Система крапельного поливу своїми руками!

Поливати сад чи город влітку буває досить проблематично, оскільки це займає немало часу. До того ж, лляти воду зі шлангу в сонячний день суворо забороняється через ризик спалити листочки. Тому кмітливі дачники вже давно вигадали альтернативу дощовому зрошенню – крапельний (мікрокрапельний) полив. Цей спосіб економний в плані витрат води, а системи для поливу можуть бути виготовлені своїми руками з недорогих або навіть безоплатних матеріалів.

1-ий спосіб – крапельний полив за допомогою звичайних пластикових пляшок

Цей метод є найпростішим і чудово підходить для поодиноких рослин або невеликої групи саджанців. Він полягає у тому, що в 1,5-літровій або 2-літровій пластиковій пляшці розжареним цвяхом робляться дірочки (зазвичай, 6-10 отворів). Пляшка закопується одночасно із саджанцем так, щоб над землею залишилась тільки горловина з кришечкою. Після того в пляшки заливається вода. За допомогою такого поливу волога надходить одразу під корінь, при чому, лише необхідними для підтримки вогкості ґрунту порціями, оскільки мокра земля закупорює дірочки і зупиняє швидке витікання води. По мірі підсихання ґрунту подача вологи знову відновлюється, і так до повного використання води у пляшці. Цей спосіб хороший для культур з довгим корінням. Якщо коренева система сягає менше 20-ти см в глибину, краще закопати пляшку в землю тільки наполовину. 

Можна розмістити пляшки також у підвішеному стані над землею. Цей метод діє за аналогією з медичними крапельницями. У землю біля рослин вставляються палиці, до яких підвішуються пластикові пляшки чи пакети з водою. По системі тонких трубок вода капає під саджанці зі швидкістю, яку можна відрегулювати, використовуючи клапан. Для такої системи в прямому смислі можна брати використані медичні системи для крапельниць.
 
 
 

2-ий спосіб – зрошення за допомогою мікрокрапельної системи поливу

В основі системи – об’єднані між собою трубки (шланги) з маленькими отворами для прокрапування води. Така система здатна зрошувати до 50-ти саджанців. Спочатку необхідно розмітити план висадки культур, визначити кількість грядок. Потім приготувати відрізки шлангів, в яких зробити наскрізні дірочки через кожних 30-35 см (залежить від щільності висадки саджанців). Можна проколювати шланг розжареним шилом чи тонким цвяхом, при чому, колоти згори донизу та справа наліво, щоб утворилось чотири отвори. Під відрізки рекомендується підставити дерев’яні дощечки, щоб отвори не торкались землі та не забивались. Тепер потрібно змонтувати трубки з проробленими дірочками зі спільним цілим шматком шлангу, який буде під’єднано до системи подачі води.
 

 


А) під’єднуємо систему до крана. Зрошення буде відбуватись тільки під вашим наглядом, коли кран відкручений. Такий полив досить інтенсивний і здійснюється зазвичай впродовж 1-єї години. Після завершення поливу ви маєте закрутити кран.
 

Б) під’єднуємо систему до 200-літрової діжки з водою та насосної установки. Діжка повинна щільно закриватися кришкою, щоб у неї не потрапляли сторонні предмети, здатні засмітити отвори. Також необхідно забезпечити нахил системи зі шлангів приблизно на 4-5 см на 1 метр. Діжка при цьому має знаходитись на висоті 1-1,5 м від землі. Цей спосіб часто вимагає додаткового обладнання кожного отвору спеціальними розподілювачами води – форсунками, щоб мінімізувати швидкість подачі вологи. Форсунки можна взяти з використаних медичних крапельниць. Зазвичай, насос ставлять на таймер, щоб він починав качати воду у визначений час. Такий полив може здійснюватись без участі садівника впродовж 5-7-ми днів, якщо правильно запрограмувати помпу на щоденну кількагодинну качку та попередити засмічування отворів землею. Для того, щоб запобігти забиттю дірочок сміттям, що потрапило до діжки, можна використати поролоновий фільтр, розташувавши його на вході в системі.

  Фото: насос AL-KO, сайт: www.al-ko.ua
 

Тільки після перевірки системи на справність доцільно висаджувати культури у землю. Кожен саджанець повинен рости в безпосередній близькості до отворів у трубці чи форсунків. Після посадки необхідно покрити поверхню ґрунту 3-4-х сантиметровим шаром торфу або соломи (провести мульчування), щоб запобігти швидкому випаровуванню вологи. Фото: системи мікрокрапельного поливу GARDENA
Сайт: www.gardena.com/uaУ торгових центрах «Епіцентр К» ви завжди можете придбати усі матеріали для виготовлення системи крапельного поливу своїми руками:

  • насосні установки
  • трубки та шланги
  • форсунки і крапельниці
  • відводи та стійки для трубок

Крім того, ви знайдете у нас готові системи мікрокрапельного поливу провідних світових брендів.


Бажаємо щедрого урожаю!