Чим удобрювати газон навесні, влітку та восени?
Зміст:
Підживлення газону поживними речовинами необхідне для підтримання здоров'я і краси трав'яного покриву. Протягом цілого року газонна трава потребує азоту, фосфору, калію, цинку, магнію та інших мікроелементів. Склад та концентрація добрив для газону відрізняється залежно від сезону. Ми розповідаємо, чим підгодовувати газонну траву навесні, влітку та восени.
Добрива для газону навесні
Після зими, коли газонна трава виходить зі стану спокою, важливо допомогти їй відновитись після морозів, поповнити дефіцит корисних мікроелементів, зміцнити кореневу систему, активізувати ріст та підготуватися до теплого сезону.
Чим удобрювати газон навесні?
Найкраще сприяє регенерації, здоровому росту зелені та збільшенню щільності трави азот (N). Він є ключовим компонентом хлорофілу, який відповідає за зелений колір газону та необхідний для фотосинтезу.
Крім азоту весняне підживлення газонної трави може включати наступні багатокомпонентні та однокомпонентні склади:
- азотні добрива швидкодіючі та з повільним вивільненням, такі як сульфат амонію, сечовина (карбамід), зокрема покрита сіркою або полімером: забезпечують постійне виділення азоту, що сприятиме здоровому розвитку трави, не викликаючи надмірного росту пагонів, які можуть бути сприйнятливими до хвороб;
- нітроамофоска для газону – азотно-фосфорно-калійне добриво з повільним вивільненням поживних речовин. Оптимальне співвідношення азоту, фосфору та калію для весняного підживлення – 16-16-16 або 20-10-10 відповідно. Удобрення газону нітроамофоскою стимулює розвиток коренів, помірний ріст та озеленення навесні;
- нітрофоска – швидкодіюче комплексне добриво, яке містить азот, фосфор та калій. Відрізняється від нітроамофоски співвідношенням мікроелементів. Добре підходить для першого підживлення після зими;
- амофос – азотно-фосфорне добриво, що сприяє розвитку кореневої системи та зміцнює загальне здоров'я рослин;
- органічні добрива (компост, курячий послід або кісткове борошно): покращують якість ґрунту та підвищують його здатність утримувати вологу, що особливо корисно для більш посушливих регіонів;
- селітра (аміачна, азотна, кальцієва, магнієва): живить траву корисними мінералами. Підживлення газону селітрою підвищує імунітет рослин та прискорює озеленення;
- суперфосфат: містить фосфор, який особливо важливий для розвитку кореневої системи. Може включати добавки заліза та алюмінію;
- однокомпонентні добрива: містять одну поживну речовину, дозволяють більш точно контролювати підживлення. Навесні корисно вносити для газону наступні мікроелементи:
- залізо (Fe): допомагає зміцнити колір листя;
- мідь (Cu): покращує поглинання заліза та інших корисних речовин, прискорює ріст коренів та зміцнює тканини рослин;
- марганець (Mn): необхідний для вироблення хлорофілу і захисту рослин від окислювального стресу;
- молібден (Mo): зміцнює імунітет газонної трави, підвищує опірність захворюванням;
- цинк (Zn): необхідний для росту і здорового розвитку рослин;
- бор (B): бере участь у вуглеводному обміні, особливо корисний для квітучої газонної трави;
- хлор (Cl): важливий для осмотичної регуляції та допомагає у фотосинтезі;
- фосфор (P): сприяє зміцненню кореневої системи, накопиченню поживних елементів та відповідає за обмін речовин.
Коли починати удобрювати газон навесні?
Підгодовувати газонну траву після зими можна в кілька етапів. Перше весняне підживлення газону припадає на кінець березня або початок квітня. Сніг має повністю зійти, а земля – прогрітися до +10…+12°С. Слідкуйте за прогнозом погоди. Найкраще встигнути внести добрива для газону навесні до початку сезону рясних дощів і сильних вітрів. Через 1-1,5 місяці, приблизно на початку травня в період активної фази росту газонної трави можна провести підживлення повторно. Але це необов'язково.
Увага! Щоб підживлення газону навесні принесло хороші результати, дотримуйтесь рекомендованого виробником дозування добрив. У середньому норма комплексних добрив становить 25-30 р на 1 кв. м. Склади з високим вмістом азоту слід вносити в межах 15-20 г на 1 кв. м.
Добриво для газону влітку
Літнє підживлення забезпечує траву поживними речовинами, які допомагають рослинам протистояти спеці, посусі, хворобам, комахам-шкідникам та гризунам.
Чим удобрити газон улітку?
До літнього раціону газонної трави повинні входити наступні комплексні добрива та однокомпонентні склади:
- азотні добрива з повільним вивільненням: постійне виділення азоту в помірних кількостях не провокує надмірного росту газонної трави, яка сприйнятлива до посухи та спеки. Зокрема підживлення газону сечовиною (карбамідом) підвищує посухостійкість рослин;
- сульфат амонію: є джерелом азоту та сірки, підтримує загальний стан газону в спеку та допомагає знизити рН (водневий показник) лужних ґрунтів;
- нітроамофоска: підходяще співвідношення азоту, фосфору та калію на літо – 20-5-10 або 15-15-15 відповідно;
- органічні добрива (компост або рибна емульсія): насичують ґрунт корисними речовинами, завдяки чому газон має хороше поживне середовище;
- однокомпонентні склади, які містять наступні мікроелементи:
- калій (K): важливий для стресостійкості газону та допомагає регулювати водний баланс;
- кальцій (Ca): необхідний для розвитку клітинних стінок, нормалізує процес поглинання рослинами поживних речовин;
- магній (Mg): необхідний для синтезу хлорофілу та сприяє виробленню енергії;
- сірка (S): бере участь у синтезі білка та допомагає рослинам дихати.
Коли проводиться підживлення газону влітку?
Підходящий період для удобрення газонної трави у літній сезон – кінець червня - початок липня. Проводити підживлення влітку слід рано-вранці або пізнім вечером, коли температура знижується, і газон не піддається надмірному тепловому стресу.
Добрива для газону восени
Якісне осіннє підживлення допомагає газонній траві оговтатися від літнього стресу, зробити запас поживних речовин на зиму і підготувати до тривалого стану спокою.
Яким добривом підгодувати газон восени?
В ідеалі осіннє добриво має бути збагачене калієм з помірним вмістом азоту та низьким відсотковим співвідношенням фосфору.
Підживлення для газону восени може включати наступні добрива:
- сульфат калію: калійна формула сприяє зимостійкості, підвищує витривалість рослин;
- компост або курячий послід – натуральне добриво, яке покращує якість ґрунту;
- мінеральні добрива: насичують газон необхідними мінералами;
- азотно-калійне добриво: оптимальне співвідношення калію та азоту – 3:1 або 4:1 відповідно. Помірний рівень азоту та висока концентрація калію стимулює ріст коренів та підвищує зимостійкість.
Також хороший результат приносить підживлення однокомпонентними добривами. На осінь газонна трава потребує заліза, магнію, марганцю, цинку, бору та міді.
Коли вносити осінні добрива на газон?
Проводити останнє підживлення в році слід у період із середини серпня до початку жовтня. Найкраще встигнути внести добрива для газону приблизно за 1-1,5 місяці до перших заморозків.
Важливо! Вибір правильного добрива для сезонного догляду за газоном залежить від стану ґрунту, типу газонної трави та кліматичних умов у вашому районі. Щоб визначити потреби землі, проведіть відповідний аналіз у лабораторії.
Відповіді на поширені питання про підживлення газону
Розставимо всі крапки над «і».
Як часто підживлювати газон?
Зазвичай достатньо удобрювати газон 2-4 рази на рік: 1-2 рази навесні, 1 раз влітку та 1 раз восени. У деяких випадках потрібно вносити добрива частиші – з інтервалом 6-8 тижнів.
Чи потрібне підживлення газону на зиму?
Готувати газону траву до зимового сезону і підживлювати її безпосередньо наприкінці листопада чи на початку грудня не потрібно. Газону достатньо осінніх добрив.
Коли проводиться перше підживлення газону після посіву?
Приблизно через 6-8 тижнів чи через місяць після появи паростків. Після посіву насіння для газону краще почекати, доки трава не буде скошена 2-3 рази, перш ніж вносити добрива. Це дозволяє траві створити сильну кореневу систему та розвинути хорошу основу листя.
Як підгодовувати газон?
Позакореневе підживлення газону проводиться наступним чином:
- Виберіть добрива та розрахуйте норму для вашого газону згідно з рекомендаціями виробника.
- Рівномірно розподіліть рідке добриво за допомогою садового обприскувача. Гранули вносьте, використовуючи розкидувач добрив для газону.
- Полийте траву помірною кількістю води, щоб допомогти поживним речовинам проникнути у ґрунт.
Інструкція кореневого методу внесення добрив для газону:
- Скосіть траву газонокосаркою.
- Проведіть аерацію ґрунту за допомогою аератора.
- Полийте газон.
- Внесіть добриво розкидачем або обприскувачем.
Скільки потрібно нітроамофоски на сотку?
Звичайна витрата азотно-фосфорно-калійного добрива для газонної трави – 25-30 г на кв. м. Відповідно, на сотку потрібно 2,5-3 кг нітроамофоски.
Яке добриво краще для газону?
Відповідь залежить від потреб газонної трави та сезону. Зазначимо основні кращі добрива для газону, які можуть застосовуватися навесні, влітку та восени:
- нітроамофоска – ефективне добриво для газону від пожовтіння, для лікування та профілактики хлорозу;
- селітра: благотворно впливає на якість грунту;
- сульфат калію: ідеальна калійна формула, яка сприяє зимостійкості, підвищує витривалість рослин;
- суперфосфат: особливо корисний для ґрунтів з низьким вмістом фосфору.
На замітку! Серед виробників добрив чудово зарекомендували себе такі бренди, як Florio, «Ярос», Agrecol, Compo, Arvi Fertis, «Жива земля», Eco Plus та інші.
Тепер ви знаєте все необхідне про підживлення газонної трави.
Коментарі (1)
-
alajy
Спасибо действительно очень полезная статья, Много нового и интересного для себя подчеркнул. И еще раз убедился что рулонный газон это нужная вещь.
Ви дивилися