Догляд за газоном

Догляд за газоном вимагає певних знань. Часто власники домашніх газонів не приділяють належної уваги сезонному догляду. Від цього страждає не лише загальний вигляд, а й виникає стереотип, наче в наших кліматичних умовах створити газон європейського рівня неможливо, оскільки він швидко перетворюється на плямисту зелено-коричневу ділянку, втрачає свій вигляд. Та цьому можна легко запобігти. Газон, як і будь-яка інша садова культура, на кожному етапі свого розвитку потребує певного догляду, впродовж усього року. Перші роботи розпочинаються ранньою весною, коли надворі теплішає.

 

З чого почати? Звісно, з прибирання!

Коли сніг повністю розтане, а земля просохне настільки, що на її поверхні не будуть залишатися сліди від взуття, необхідно зайнятись прибиранням газону. Потрібно обережно зібрати сміття, залишки сухого листя, відмерлі рештки рослин. Найкращим інструментом для цього є граблі з пружними (бажано дротяними) зубцями. Вони стимулюють траву до росту та згущення.
ДОВІДКА: На молодих газонах, де переважають місцеві види пасовищних та польових рослин, роботи ведуть обережно. А ось на газонах, що сформовані переважно з м’ятлика лугового та овсяниці різних видів, можна вичісувати бруд детально, прикладаючи певне зусилля.

 

Перше підживлення землі та відновлювальні роботи

Після санітарного прибирання проводять ранньовесняне підживлення землі. Зазвичай, вносять аміачну селітру або сечовина (з розрахунку 20-30 г/м²). У випадку, якщо газон погано перезимував, проводять підсівання газонних трав. Для цього слід придбати насіння (таке ж як і посіяне на газоні). Після процедури вичісування потрібно висіяти насіння і присипати його зверху річковим піском або землею із значним вмістом піску. Якщо на вулиці суха тепла погода, то до моменту проростання насіння землю поливають водою один раз на декілька днів.

Прикатування ґрунту

Ранньою весною важливою процедурою є легке прикатування ґрунту, яке виконується з метою незначного ущільнення верхнього шару. Каток повинен бути легким, не важче 100 кг. Цю процедуру потрібно провести, коли трава суха, а земля злегка волога. Робота виконується за тиждень до першого підстригання або ж відразу після нього.


Перше викошування

Перше викошування зрілого газону виконують, коли трава починає рівномірно зеленіти. Висоту косарки потрібно виставити так, щоб зрізались лише верхівки рослин. Якщо у вас невелика ділянка, густо засаджена деревами, чагарниками тощо, і ви хочете, щоб землю вкривав суцільний трав'яний килим, для догляду за ним можна використовувати трімер. Якщо площа газону чимала і потрібно, щоб вона виглядала парадно або мала вигляд спортивного майданчика з ідеально рівною поверхнею, краще зупинити свій вибір на газонокосарці.
Друге підживлення землі

Наприкінці квітня та на початку травня газон потрібно ще раз підживити. Краще використати комплексні мінеральні добрива. Вносити їх необхідно помірно і рівномірно, щоб не пошкодити рослини (оберегти їх від опіків). Правильно проведене збалансоване весняне підживлення підвищує стійкість рослинності до літніх посух.
Для таких робіт використовують спеціальні механічні сівалки, які призначені не лише для посіву, але і для внесення добрив в якості підживлення. Вони можуть регулювати об'єм розподілення мінералів і мають визначену ширину охоплення.

 Боротьба з бур’янами

Гербіциди вибіркової дії потрібно використовувати обережно, чітко виконуючи інструкцію по використанню. Найбільш уживаним и достатньо ефективним гербіцидом є «Діален Супер». Норма використання — 1-2 л/га, розчинених в 200-400-х літрах води. Обробку проводять в суху безвітряну погоду. Бажано, щоб температура в цей день була не нижчою 20°С. Препарат має неприємний запах, тому не слід довго знаходитись на ділянці після його нанесення впродовж 1-2-х днів. Через декілька тижнів проводять санітарне прибирання газону (“вичісування”), щоб видалити посохлі залишки бур’яну. Далі за тим підсівають газонні трави або укладають готовий дерен.

Аерація

Обробка аератором зменшує ущільнення ґрунту, в результаті чого газон оздоровлюється. Вона дозволяє кисню, воді і живильним речовинам глибоко проникати в ґрунт, збагачуючи корінь. Для аерації невеликої ділянки ефект може бути досягнутий за допомогою садових вил.

Регулярне викошування та полив

Висоту трави підтримують в межах 4-6 см, що э ідеальним для підвищення стійкості до умов навколишнього середовища. Стежте, щоб трава не перевищувала рекомендовану висоту більш як на 2 см. 
Ранньою весною викошування проводять приблизно один раз на тиждень. Інтервал між скошуваннями поступово скорочується, і вже у травні процедура виконується двічі на тиждень.
Поливати газон потрібно не часто, але щедро. Дуже важливо стежити за рівнем вологості ґрунту. Не можна допускати перезволоження, оскільки це призводить до заростання газону вологолюбними видами рослин, зокрема, мохом.

 

Бажаємо успіху!