Масниця в Україні: дата, традиції святкування та рецепти млинців
Зміст:
Масниця – свято, яке триває цілий тиждень. За цей час можна наїстися смачних млинців зі всілякими начинками на рік уперед. І не варто собі за це докоряти, адже з давніх-давен так прийнято проводити зиму. Давайте розбиратися, коли починається Масниця у 2023 році, а також, що це за свято і які прикмети з ним пов'язані. Ну і як бонус: кілька чудових рецептів млинців або, як найчастіше кажуть у нас, налисників.
Коли Масниця в 2023 році
Вже в середині лютого багато хто запитує: «Через скільки днів Масниця?». І це не дивно, адже Масниця 2023 року починається вже в понеділок 20 лютого і закінчується в неділю 26 лютого. Щороку ці дати змінюються, оскільки прив'язані до святкування Великодня за церковним календарем. До речі, у цього свята є й інші менш відомі назви: Колодій, Масляниця, Сирна неділя, Сиропус, Сиропусний тиждень, Пущення, Бабське свято та Общиця. В Україні досить популярна назва Масниця, тому що в ці дні прийнято було вживати велику кількість масних продуктів, а саме: масло, сир, сметану.
Що таке Масниця: історія
Масниця – це давнє слов'янське язичницьке свято, яке збереглося до наших часів, незважаючи на прийняття християнства. Вперше про нього згадується у IV ст. н. е. Пишні та веселі проводи зими були притаманні не лише нашим язичницьким предкам, а й християнам вже після Хрещення Київської Русі Володимиром у 988 році.
Масниця має таку назву, бо за тиждень перед Великим постом, коли вона й святкується, люди намагалися виключити з раціону м'ясо. А ось такі молочні продукти, як молоко, масло, сметану, вживати ще можна було.
В Україні Масницю дуже часто називають Колодієм. У праслов'янські часи його вважали богом шлюбу, благополуччя, примирення та злагоди. Вважалося, що саме в останній тиждень перед Великим постом Колодій допомагає всім відпочити, повеселитися та відновитись після зими.
Як називається кожен день Масниці:
- понеділок – народження колодки;
- вівторок – хрещення колодки;
- середа – святкування хрещення колодки;
- четвер – смерть колодки;
- п'ятниця – похорон колодки;
- субота – оплакування колодки;
- неділя – волочіння колодки: обряд, у якому молодим хлопцям та дівчатам прив'язують дерев'яну колодку до ноги, як покарання за те, що вони не одружилися за рік. Щоб позбавитися колодки потрібно дати викуп.
Що роблять на Масницю: традиції та обряди
Звичайно, найголовніше, на Масницю щодня печуть млинці – і так усі сім днів. Під час проводів зими та зустрічі весни наші предки особливо шанували Сонце, яке вважалося божеством. На честь нього з'явилася традиція випікати круглі коржики. Вважалося, що з'ївши такий млинець людина отримує благословення від Сонця.
Також під час Масниці не тільки смачно їдять, а й проводять масові гуляння на міських площах. Вони супроводжуються народними піснями та танцями, катанням на санках із гірок, якщо дозволяє погода. Також прийнято робити спеціальне солом'яне опудало на Масницю і палити величезне багаття. У деяких регіонах України популярні лазіння на слизький стовп за новими черевиками, поїдання млинців на час, купання в ополонці та навіть кулачні бої.
Крім того, існувала традиція виносити млинці на вулицю та пригощати ними всіх, хто зустрінеться. Часто дівчина питала ім'я першого чоловіка, якого їй вдалося почастувати. Вважалося, що так можуть звати її майбутнього чоловіка.
Традиційно гуляння на Масницю щодня виглядають так:
- понеділок – приготування великої кількості млинців, щоб пригостити ними рідних та близьких;
- вівторок – хлопці сватаються до дівчат;
- середа – теща пригощає млинцями зятя;
- четвер – усі ходять у гості на млинці, проганяють зиму та закликають весну;
- п'ятниця – теща йде в гості до зятя та своєї доньки, де вже її пригощають млинцями;
- субота – ще один день для того, щоб приймати гостей чи ходити в гості самим, найкращий час для народних гулянь на просто неба;
- неділя – благодатний день, щоб попросити один одного вибачення, а також спалення опудала для прискорення настання весни.
Прикмети на Масницю
- Якщо в період Масниці зайнятися розхламленням, то цього року на вас чекає багато обновок.
- Якщо спекти мало млинців, то врожай буде скупим.
- Якщо млинці не підгоряють, виходять пишними та смачними, то рік буде врожайним і сприятливим, ну а якщо не лише перший млинець, а й усі інші – грудкою, варто готуватися до неприємностей.
- На Масницю теща повинна обов'язково пригостити зятя млинцями. Якщо вони йому сподобаються, то весь рік для сім'ї буде мирним і наповненим любов'ю.
- Дощі до Масниці обіцяють гарний урожай грибів восени.
- Ну а якщо Колодію передували морози, то спекотного літа чекати не варто.
- Якщо в неділю 26 лютого ви справді зможете пробачити всі образи, то відкриєте у своє життя вікно для чогось світлого та доброго.
- Якщо на Масницю на очі дівчині першим трапляється чоловік, то незабаром вона зустріне свого коханого.
- У деяких сім'ях рахували дірочки в млинцях. Скільки дірочок у млинці – стільки й дітей буде у цій сім'ї.
Топ-5 рецептів млинців на Масницю
Тісто для млинців
Інгредієнти:
- молоко – 160 мл;
- яйця – 2 шт.;
- пшеничне борошно – 60 г.;
- вершкове масло (для змащування сковорідки та самих млинців) – 35 г.;
- цукор – 50 г. (може бути менше чи більше залежно від того, солона чи солодка начинка буде в результаті);
- сода – 1/2 чайної ложки;
- сіль – щіпка.
Купуйте товари зі статті
Спосіб приготування:
Поставте розігрівати молоко, не доводячи до кипіння. Тим часом, розітріть яйця з цукром. Влийте в суміш тепле молоко та розтоплене масло – все ретельно перемішайте. Додайте сіль і просіяне з содою борошно. Борошно додавайте поступово, постійно помішуючи, щоб уникнути грудочок. Далі розігріваємо пательню для млинців, змащуємо її вершковим маслом, наливаємо трохи тіста, а потім швидко та рівномірно розподіляємо його по всій поверхні. Смажте млинці до легкого зарум'янювання, не забуваючи перевертати. На приготування одного млинця зазвичай потрібно 1-2 хв.
Купуйте товари зі статті
Це, мабуть, найпростіший і найшвидший рецепт млинців. Головний його секрет – повільно додавати борошно, постійно помішуючи і розбиваючи грудочки, якщо такі з'являться. Ну і звичайно, вам знадобиться якісна сковорода для млинців. Або ж скористайтеся сучасним кухонним девайсом – млинницею. Ну а тепер перейдемо до найголовнішого та найсмачнішого – начинок. І тут можуть бути сотні варіантів. Зосередимося на найсмачніших та найпростіших.
Млинці з грибами, куркою та сиром
Інгредієнти:
- печериці – 150 г.;
- куряче філе – 150 г.;
- вершкове масло – 50 г.;
- цибуля – 1 шт.;
- часник – 2-3 зубчики;
- твердий сир – 50 г.;
- петрушка, кріп або зелена цибуля за смаком;
- сіль;
- перець мелений;
- сметана.
Спосіб приготування:
Розтопіть на сковороді вершкове масло, а потім обсмажте в ньому цибулю. Видавіть туди ж часник. Наріжте печериці кубиками або тонкими пластинами і відправте на пательню. Гриби потрібно посолити, поперчити і дочекатися, поки випарується вся волога. Окремо відваріть або обсмажте дрібно нарізану курку зі спеціями. Далі додайте до печериць сметану, м'ясо, зелень і натертий сир. Дайте всім інгредієнтам кілька хвилин «потоваришувати» на сковороді. Коли начинка трохи охолоне, її можна акуратно загортати в млинці.
Купуйте товари зі статті
Млинці з крем-сиром та сьомгою
Інгредієнти:
- слабосолена сьомга – 150-200 г.;
- вершковий м'який сир – 300 г.;
- ікра – за бажанням;
- лимонний сік;
- кріп, петрушка чи будь-яка зелень за смаком.
Спосіб приготування:
Тут усе дуже просто. Сьомгу потрібно нарізати тонкими довгими скибочками. Кожен млинець змащуємо вершковим сиром. Викладаємо зверху рибу, збризкуємо її лимонним соком і посипаємо вимитою і висушеною дрібно нарізаною зеленню. Згортаємо акуратні рулетики та розрізаємо на невеликі шматочки перед подачею. Зверху рулетики можна прикрасити ікрою.
Млинці з сиром та родзинками
Інгредієнти:
- сир кисломолочний – 200 г.;
- родзинки – 50 г.;
- сметана – 1 ст. л.;
- цукрова пудра – 1 ст. л.
Купуйте товари зі статті
Спосіб приготування:
Залийте родзинки окропом на 10 хв., щоб вони розпарилися. Потім воду необхідно злити та обсушити родзинки паперовими рушниками. Займемося кисломолочним сиром. Щоб він набув ніжної однорідної маси, його краще перетерти через сито або збити блендером. У сиркову масу додаємо сметану, цукрову пудру та родзинки. Все ретельно перемішуємо. Начинку викладаємо на один край млинця та згортаємо трубочки. Далі можна обсмажити млинці на вершковому маслі в сковороді або запекти в духовці на деку.
Млинці з яблуками
Інгредієнти:
- яблука – 400 г.;
- цукор – 3 ст. л.;
- кориця – щіпка;
- яблучний сік – 200 мл;
- гвоздика – 1 шт.;
- вершкове масло – 20 г.;
- сметана за бажанням.
Купуйте товари зі статті
Спосіб приготування:
Очистіть яблука та наріжте їх дрібними кубиками. У сотейнику потрібно розтопити вершкове масло, а потім відправити туди яблука. Влийте яблучний сік, засипте цукор, додайте корицю та гвоздику. Готуйте все це на маленькому вогні, постійно помішуючи. Через 5-7 хв. яблука набудуть золотистого кольору – конфітюр готовий. Начиніть ним млинці, загорнувши їх у рулетики. Перед подачею млинці з яблучним конфітюром можна полити сметаною.
Млинці з шоколадною пастою та бананом
Інгредієнти:
- шоколадна паста (можна замінити на арахісову);
- банани.
Купуйте товари зі статті
Спосіб приготування:
Максимально простий рецепт для лінивих. Незважаючи на це, від такого десерту діти у захваті. Просто змащуємо млинці шоколадною чи арахісовою пастою. Нарізаємо банан кружальцями та викладаємо поверх пасти. Загортаємо рулетиками чи конвертиками, кому як більше подобається.
Що готують на Масницю крім млинців
Насамперед Масниця асоціюється з млинцями, але багато років тому в ці дні на території України традиційно готували вареники з сиром, оскільки це обрядова страва. До того ж вареники – ритуальна страва, яка формою нагадує Місяць. Небесне світило у свою чергу пов'язане з Весняним рівноденням (20 березня), яке приблизно випадає в середині Великого посту (з 22 лютого до 6 квітня). Якщо ви думаєте, що ще можна спекти на Масницю, то це також може бути круглий обрядовий хліб.
Купуйте товари зі статті
Млинці на Масницю – це радше радянська традиція, яка з'явилася на території України у 60-х роках XX століття. Тому зараз сміливо можна готувати вареники з сиром і це буде навіть більш правильно й по-українськи. Також на святковому столі можуть бути молочні каші, сирні запіканки та інші подібні страви.
Що не можна робити на Масницю
- у святковий тиждень небажано сваритися, щоб не накликати лихо на всю сім'ю;
- не можна запрошувати гостей у брудне житло, тому перед Масницею господині зазвичай прибирали будинок;
- у ці дні не можна сумувати, щоб потім весь рік не провести нудьгуючи;
- весь святковий тиждень не можна їсти м'ясні продукти;
- на Масницю не можна зловживати алкогольними напоями.
Купуйте товари зі статті
Багато хто вже добряче втомився від зими, хочеться тепла та весни. Масниця наприкінці лютого – чудовий привід весело та смачно провести зиму та відкрити своє серце назустріч весні.
Ви дивилися