Як почати економити, встановивши портативні сонячні панелі на балконі?
Зміст:
Сьогодні багато хто замислюється про автономність свого житла. І часті відключення електроенергії дедалі більше цьому сприяють. Полікристалічні сонячні панелі – це відмінне джерело альтернативної електроенергії, яке набуває все більшої популярності. Про них мало хто знає, тому давайте розбиратися, що це таке, які сонячні панелі можна встановлювати на балконі і наскільки вони дозволяють заощаджувати.
Купуйте товари зі статті
Принципи роботи сонячних панелей
Сонячна панель є по суті величезним фотоелементом. У разі потрапляння на неї прямих сонячних променів генерується електричний струм. Пластини з фотоелементами виготовлені з матеріалів-напівпровідників: монокристалів або полікристалів кремнію, аморфного кремнію, телуриду кадмію або CIGS.
Види сонячних панелей:
- Монокристалічні панелі найпродуктивніші і тому найдорожчі. Але вони зовсім не підходять для балконів та лоджій, оскільки є багатокутниками. Ці фотоелементи важко збираються і практично завжди не уникнути зазорів. Такий модуль площею 1 кв. м. генерує 125 Вт. Але за похмурої погоди його продуктивність помітно падає. Термін служби – близько 30 років.
- Полікристалічні легко відрізнити від попередніх синім відтінком. Вони дешевші та без проблем монтуються на балкон, а також не бояться похмурої погоди. Термін служби – близько 20 років.
- Модулі з аморфного кремнію теж підходять для монтажу на лоджії, але менш продуктивні. Такий пристрій площею 1 кв. м. генерує лише 50 Вт.
- Модулі з телуриду кадмію – це тоненька плівка завтовшки 0,5 мм. Кріпиться до скла і виглядає, як тонування.
- CIGS-модулі аналогічно до попередніх схожі на плівку, але більш продуктивні.
Яку сонячну панель вибрати для балкона?
Зараз на ринку альтернативних джерел електропостачання представлені готові комплекти (сонячні електростанції): сонячна панель плюс вбудований мікроінвертор для перетворення постійного струму на змінний. У цій статті говоритимемо саме про портативні полікристалічні панелі, оскільки на відміну від монокристалічних, вони добре працюють у похмуру погоду. І це визначальний момент, адже не всі квартири з балконами на сонячний бік. Якщо ваша лоджія все ж таки з південного боку, то це незаперечна перевага. Крім того, полікристалічні модулі дешевші.
Варіанти встановлення сонячних панелей на балкон:
- Якщо ви живете на останньому поверсі, їх можна розмістити на даху.
- Якщо балкон засклений, то під вікнами.
- Якщо балкон не засклений, можна відразу за огорожами.
- На вікна із зовнішнього боку квартири. При цьому потрібно бути готовими до того, що помилуватися навколишнім пейзажем тепер не вийде, тому хоча б одну секцію варто залишати порожньою. Якщо все ж таки зважитеся на такий крок, то для цього більше підійдуть гнучкі панелі – вони менш помітні.
- На стіні чи вікні з внутрішньої сторони. Так, це захищає панелі від впливів довкілля: дощу, снігу, вітру. Але з іншого боку, сонячна панель на те вона і сонячна, щоб живитися від променів. При внутрішньому розміщенні коефіцієнт корисної дії (далі ККД) стрімко падає. Наприклад, із вихідного струму 5,7 А (одна панель на склі з вулиці) до 3 А (одна панель на склі всередині квартири).
Що може знадобитися для встановлення сонячних панелей:
- безпосередньо сонячні панелі;
- акумуляторні батареї для сонячних електростанцій – накопичення та використання отриманої сонячної енергії;
- контролер заряду;
- синусоїдальний інвертор для перетворення постійного струму на змінний;
- в окремих випадках можуть знадобитися USB кабелі та інші перехідники для підключення різних пристроїв і гаджетів на пряму.
Купуйте товари зі статті
Черговість підключення сонячного модуля:
- Для початку, за допомогою мідного дроту перерізом 2,5 кв. мм підключіть акумулятор до контролера плюс до плюса, мінус до мінуса.
- Далі з іншого боку підключіть до контролера саму сонячну панель – аналогічно плюс до плюса, мінус до мінуса. На контролері зазвичай намальовано акумулятор і модуль, тому, що з якого боку підключати ви розберетеся.
- До клем акумулятора підключається інвертор – також плюс до плюса, мінус до мінуса.
- І нарешті, до інвертора можна приєднувати побутову техніку та інші пристрої 220 В, які потребують альтернативного живлення.
Увага! У жодному разі не підключайте інвертор до контролера безпосередньо.
Корисна порада! Щоб зберегти якомога більше електрики в акумуляторі, коли побутова техніка не працює, просто вимкніть інвертор.
Нюанси встановлення
Перш ніж купувати модулі, виміряйте місце, на яке плануєте їх кріпити. Подумайте, скільки їх там розміщується: один або кілька. Наприклад, пристрій потужністю 50 Вт має приблизно такі розміри: 54х62х3 см. За найкращими прогнозами на звичайному балконі таких поміститься максимум чотири. А ось панелей потужністю 400 Вт та з розмірами 201,5x99,6x4 см – дві.
Якщо встановлювати сонячні модулі у віконні рами зовні, необхідно враховувати поверховість. Жителям верхніх поверхів варто подбати про надійне кріплення, щоб пориви вітру не змогли зірвати модуль.
Вище ми вже писали про те, що південна сторона є найбажанішою, але також потрібно передбачити, щоб на панелі не падали тіні від дерев, сусідських будинків та інших конструкцій. Навіть затемнення одного фотоелемента знижує ККД вдвічі. А ще сонячні панелі не повинні затінювати одна одну.
Перш ніж встановлювати сонячні батареї, утепліть балкон. Як ми вже говорили раніше, вам знадобиться акумулятор, а на морозі він швидко втрачає заряд. При температурі нижче +5 °C він може зіпсуватися. Якщо у вас незасклений балкон, потрібно передбачити якісь конструкції, щоби захистити все обладнання не тільки від холоду, а й від вологи.
Зверніть увагу! Прикріплюючи сонячні панелі до чого б там не було, потрібно забезпечити невеликий нахил вгору (90°), щоб на них потрапляло якнайбільше сонячних променів – від цього залежить ККД.
Важливо! Встановлення сонячних модулів на власному балконі потрібно узгоджувати з ЖЕКом, оскільки вони можуть псувати загальний вигляд будівлі. Деякі сусіди, м'яко кажучи, не зрадіють.
Підраховуємо реальну економію
Як ми вже згадували раніше, на балконі може поміститися чотири середні модулі. У звичайний сонячний день влітку вони продукуватимуть до 2 кВт електроенергії. Цього вистачає на освітлення квартири економними світлодіодними лампами, заряджання гаджетів і живлення дрібної побутової техніки. Для повноцінної роботи великої побутової техніки, на жаль, цього замало. Варто також розуміти, що взимку кількість електроенергії, що виробляється, знижується в 3-4 рази.
Ну що ж, сподіваємося, ми допомогли вам розібратися в цій нелегкій темі, а от організовувати сонячну мініелектростанцію у себе на балконі чи лоджії – це вже ваше рішення. В Епіцентрі є все необхідне, що допоможе вам на шляху до досягнення альтернативної енергетики у себе вдома.
Купуйте товари зі статті
Ви дивилися