Вибір троянд та догляд за ними


Щоб оточити себе вишуканим та елегантним трояндовим садом, варто прислухатись до наших нескладних порад. Для початку, маєте визначити, які саме види королевських квітів вам до вподоби:

 

 • ЧАЙНО-ГІБРИДНІ – це саме ті квіти, які найбільше асоціюються у нас зі словом «троянда», – вишуканої форми, з високою "А" серцевинкою і відігнутими крайніми пелюстками. Характеризуються яскравим забарвленням та витонченістю.
 • ПОЛІАНТОВІ – цей вид характеризується кущами з великою кількістю квітів. Мають різноманітні забарвлення: від білих до яскраво- і темно-червоних. Квіти дуже різняться за формою. Найбільш придатні для посадки на клумбах та повздовж тротуару.

 


 

 • ПЛЕТИСТІ – одна з найбільш популярних в останній час група сортів троянд. Такі рослини ідеально підійдуть для оздоблення альтанок, створення живої загорожі, декорування стін будівель. Невибагливі до навколишнього середовища.
 • ҐРУНТОПОКРИВНІ – сорт, що стелиться по землі, утворюючи «килим». Заслуговують на увагу не тільки з естетичного погляду, а й з практичного, оскільки вони запобігають росту бур’янів та надають ділянці вишуканості. 


 


 

 • ШТАМБОВІ – вид вирізняється специфічністю та неповторністю, нагадує букет на довгій ніжці-стовбурі. Такі троянди вимагають немалих зусиль і часу для догляду. Підходять як для поодинокого, так і для групового розсадження.

Необхідний інвентар

Лопата

Секатор

Рукавички


Лійка

undefined


 

 • Оберіть вид саджанців троянд: щеплені або кореневласні (отримані шляхом живцювання).
 • Якщо саджанець щеплений, з’ясуйте вид підщепи – від цього багато в чому залежить його зимостійкість.
 • При покупці вибирайте 1-річні саджанці, з 3-річною кореневою системою (підщепа вирощується протягом щонайменше 2-х років) та 3-ма добре розвиненими пагонами.
 • На листках здорового саджанця не повинно бути плям, стебла мають бути гладкі, не зморщені. Якщо саджанці куплені навесні, то бруньки повинні знаходитися у стані спокою (не рости).
 • Якщо посадка відкладається, огорніть оголені корені саджанців мокрою тканиною або обкладіть мохом, загорніть у поліетиленову плівку і протягом декількох днів зберігайте у прохолодному місці. Також їх можна прикопати у неглибокій канавці, засипавши коріння та нижню частину пагона землею і щільно утрамбувавши.
 • Купуючи саджанці в контейнерах, вибирайте добре розвинені здорові пагони.
 • Перед висадкою укоротіть пагони на декілька сантиметрів та замочіть кореневу систему саджанців разом із субстратом у воді.
 • Для посадки саджанців оберіть сонячну ділянку. Ґрунтові води тут повинні бути не вище 1-1,5 м. Якщо кущі більшу частину дня знаходяться у тіні, вони витягуються і слабшають, а роса на листках сприяє розвитку грибкових захворювань. Не саджайте троянди під великими деревами та чагарниками і на низьких затоплюваних ділянках.
 • Викопайте ямку 25-40 см у діаметрі та глибиною 40 см. Внесіть на дно ямки 2-3 см перегною, а потім шар ґрунту. При посадці врахуйте, що місце щеплення саджанця має розміщуватись трохи нижче рівня ґрунту (на 0,5-1 см), і що після посадки ґрунт дещо осяде.
 • Не загинайте коріння, а рівномірно розмістіть його, засипаючи ґрунтом.
 • Добре полийте саджанці та ущільніть ґрунт у прикореневій зоні.
 • Зробіть мульчування поверхні ґрунту тирсою, торфом, торішнім листям чи соломою.

 

 1. Протягом вегетаційного періоду регулярно прополюйте троянди та поливайте їх за. При появі пагонів шипшини – розгорніть ґрунт та видаліть їх при основі.
 2. Підживлюйте рослини органічними чи комплексними мінеральними добривами. Добрі результати дає регулярне позакореневе підживлення розчином мікро- та макроелементів. За декілька місяців до закінчення вегетації забороняється підживлювати троянди азотовмісними добривами.
 3. Перед замерзанням ґрунту видаліть всі нерозпущені пагони та вкрийте кущ ґрунтом, тирсою чи соломою хоча б на 15-20 см, а зверху  агроволокном.
 4. Навесні розгорніть покрівельний матеріал та обріжте пошкоджені пагони.
 5. Чайногібридні сорти обрізайте навесні над 3-5-ю бруньками (15-20 см від рівня ґрунту). Сорти флорібунда обрізайте комбіновано – частину пагонів більше (так, як і чайно-гібридні), частину менше – для раннього цвітіння. З поліантових та мініатюрних троянд формуйте кущ щорічно, обрізаючи пагони на третину довжини. Плетисті троянди обрізайте восени, залишаючи молоді визрівші пагони та відтинаючи бічні гілки на пагонах, що відцвіли, на 2-3 бруньки, старі скелетні гілки дещо вкорочуйте, а бокові – обрізайте на 2-3 бруньки.
 6. Обрізку роблять гострим секатором на 0,5-0,8 см вище добре розвинутої бруньки, направленої не в середину, а на зовню частину куща. Якщо зріз зробити вище, над брунькою,  деревина почне відмирати. Зріз має бути рівним та глибоким. Товсті пагони зрізають сучкорізом або садовою пилкою. При цьому, потрібно слідкувати, щоб не було рваних країв – через них може проникнути інфекція.
 7. Зрізи більше 1-го см в діаметрі необхідно замазати садовим варом.


Бажаємо успіху!