, дверей та стін.

Також розрізняють лазурі на водяній основі, безбарвні, з біоцидами і без. Бувають універсальні препарати, для внутрішньої та зовнішньої обробки.

Віск для деревини

Восіння дерева – стара, але ефективна технологія захисту дерев'яних конструкцій від перезволоження, гниття та різних шкідників. Віск для деревини створює надійний бар'єр, який перешкоджає проникненню вологи, комах та мікроорганізмів. Воскове покриття попереджає стирання та появу на поверхні подряпин. З його допомогою можна відреставрувати дерев'яні конструкції. Матеріал відмінно заповнює невеликі тріщини.

Як правильно наносити засоби захисту деревини?

  1. Підготуйте дерево: очистіть його від будь-яких забруднень і добре просушіть.
  2. Покрийте деревину антисептичним розчином.
  3. Нанесіть шар вогнезахисту.
  4. Опрацюйте дерево засобом захисту від УФ-променів. Особливо це важливо для вуличних конструкцій на кшталт перил, лав, мостів, оскільки саме вони найбільш схильні до впливу ультрафіолету. Цей пункт можна пропустити для виробів, розташованих у приміщенні.
  5. Нанесіть водовідштовхувальний засіб. Зверніть увагу, що вологозахист йде передостаннім шаром. Наявність вологовідштовхувальної плівки запобігатиме вимиванню інших деревозахисних препаратів.
  6. Проведіть обробку дерева за допомогою будь-якого виду лакофарбової продукції.

Для якісного результату важливо, щоб вологість деревини не перевищувала 20%, а температура повітря була не більше +5…+30°C. Чим вище, тим краще.

На замітку! Пам'ятайте про важливість герметизації швів та стиків. Таку процедуру можна провести, скориставшись герметиками. Вони забезпечать надійний захист дерева та знизять тепловтрати готових конструкцій.

945

Тепер ви знаєте, як захистити дерев'яні вироби самотужки в домашніх умовах. Щоб дерево служило дійсно довго і не втратило естетичності, обробіть його за допомогою комплексу якісних захисних засобів та лакофарбових матеріалів. До того ж все, що вам знадобиться, є в Епіцентрі за прийнятними цінами.



Ви дивилися