Осіння висадка тюльпанів


Поява ранніх тюльпанів, перших провісників весни – це завжди справжнє чудо. Сьогодні, мабуть, складно знайти сад, в якому б не росли ці чарівні квіти. І кожен садівник знає: щоб насолодитися їх цвітінням навесні, необхідно добре попрацювати восени. Нехай навіть для цього іноді доводиться повозитися в осінній сльоті – весняні радісні враження того варті.
 

Вибір ділянки

Ділянку для висадки цибулин тюльпанів бажано обирати на відкритому, сонячному місці, не затіненому будівлями або деревами, захищеному від вітру. Тюльпани чутливі до освітлення. На тіньових ділянках рослини витягуються, квітконоси викривляються, зменшується інтенсивність забарвлення квіток, цибулини не досягають характерних для конкретного сорту розмірів. Оптимальна інтенсивність світла сприяє більш ранньому і повноцінному цвітінню. Найкраще, якщо ділянка буде рівною або з невеликим нахилом, досить високо розташованою, щоб тала вода не підтоплювала цибулини. Якщо ділянка розташована в заниженні, де скупчується вода, для посадки тюльпанів насипають гряди висотою 15-20 см. Такий агротехнічний прийом сприяє швидкому прогріванню ґрунту навесні і запобігає вимоканню цибулин, що зменшує їх схильність до захворювань, знижує ризик вимерзання взимку. На ділянці, де планується посадка тюльпанів, навесні можна посадити рослини, які не мають з ними спільних хвороб і шкідників, наприклад, жоржини, мезембріантемум, соняшники. Фахівці радять міняти місце посадки тюльпанів щороку.

 

undefined

Ґрунт

Короткий період активного росту і розвитку тюльпанів навесні обумовлює особливі вимоги до ґрунту. Тюльпани люблять окультурену, легку, супіщану і багату поживними речовинами землю з нейтральною або слаболужною реакцією, з хорошою повітро-і вологопрохідністю. За 3-6 тижнів до посадки цибулин тюльпанів, щоб ґрунт осів, ділянку ретельно перекопують на глибину 25-30 см, одночасно вносять органічні (перепрілий компост) або мінеральні добрива. Важливо пам'ятати, що свіжий, не перепрілий компост може бути рознощиком хвороботворних організмів. Добре підходить в якості добрива деревна зола.

Головне при посадці тюльпанів – визначити терміни для висаджування цибулин, а це залежить від кліматичних умов регіону. Посадку проводять з таким розрахунком, щоб до настання стійких морозів вони добре вкоренилися. Оптимальна температура вкорінення – 5-7°C, а період: кінець вересня – середина жовтня.

 

 

Посадковий матеріал

Що потрібно знати про відбір цибулин для посадки, щоб отримати декоративний ефект і здоровий посадковий матеріал? Цибулини з механічними пошкодженнями, хворі, що відрізняються за зовнішнім виглядом від нормальних здорових цибулин, видаляють. Всі цибулини повинні бути сухими, важкими, без будь-яких візуальних пошкоджень. Перед посадкою рекомендується замочити їх на 2 години в слабкому (0,15%-ному) розчині марганцівки. Можна провести обробку цибулин протягом 2-3 годин настоєм часнику (100 г на 3 л води).


Посадка цибулин

Глибина посадки становить 3 висоти цибулини, рахуючи від її денця до поверхні ґрунту. Якщо ґрунт легкий і пухкий, то глибину можна збільшити на 2 см, якщо важкий – зменшити на 2 см. На важких субстратах в лунку в якості дренажу додають 2-3 см піску. Відстань між цибулинами в середньому становить 10-15 см. Щільність посадки (кількість цибулин на 1 кв. м площі) залежить від розміру цибулин – чим більші цибулини, тим більша потрібна відстань між ними і площа живлення. Цибулини необхідно обережно ставити в лунку, щоб не пошкодити денце і коріння, які не відновляться. Після посадки слід злегка ущільнити поверхню ґрунту.

Якщо стоїть суха тепла погода, можна полити посаджені цибулини, тоді вони краще укореняться. Мульчування тюльпанів робиться на зиму, коли починаються морози. Для цього підійде торф, напівперепрілий компост, солома, соснова хвоя, листя.

 


Навіщо щороку викопувати цибулини тюльпанів?

Це питання задають багато садівників-початківців. Здавалося б, посадив і забув на кілька років. Але не все так просто. Існує низка причин, чому цибулини тюльпанів потрібно викопувати щорічно:

  • Знижується коефіцієнт розмноження; з кожним роком кількість дочірніх цибулин зменшується, а заміщені цибулини дрібнішають;
  • Ґрунт в таких місцях з часом стає біднішим поживними речовинами і ущільнюється;
  • Часто на глибині залягання дочірніх цибулин відсутні сприятливі умови для нормальної закладки квітки;
  • Зростає ризик ураження цибулин хворобами і шкідниками;
  • Відбувається накопичення в ґрунті хвороботворних мікроорганізмів;
  • Через кілька років ризик пошкодження дочірніх цибулин при викопуванні значно збільшується, оскільки вони знаходяться вже на значній відстані від материнської цибулини;
  • Відбувається засмічення ділянки багаторічними бур'янами, які складають значну конкуренцію і так ослабленим цибулинам;
  • Квітка втрачає первісну красу – в період цвітіння рослини виростуть різних розмірів і з різною інтенсивністю забарвлення пелюсток.

 

Чому заглиблюються цибулини тюльпанів?

Коренева система цибулинних має два типи коренів: підрядні і так звані столони – потовщені, без кореневих волосків і з борознами. Такі типи коренів утворюються у молодих цибулин і служать для «втягування» їх у ґрунт, в результаті чого вони заглиблюються (на 7-10 см) далі за материнську. Молода цибулина ще не має щільної захисної луски і достатнього запасу поживних речовин, тому їй доводиться пристосовуватися. Здатність «заглиблюватися» і є пристосуванням рослини до несприятливих умов літа: дуже високої температури повітря, нестачі вологи у ґрунті і повітрі, яскравого сонця. Глибоке залягання також запобігає зараженню шкідниками і хворобами.
 

 


Матеріал із журналу «НЕСКУЧНЫЙ САД», жовтень 2013. Повний текст доступний у журналі, який можна замовити на сайті видання: happygarden.kiev.ua